اوباما در سخنرانی خداحافظی مردم آمریکا را به دفاع از دموکراسی فراخواند
سرویس خارجی: رییس‌جمهوری آمریکا در نطق سالانه خود به ایراد سخنرانی درباره عملکردش طی هشت سال گذشته پرداخت و در عین حال تأکید کرد که به دنبال انتقال مسالمت قدرت به دولت بعدی است.
باراک اوباما ترجیح داد برای این سخنرانی به جای دفتر خود در کاخ سفید، در اقدامی‌متفاوت به شیکاگو برود و در آنجا سخنرانی کند.اوباما تأکید کرد، نسبت به این امر متعهد است که گذار قدرت به رییس‌جمهوری بعدی کشورش در مسالمت‌آمیزترین حالت ممکن صورت بگیرد. وی در این سخنرانی به دفاع از موفقیت‌های دولتش در هشت سال گذشته پرداخت و در همین راستا با اشاره به برنامه خدمات درمانی خود موسوم به «اوباما کر» تصریح کرد: چنانچه کسی برنامه بهتری به عنوان جایگزین داشته باشد، من به طور علنی از آن حمایت خواهم کرد. اوباما در نطق خداحافظی خود در شیکاگو از همه آمریکایی‌ها خواست از نظام دموکراتیک این کشور دفاع کنند و هشدار داد: هر وقت دموکراسی را بدیهی فرض می‌کنیم، به خطر می‌افتد. او همچنین نسبت به تهدیدهایی که متوجه نظام دموکراتیک آمریکاست، هشدار داد و گفت: تهدیدهایی از جمله نابرابری اقتصادی، شکاف‌های نژادی و فرورفتن بخش‌های مختلف جامعه در حباب‌هایی که افکار و عقاید در آنها بر یک مجموعه از واقعیت‌های مشترک استوار نیست، وجود دارد. اوباما گفت: با هر معیاری بسنجید، آمریکا جای بهتری شده و در موقعیت قوی‌تری نسبت به هشت سال پیش قرار دارد. او از همه آمریکایی‌ها خواست مسائل را از دید یکدیگر بررسی کنند و تأکید کرد: ما باید به دیگران توجه و گوش کنیم. وی همچنین گفت: نژادپرستی در آمریکا هنوز به عنوان یک عامل نفاق در این کشور مطرح است و اینکه از اصطلاح «آمریکای پس از نژادپرستی» صحبت می‌شود، چندان واقع‌گرایانه نیست و تلاش‌های بسیاری در این زمینه باید صورت گیرد تا این کشور به این مرحله برسد. وی گفت: من تبعیض نژادی علیه آمریکایی‌های مسلمان را رد می‌کنم چرا که آنها نیز همانند ما میهن‌پرست هستند. اوباما در این سخنرانی به روسیه نیز اشاره کرد و گفت: بیایید هوشیار باشیم و نترسیم. کشورهایی نظیر روسیه و چین نمی‌توانند مانع از اثرگذاری و نفوذ ما در جهان شوند مگر اینکه ما به کشور دیگری تبدیل شویم و از دموکراسی خود هزینه کنیم و بر سر آن سازش کنیم و به کشور قلدری تبدیل شویم که به کشورهای کوچکتر زور می‌گوید. رئیس جمهوری آمریکا برجام، رابطه با کوبا و کشتن «بن لادن» را از بزرگترین دستاوردهای دوره هشت ساله ریاست جمهوری خود معرفی کرد. وی از توافق هسته‌ای ایران به عنوان یکی از مهمترین توفیق‌های دوره هشت ساله ریاست جمهوری خود نام برد و با این ادعا که برجام به رفع تهدیدی بزرگ منجر شد، از آن به پیروزی برای دیپلماسی تعبیر کرد. در چنین شرایطی سخنگوی وزارت خارجه روسیه به شدت از دولت باراک اوباما انتقاد و تأکید کرد که اوباما در روزهای باقیمانده از ریاست‌جمهوری‌اش تصمیمات ویرانگری را برای جهان اتخاذ کرده است. ماریا زاخارووا، در صفحه خود در فیس‌بوک نوشت: ما هر روز خبرهایی درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه و مجهز کردن افراد مسلح در سوریه به سامانه‌های دفاع هوایی می‌خوانیم. وی افزود: خداوند جهان را در هفت روز خلق کرد و باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا آن را ظرف ۹ روز (زمان باقیمانده از ریاست جمهوری اوباما) نابود می‌کند.
درخواست ۱۷۰ ژنرال از ترامپ
طبق نامه منتشر شده توسط نیویورک تایمز، ۱۷۰ ژنرال نظامی‌از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا خواستند تا از استفاده از شکنجه ممانعت کند. خبر دیگر اینکه طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، روسای سرویس‌های جاسوسی آمریکا به دونالد ترامپ اطلاع دادند که عوامل روس، اطلاعات مالی و شخصی به شدت شرم‌آوری را از او در اختیار دارند. اما رئیس جمهور منتخب آمریکا در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر این که روسیه سندی از اطلاعات زندگی خصوصی و دارایی‌های ترامپ و نزدیکانش دارد، گفت: روسیه اطلاعاتی ندارد که باعث شرم من شود. سخنگوی کاخ کرملین هم تأکید کرد که ادعاهای اخیر درباره اطلاعات افشاگرانه روسیه درباره رئیس‌جمهور منتخب آمریکا کاملا جعلی است و صرفا به منظور تخریب روابط دو کشور مطرح می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ