اخبار کوتاه
اعزام هیات ایرانی‌ به عربستان برای مذاکره درباره حج
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره دعوت عربستان از کشورمان برای حضور در مناسک حج تمتع سال آینده گفت: هیات ایرانی در پاسخ به این دعوت،‌پنجم اسفندماه امسال به عربستان اعزام می شود.
به گزارش سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، افزود: قرار است در این دیدار، مواضع جمهوری اسلامی تشریح شود و امیدواریم مقدمات کار در این دیدار ، آغاز شود و به نتیجه برسیم. وی با بیان این که برخی مسئولان دیگر دستگاه ها در زمینه حج سال آینده نظرات خودشان را اعلام کرده اند، خاطر نشان کرد: تاکنون در مورد حج سال آینده هیچ موضوعی قطعی نیست و ما تا زمانی که شرایط برایمان فراهم نشود در مراسم حج حضور پیدا نخواهیم کرد زیرا مسایل و مشکلات باید حل شود.بر اساس این گزارش ، روابط تهران – ریاض پس از فاجعه منا که در مراسم رمی جمرات حج سال گذشته اتفاق افتاد و ۴۶۴ زائر ایرانی به شهادت رسیدند، متشنج و این رابطه دیپلماتیک به دنبال حمله عده ای به سفارت عربستان در تهران ، قطع شد.

اقامه نماز جمعه تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی
نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله محمد امامی کاشانی در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه تهران،در این مراسم که از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه آغاز و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط «محمدحسین سبزعلی» و «حجت الاسلام روح الله اسدی»آغاز می شود، پیش از خطبه ها ، ویژه برنامه ای به منظور گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و چند میان برنامه اجرا می شود. محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم پیش از خطبه ها سخنرانی می کند.

ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس درباره تعطیلی سالروز ولادت امام حسن عسکری(ع)
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به جلسه دیروز شورای نگهبان گفت: اعضای شورای نگهبان در این جلسه، بند (۶) الحاقی ماده (۴۱) لایحه دائمی شدن برخی از احکام برنامه‌های توسعه را مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی دانستند.
عباسعلی کدخدایی در گفتگو با فارس افزود: این بند که مربوط به اضافه شدن روز هشتم ربیع (سالروز شهادت امام حسن عسکری و آغاز ولایت امام زمان”عج”) به تعطیلات رسمی کشور است، به دلیل پابرجا بودن ایراد قبلی (داشتن بار مالی برای دولت و مغایرت آن با اصل ۷۵ قانون اساسی) از سوی اعضای شورا مجدداً مورد ایراد قرار گرفت.وی اظهار داشت:‌ همچنین بند (۵) الحاقی ماده یک لایحه مذکور از سوی اعضای شورای نگهبان مغایر با شرع دانسته شد.
کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در مورد کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا هم اعضای شورا آن را مغایر با اصل ۱۵ قانون اساسی دانستند.

پیشنهاد وزارت کشوردرباره انتخابات میاندوره ای خبرگان رهبری درتهران
قائم مقام وزیر کشور گفت: برگزاری انتخابات میاندوره مجلس خبرگان رهبری در تهران برای مشخص شدن جایگزین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی منوط به موافقت مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان است.
محمد حسین مقیمی در گفتگو با فارس در پاسخ به این سئوال که با توجه به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی که یکی از نمایندگان تهران در مجلس خبرگان رهبری بودند، آیا انتخابات میاندوره ای خبرگان در تهران هم برای مشخص شدن جایگزین وی برگزار خواهد شد یا خیر اظهارداشت: وزارت کشور این آمادگی را دارد که انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری را در تهران همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت ماه برگزار کند.
وی افزود: در این باره وزارت کشور پیشنهاد دهنده است و این پیشنهاد خود را به مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان ارائه خواهد داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ