بغداد: بهبود روابط با آنکارا منوط به خروج نظامیان ترکیه از عراق است
سرویس خارجی:حیدر العبادی نخست وزیر عراق در خصوص روابط با آنکارا گفت: روابط ما با ترکیه تا زمان خروج نیروهای این کشور از خاک عراق وارد مرحله جدید نخواهد شد.به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از تلویزیون دولتی عراق، حیدر العبادی افزود: به نخست وزیر ترکیه گفتیم که روابط عراق و ترکیه با حضور نیروهای ترکیه در عراق نمی‌تواند پیشرفت داشته باشد. العبادی گفت: ترکیه‌ای‌ها وعده دادند که نیروهایشان را از پادگان بعشیقه خارج خواهند کرد. ما امیدواریم که این تصمیم را بگیرند چراکه ترکیه خود نیز امروز از اقدامات تروریستی رنج می‌برد. ما به کمتر از عقب‌نشینی نیروهای ترکیه از پادگان بعشیقه راضی نمی‌شویم.نخست‌وزیر عراق گفت: عراق نه تنها می‌خواهد سطح بحران‌ها با کشورهای همجوار را به صفر برساند بلکه خواهان تقویت روابط با این کشورها نیز هست. ما به ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفتیم که روابط بغداد و آنکارا بدون عقب‌نشینی نیروهای ترکیه نمی‌تواند یک گام به جلو بردارد.
پیشتر بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حیدرالعبادی گفته بود: مساله حضور نظامی‌ترکیه در بعشیقه به صورت دوستانه بین دو کشور حل و فصل خواهد شد.در همین حال نخست وزیر عراق نیز در دیدار هفته گذشته خود با ییلدریم و پس از مذاکرات دو جانبه گفته بود: آنکارا تعهد داد، نظامیانش را از پادگان بعشیقه در شمال عراق بیرون بکشد و نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که آنکارا متعهد شد، مساله حضور نیروهایش را در شمال عراق بزودی تعیین تکلیف کند. این در حالی است که،وزیر دفاع ترکیه همچون دیگر مقامات این کشور، با زیر پا گذاشتن تعهدات «بینالی ییلدیریم»، خروج از پایگاه «بعشیقه» را رد کرد.«فکری ایشیک» وزیر دفاع ترکیه حضور نیروهای این کشور در پایگاه «بعشیقه» در شمال عراق را ضروری دانست؛ نیروهایی که دولت و پارلمان عراق، آن‌ها را اشغالگر می‌دانند.بنا بر اعلام شبکه اسکای نیوز، او ادامه داد: مسأله پایگاه بعشیقه از طریق مسالمت‌آمیز حل خواهد شد.فکری ایشیک با نادیده گرفتن تمامی‌تعهدات فی مابین ییلدیریم و العبادی تأکید کرد: پس از آزادی موصل از دست داعش درباره وضعیت بعشیقه با مقامات عراقی مذاکره خواهیم کرد‌.
تحولات میدانی
نیروهای عراقی در ادامه عملیات آزادسازی شهر موصل، دست‌کم ۱۵۲ تن از عناصر گروه تروریستی داعش را در محورهای عملیاتی به هلاکت رساندند.سرلشکر «عبدالامیر رشید یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی موصل گفت: نیروهای عراقی در محور شمالی موصل با پیشروی در محله‌های الحدباء و نیسان، موفق شدند بخش‌های شمالی این دو محله را از عناصر تروریستی پاکسازی کنند‌.در همین رابطه، سخنگوی نیروهای ضد تروریسم عراق اعلام کرد: دست کم ۸۰ درصد بخش شرقی موصل از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد شده است. همچنین طالب شقاطی فرمانده عراقی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، آزادسازی شهر موصل ظرف سه ماه یا کمتر را امکان پذیر دانست.وی در عین حال خاطرنشان کرد که اعلام زمان دقیق طول نبرد موصل به دلیل غیرمتعارف بودن این نبرد دشوار است.از سویی،نیروهای عراقی وارد پنج منطقه در بخش شرقی موصل شدند و درگیری‌ها در این مناطق شدید گزارش شده است. یک منبع امنیتی در عراق نیز از حمله گروه تروریستی داعش به شهر «کبیسه» در غرب استان الانبار خبر داد. این منبع اعلام کرد،‌ داعش شهر کبیسه را با خمپاره هدف قرار داد.خبر دیگر اینکه،نیروهای بسیج مردمی‌عراق توانستند تحرکات مشکوک عناصر داعش را در اطراف شهر سامرا رصد و با شلیک موشک مقر استقرار آنان را به طور کامل منهدم کنند. گروهی از نیروهای ویژه «الحشد الشعبی» مستقر در حومه شهر سامراء پس از عملیات شناسایی دقیق توانستند تحرکات گروهی از تروریست‌های داعش را که برای انجام عملیات در این منطقه آماده می‌شدند، رصد کنند. نیروهای گردان صلح بسیج مردمی‌پس از رصد دقیق، تروریست‌ها را در محل استقرارشان در منطقه «حویجه مسیره» به دام انداختند. در ادامه یگان موشکی نیروهای مقاومت با چند موشک مقر استقرار تروریست‌ها را به طور کامل منهدم کردند. در این حال،شورای استانداری الأنبار به دنبال نارضایتی فرماندهی عملیات مشترک از عملکرد «اسماعیل المحلاوی»، سرتیپ «محمود الفلاحی» را به عنوان فرمانده عملیات این استان انتخاب کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ