نگاه هفته
*سوریه این هفته صحنه رایزنی‌های دیپلماتیک و حضور مقاماتی از ایران و فرانسه در دمشق بود. علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اوایل هفته به دیدار بشار اسد رفت و پیروزی ارتش سوریه در حلب را به وی تبریک گفت. دو روز بعد، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز با اسد در دمشق دیدار و حمایت ایران از دستاوردهای ارتش سوریه را اعلام کرد. پس از این دیدار یک هیات پارلمانی فرانسه نیز به دیدار اسد رفت. همزمان با این رویدادها جان کری وزیر خارجه آمریکا اذعان کرد که آمریکا داعش را برای ساقط کردن اسد، ایجاد کرد. این هفته همچنین در انفجار تروریستی در شهر اعزار سوریه ۶۰ تن کشته شدند.
* توافق بغداد و آنکارا بر خروج نظامیان ترکیه از شمال عراق مهم‌ترین رویداد این هفته عراق بود. بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه که به بغداد رفته بود با حیدرالعبادی همتای عراقی خود به توافق رسیدند که نیروهای نظامی ترکیه از پایگاه بعشیقه در شمال عراق خارج شوند. اما در تحولات میدانی، خطوط دفاعی داعش در غرب موصل، درپی حملات گسترده ارتش عراق فروپاشید. این هفته همچنین انفجار تروریستی در شهرک صدر بغداد ۱۳ کشته و ۵۰ زخمی برجاگذاشت.
* عملیات شهادت طلبانه در قدس این هفته سبب هلاکت شش صهیونیست و مجروح شدن ۱۵ تن دیگر شد. گروه‌های مقاومت فلسطینی و حزب الله لبنان این عملیات استشهادی را که به شهادت عامل جوان فلسطینی آن انجامید، ستودند. در رویدادی دیگر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دلیل فساد اقتصادی و رشوه خواری، تا پایان بازجویی‌ها ممنوع الخروج شد.
* دولت ترکیه این هفته در تازه‌ترین اقدام پس از کودتای نافرجام ژوئیه گذشته، اختیارات ارتش را کاهش داد. بر این اساس، بیشترین اختیارات رئیس ستاد فرماندهی ارتش به نهادهای سیاسی و وزیر دفاع منتقل شده است. این هفته همچنین انفجار تروریستی در ازمیر ترکیه چهار کشته برجا گذاشت. در تحولی دیگر طرح گروه تروریستی داعش برای حمله به پایگاه اینجرلیک ترکیه خنثی شد.
*نخست وزیر رژیم صهیونیستی این هفته به صراحت از ائتلاف با عربستان علیه ایران سخن گفت. نتانیاهو گفت که اسرائیل روابط با عربستان را به میزان چشمگیری افزایش داده است. در چنین شرایطی روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: رویای عربستان برای تبدیل به قدرت برتر جهان اسلام برباد رفته است. از طرفی دهها تن در سالگرد شهادت «شیخ نمر» به نشانه اعتراض در مقابل سفارت عربستان در لندن تجمع کردند.
* نیروهای مزدور عربستان این هفته متحمل تلفات و خسارات سنگینی در یمن شدند. نیروهای ارتش و انصار الله یمن عملیات «نیزه طلایی» ائتلاف سعودی در تعز یمن را با کشتن ۲۵۰ مزدور عربستان و زخمی کردن ۴۰۰ تن دیگر، به شکست کشاندند. از طرفی در استان شبوه یمن نیز دهها مزدور عربستان به دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به هلاکت رسیدند.
* افغانستان در این هفته بازهم شاهد حملات تروریستی بود. دو انفجار مقابل پارلمان کابل رخ داد که ۲۵ کشته و ۷۰ زخمی برجا گذاشت. سخنگوی وزارت کشور افغانستان در این باره گفت: هدف این عوامل انتحاری منطقه‌ای که دفاتر دولتی و پارلمان در آنجا قرار گرفتند، بوده است. از سوی دیگر، افراد مسلح ناشناس ۱۳ معدنچی شیعه را در مسیر بغلان به بامیان به قتل رساندند.
*سرویس خارجی

Email this page

نسخه مناسب چاپ