کشته ‌شدن ۵ دیپلمات اماراتی در انفجار تروریستی «قندهار» افغانستان
 

سرویس خارجی:وزارت خارجه امارات از زخمی‌شدن سفیر ابوظبی در افغانستان و کشته شدن پنج دیپلمات دیگر این کشور در جریان سه انفجار در قندهار خبر داد.
سخنگوی والی قندهار در این باره گفت: این انفجارها هنگامی‌رخ داد که والی قندهار در میهمانسرای این شهر میزبان سفیر امارات متحده عربی در افغانستان بود.«صمیم خپلواک» افزود:این انفجارها که هشت کشته و ۱۷ زخمی‌برجا گذاشت،عبدالعلی شمسی معاون والی قندهار، شاه احمد سعید، رئیس ارتباط خارجه این ولایت ، یما قریشی، دیپلمات افغان در آمریکا، و بازمحمد جوزجانی، نماینده مجلس نیز در میان کشته شده‌ها بودند.
بازماندگان این حادثه گفتند: مواد منفجره در داخل یک کاناپه در سالن نشیمن این میهمانسرا که مقامات گرد آمده بودند، جاسازی شده بود.دولت امارات به همین مناسبت سه روز عزای عمومی‌اعلام کرده است.گروه طالبان مسئولیت این حمله را نپذیرفت و اعلام کرد:این واقعه به دلیل اختلاف‌های داخلی میان مقام‌های دولت افغانستان است.در واکنش به این حادثه،سخنگوی وزارت خارجه کشورمان انفجارهای انتحاری و تروریستی در افغانستان را محکوم کرد و اظهار داشت: توسل به هر نوع اقدام خشونت بار و ترور با هر شکل و هدفی که صورت پذیرد، محکوم است.از طرفی،عبداللطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز این حمله را به شدت محکوم کرد.وزارت خارجه قطر نیزدر بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی همبستگی خود با امارات را اعلام کرد.از سویی،«نفیس زکریا» سخنگوی وزرات خارجه پاکستان در بیانیه ای این حمله تروریستی را به شدت محکوم کرد.همچنین عربستان، کویت، اردن هم این حمله تروریستی را محکوم کردند.
در چنین شرایطی،مجلس نمایندگان افغانستان پس از حملات متعدد در کابل، قندهار و هلمند از استان‌های مرکزی و جنوبی این کشور که بیش از ۱۳۷ کشته و زخمی‌برجا گذاشت، خواستار نشست اضطراری با رئیس جمهوری و نهادهای امنیتی شد.
این در حالی است که،در حمله طالبان به پایگاه‌ امنیتی پلیس در شهر ارغنداب ولایت زابل هفت نیروی پلیس کشته وهفت تن دیگر زخمی‌شدند. همچنین دراین حمله شماری از افراد طالبان و یک فرمانده محلی این گروه نیز کشته و زخمی‌شدند.همچنین تلفات حمله انتحاری در جاده دارالامان کابل ، به ۳۶ کشته و ۷۶ زخمی‌نیزافزایش یافت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ