استانداردسازی سیستم گرمایشی ساختمان های دولتی
بازرسی معاینه فنی موتورخانه ساختمان‌های دولتی از امروز آغاز می‌شود و تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت.
پریچهر قزلباش مدیرکل سازمان ملی استاندارد با بیان این مطلب به خبرگزاری صداوسیما گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد آلودگی هوای کلان شهرها به دلیل مشکلات موجود در موتور خانه‌های گرمایش مرکزی ساختمان‌ها است. به همین سبب تا دو هفته آینده بازرسی معاینه فنی موتورخانه‌های ساختمان‌های دولتی با هدف استانداردسازی این تاسیسات ادامه خواهد یافت.
وی افزود:این معاینه فنی هر ۶ ماه یکبار انجام خواهد شد که با تنظیم دیگ و مشعل و دیگر مؤلفه‌ها، آلودگی ناشی از این موتورخانه‌ها به صفر خواهد رسید. زیرا هم اکنون در مواردی انتشار آلایندگی از موتورخانه‌ها بیش از ۴۰۰۰ پی پی ام است، در حالی که حد مجاز آن ۵۰ تا ۷۰ پی پی ام است.
قزلباش گفت: ۳۴ استاندارد برای تجهیزات انرژی‌بر اجباری شده است که باید به صورت برچسب انرژی بر روی این تجهیزات نصب شود.
وی افزود: متأسفانه بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندگان این تجهیزات یا برچسب انرژی را نصب نکرده اند که تخلف است یا گریدهای انرژی را به درستی قید نمی کنند که نوعی کم فروشی است.
مدیرکل سازمان ملی استاندارد افزود: اگر یک میلیون بخاری با رتبه انرژی پایین تر از چرخه مصرف خارج و بخاری‌هایی با رتبه انرژی بالاتر جایگزین شود، از انتشار میلیون‌ها تن دی اکسید کربن به فضا جلوگیری می شود.
وی گفت: ۴۷ استاندارد در حوزه تجهیزات انرژی‌بر تدوین شده که نخستین آن یخچال و آخرین آن پنجره دوجداره است. همچنین ۳۸ استاندارد در حوزه فرآیندهای صنعتی انرژی بر تدوین شده که نخستین آن در صنعت سیمان و آخرین آن در صنعت سرب و روی است.
قزلباش ادامه داد: یخچال کمتر از یک کولر گازی انرژی مصرف می کند، اما از آنجا که این وسیله به صورت چهار فصل استفاده می شود، در رده تجهیزات انرژی بر بالا قرار گرفته است. ضمن اینکه فریزرها و کولرهای گازی، بخاری‌های گازسوز و پکیج‌ها هم در رده تجهیزات انرژی با مصرف بالا قرار دارند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ