کوتاه از سراسر جهان
 

یک دقیقه سکوت در اجلاس «گروه ٧٧» در ژنو به احترام آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی
ابنا: سفیر و نماینده دائم تانزانیا در ژنو که ریاست «گروه ۷۷» در سال ٢٠١٧ را برعهده دارد، با اشاره به درگذشت آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی‌ایران، اعلام یک دقیقه سکوت کرد. اولین اجلاس کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۱۷ برای انتقال ریاست گروه از آرژانتین به تانزانیا در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد‌.در این اجلاس که سفرا و سایر دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو گروه شرکت داشتند «مودست جاناتان مرو» سفیر و نماینده دائم تانزانیا در ژنو با اشاره به درگذشت آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی، یک دقیقه سکوت اعلام کرد. شایان ذکر است که «گروه ٧٧» از بزرگترین گروه‌های بین دولتی است که ١٣٤ کشور در حال توسعه را شامل می‌شود.

«تایم»:‌هاشمی‌رفسنجانی با مرگش ایرانی‌ها را متحد کرد
فارس: نشریه آمریکایی «تایم» در گزارشی درباره مراسم تشییع پیکر آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی، بر حضور طیف‌های مختلف فکری و سیاسی در مراسم خاکسپاری وی تأکید کرد و نوشت: در بزرگترین مراسم دولتی تشییع جنازه در جمهوری اسلامی‌ایران در ربع قرن گذشته، آیت‌الله اکبر‌هاشمی‌رفسنجانی یکی از بنیانگذاران باقیمانده جمهوری اسلامی‌به خاک سپرده شد. این رسانه آمریکایی با تأکید بر سوگواری هزاران ایرانی از قشرهای مختلف تاکید کرد که طیف مختلفی از ایرانی‌ها در آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی چیزی می‌دیدند که آنها به آن در شش دهه حضور رفسنجانی در سیاست، احترام می‌گذاشتند یا آن را تحسین می‌کردند. تایم با اشاره به شعار تشییع کنندگان مبنی بر اینکه «هاشمی،‌هاشمی‌راهت ادامه دارد» افزود: این موضوع که هر کدام از شعاردهندگان منظورشان از «راه‌هاشمی» چه بوده، اهمیت ندارد و آنچه مهم است این است که رفسنجانی با مرگش حداقل برای یک روز و برای آخرین بار، ایرانی‌ها را متحد کرد.

بازداشت ۲ تن از نزدیکان بان کی مون در آمریکا
فارس: دو تن از نزدیکان دبیر کل سابق سازمان ملل به جرم شرکت در معامله‌ای غیرقانونی و طرح برای رشوه دادن، در آمریکا بازداشت شدند. دادستانی آمریکا اعلام کرد که دو تن از اقوام بان کی مون با رشوه به یک مقام خاورمیانه تلاش کردند معامله‌ای را انجام دهند. برادر و برادر زاده دبیر کل سابق سازمان ملل هر دو متهم به رشوه به یک مقام خاورمیانه‌ای برای معامله ۸۰۰ میلیون دلاری یک مجتمع مسکونی در ویتنام هستند. «بان کی سانگ» برادر دبیر کل سابق و «جو هیون بان» پسر وی مدیر اجرایی یک شرکت ساخت و ساز در کره جنوبی هستند که از سوی دادگاه فدرال منهتن در پی کیفرخواستی، به این جرم متهم هستند و پدر و پسر روز سه‌شنبه دستگیر شدند.

«دانیل اورتگا» برای سومین بار رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه شد
ایسنا: دانیل اورتگا برای سومین دوره متوالی به عنوان رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه سوگند یاد کرد و همسرش نیز به عنوان معاون جدید رئیس‌جمهوری انتخاب شد؛ اقدامی‌که در پی آن برای نخستین‌بار در تاریخ نیکاراگوئه یک زوج زمام قدرت را به دست می‌گیرند. اورتگای ۷۱ ساله که رهبر سابق چریک‌های چپگرا است، با حضور روسای جمهوری ونزوئلا، بولیوی و تایوان در ماناگوآ سوگند یاد کرد. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که اورتگا در سومین دوره ریاست جمهوری خود در بحبوحه کاهش شدید کمک‌ها از جانب ونزوئلا و همچنین اقدام آمریکا برای جلوگیری از دسترسی نیکاراگوئه به گرفتن وام از سازمان‌های بین‌المللی، با چالش‌ اقتصادی مواجه خواهد شد.

اختلاف میان دولت و پارلمان پاکستان بر سرنحوه مقابله با گروه‌های تروریستی
تسنیم:نحوه مقابله با گروه‌های تروریستی در پاکستان موجب اختلاف نظر شدید میان دولت و پارلمان این کشور شد. سخنان وزیر کشور پاکستان در مجلس سنا مبنی بر تمایز میان برخی گروه‌های غیرقانونی این کشور با گروه‌های تروریستی، موجب اعتراض شدید برخی نمایندگان سنا شد و شماری از آنها این جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.چودری نثار علی خان اعلام کرد که نباید تمام گروه‌های غیرقانونی در این کشور را لزوما گروه‌های تروریستی دانست. وی گفت: غیرقانونی یا ممنوع بودن برخی گروه‌ها لزوما به این معنا نیست که این گروه‌ها، تروریستی هستند.

ژاپن مقدمات کناره‌گیری امپراتور از قدرت را فراهم می‌کند
ایسنا: دولت ژاپن در حال بررسی اقداماتی است که به امپراتور ژاپن اجازه کناره‌گیری از سلطنت را می‌دهد و ولیعهد ۵۶ ساله او می‌تواند سال ۲۰۱۹ به تاج و تخت برسد. طبق قوانین کنونی، استعفای امپراتور ممکن نیست. دولت ژاپن در تلاش است کارهای حقوقی لازمی‌را انجام دهد که به امپراتور «آکیهیتو» اجازه می‌دهد از قدرت کناره‌گیری کند و پسر او شاهزاده «ناروهیتو» ظرف دو سال به عنوان امپراتور جدید روی کار آید.

تغییر ۹ وزیر کابینه کانادا
فارس: نخست‌وزیر کانادا در راستای پیشبرد اهداف خود مبنی بر تقویت روابط کشورش با آمریکا و چین، تغییراتی را در کابینه خود به وجود آورد که یکی از آنها تغییر وزیر خارجه این کشور بود. تغییرات در کابینه شامل ۹ نفر از وزرا می‌شود و طبق این تغییرات وزرای جدیدی در امور خارجه، تجارت بین‌الملل، کار و اصلاحات دموکراتیک منصوب شدند. در بخش مهاجرت، نخست‌وزیر کانادا یک نماینده جوان را برگزید که بعنوان پناهجو از سومالی به کانادا آمده بود. «استفان دیون» رهبر سابق لیبرال‌ها که بعنوان وزیر خارجه کانادا فعالیت می‌کرد نیز از سیاست کنار گذاشته شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ