«زوما» در همبستگی با ملت فلسطین فرمان منع سفر اتباع آفریقای جنوبی را به اراضی اشغالی صادر کرد
ایرنا: «جاکوب زوما» رئیس جمهوری آفریقای جنوبی از شهروندان این کشور خواست به منظور اعلام همبستگی با ملت فلسطین از سفر به سرزمین‌های اشغالی خودداری کنند.
رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در سخنرانی خود به مناسبت صد و پنجمین سالروز تاسیس حزب کنگره ملی آفریقا گفت: حمایت آفریقای جنوبی از ملت مظلوم فلسطین بدون وقفه ادامه خواهد یافت.زوما در ادامه تاکید کرد: آفریقای جنوبی از تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و درخواست توقف شهرک سازی، استقبال کرده است.رئیس جمهوری آفریقای جنوبی تصریح کرد: ملت فلسطین، روزی به اهدافش خواهد رسید و به استقلال سیاسی دست خواهد یافت و ما به حمایت از تلاش‌های فلسطینی‌ها در این زمینه ادامه می‌دهیم.گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل حدود ۲۰ روز پیش قطعنامه ای علیه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را با ۱۴ رای مثبت، تصویب کرد‌.تنها آمریکا به این قطعنامه رای ممتنع داد و بقیه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به آن رای مثبت دادند.
در این راستا رئیس‌جمهور آمریکا نیز در آخرین سخنرانی خود سیاست شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی را محکوم و تأکید کرد که این سیاست‌ها مانع تشکیل کشور مستقل فلسطین می‌شود. باراک اوباما از سیاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در موضوع شهرک‌سازی در اراضی فلسطینیان به شدت انتقاد کرد. وی گفت: نتانیاهو می‌گوید به راهکار تشکیل دو کشور ایمان دارد اما اقداماتش این را نشان نمی‌دهد. من و جان کری وزیر خارجه آمریکا بارها و بارها طی سال‌های گذشته از نتانیاهو خواستیم شهرک سازی را متوقف کند اما او درخواست‌های ما را نادیده گرفت. اوباما گفت: واقعیت‌ها و شرایط موجود نشان می‌دهد که تأسیس کشور مستقل فلسطین تقریبا محال است. در این حال نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد دولت باراک اوباما قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت درباره شهرک‌سازی‌ها را تهیه و به تصویب آن کمک کرد. بنیامین نتانیاهو، در نشستی با رهبران و اعضای شورای کمیته روابط عمومی‌اسرائیل- آمریکا (آیپک) گفت: اسرائیل اطلاعات موثقی دارد که نشان می‌دهد دولت اوباما در تهیه قطعنامه ضد اسرائیلی شورای امنیت شرکت و بر قبول آن پافشاری کرد. نتانیاهو گفت: این اقدام دولت اوباما نقطه عطف منفی در سیاست دولت‌های آمریکا و حزب‌های دموکرات و جمهوریخواه طی چند سال اخیر بوده است.
خبر دیگر اینکه مقامات رژیم صهیونیستی اعلام کردند حماس به شدت در حال افزایش توانایی موشکی خود و حفر تونل است و به همین دلیل برای مقابله با آن، دیوار و حصاری هوشمند به طول ۶۴ کیلومتر در مرز نوار غزه با فلسطین اشغالی و با هزینه بسیار بالا ساخته خواهد شد. «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل با بودجه ساخت این دیوار موافقت کرده و این سند راه‌حلی برای ساکنان صهیونیست اطراف نوار غزه خواهد بود که از افزایش حملات از ناحیه تونل‌های مقاومت نگران هستند. در رویدادی دیگر ارتش رژیم صهیونیستی «طلال دویکات» از اعضای شورای انقلابی جنبش فتح را در منزلش در «نابلس» بازداشت کرد. دویکات یک دوره استاندار جنین بود.
در خبری دیگر روزنامه عبری زبان‌هاآرتص فاش کرد، هر چقدر که اسرائیل بیشتر در طرح هسته‌ای خود پیش می‌رود آمریکا بیشتر به سمت تل‌آویو متمایل می‌شود و با کمک تسلیحاتی، مالی و لجستیکی به آن موافقت می‌کند، در مقابل نیز اسرائیل از سال ۱۹۶۹ تعهد داده است که توانایی هسته‌ای خود را در‌هاله‌ای از ابهام نگه دارد و آزمایش هسته‌ای انجام ندهد. این سیاست از قبل شکل گرفته بود و در حال حاضر پایه و اساس روابط اسرائیل با ایالات متحده است. در همین حال، مجله فارین پالیسی از سندی پرده برداشت که آژانس سیا در اوایل دهه‌ ۸۰ میلادی آن را تدوین کرد که شامل برآوردهایی می‌شود که احتمال وجود طرحی اسرائیلی برای توسعه و تولید سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی را تقویت می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ