ورود به فرایند سیاسی تنها راه پیش‌روی گروه‌های معارض در سوریه
 

پیروزی بر تروریست ها در حلب سوریه پیروزی بسیار بزرگی است که اگر بخواهیم مشابهتی برای آن به عنوان مثال بیان کنیم باید بگوییم پیروزی در نبرد حلب مانند پیروزی یا فتح خرمشهر در جنگ تحمیلی صدام حسین علیه ایران است.
پیروزی دولت سوریه در واقع معارضآن در سوریه را کاملا ناامید کرد و آنها از اینکه بتوانند در عرصه میدانی در سوریه کاری انجام بدهند و اهداف خود مبنی بر تغییر نظام سیاسی سوریه و یا تجزیه این کشور را محقق سازند دچار یاس شدند. بر همین اساس است که پیشنهاد دولت روسیه برای گفتگو برای این گروه های بسیار جذاب است. زیرا از کسب نتیجه در رویارویی با دولت سوریه ناامید هستند. اکثر گروه های تروریست حاضر در سوریه از این پیشنهاد استقبال کردند. این گروه ها پیشتر به ابتکار دولت روسیه در مقر نیروهای این کشور در لاذقیه سوریه حضور یافتند و برای این مرحله گفتگو کرده و به توافقاتی هم دست پیدا کردند. اکثر این گروه ها که در لاذقیه حضور یافتند هر یک از استعدادی بیش از ۶۰ هزار نفر نیرو برخوردار هستند بنابر این می توان گفت که عمده این معارضان با این پیشنهاد آتش بس موافق هستند. البته گروه هایی مانند داعش و النصره که اسم خود را به فتح الشام تغییر داده اند و زیر گروه های همپیمان یا وابسته به آنها از این قاعده مستثنی هستند. برخی گروه ها هم هنوز در این باره تصمیمی نگرفته اند مانند گروه احرار الشام که این توافق را هنوز امضا نکرده است. آن هم به دلیل شکافی که در میان احرار الشام وجود دارد.
جناح اخوانی احرار الشام که همسو با ترکیه است و آمادگی پیوستن به آتش بس و شرکت در فرایند سیاسی گفتگو با دولت سوریه را دارد اما جناح غیر اخوانی احرار الشام تمایل به جبهه النصره دارد و آماده پیوستن به این گروه تروریستی است. لذا احرارالشام فعلا برای جلوگیری از شکل گیری و شدت یابی شکاف نسبت به ورود به فرایند ساسی سکوت کرده است. هر چند پیش بینی می شود به زودی این گروه هم به فرایند سیاسی بپیوندد . آنچه که این مرحله از گفتگوهای سیاسی میان دولت سوریه و معارضه را از گفتگوهای پیشین متفاوت می کند آن است که در گذشته این گفتگوها بر اساس توافق میان روسیه و امریکا انجام می گرفت،ولی از آنجا که دولت آمریکا هم صداقت لازم را در پیگیری فرایند سیاسی از خود نشان نمی داد و هم اینکه صرفا معارضان بیرونی را به این گفتگوها دعوت می کرد و نه معارضه داخلی را همه گفتگوهای پیشین به شکست انجامیده است اما الان گروه های معارض داخلی با مدیریت روسیه به فرایند سیاسی دعوت شده اند و دولت ترکیه هم جایگزین ایالات متحده امریکا شده است. بر این اساس گروه های معارض به این نتیجه رسیده اند که اگر در فرایند سیاسی شرکت نکنند
بی هیچ تردیدی از تحولات سیاسی آینده سوریه کنار گذاشته خواهند شد. این بدین معنی است که معارضه سوریه در سطح پایین قرار دارد و دولت سوریه دست بالا را در فرایند سیاسی دارد. البته ابتکار این فرایند در اختیار دولت روسیه است و جمهوری اسلامی ایران و ترکیه هم در آن مشارکت کامل دارند. از همین روی می توان انتظار داشت که حضور گروه های مخالف در آستانه پایتخت قزاقستان می تواند زمینه یک توافق خوب را فراهم کند. پس از آزاد سازی حلب همه تحولات میدانی به نفع دولت سوریه است و چندین شهر سوریه مانند؛ دوما – معظمیه- خنافر- تل وغیره یا بدون درگیری شرایط دولت سوریه را پذیرفته و تسلیم شده اند و یا اینکه با توافق دولت سوریه از این شهرها خارج و ادلب رفته اند. بنابر این گروه های مسلح در سوریه دو راه بیشتر ندارند یا تسلیم شوند یا اینکه به فرایند سیاسی و گفتگو با دولت بپیوندند و به امتیازات اهدایی دولت سوریه راضی باشند.
جمعیت دفاع از ملت فلسطین

Email this page

نسخه مناسب چاپ