سازمان تأمین اجتماعی موظف به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران شد
سرویس سیاسی – اجتماعی: نمایندگان مجلس مصوب کردند که صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد با حفظ موقعیت مستقل خود به وزارت کار انتقال یابد.
به گزارش ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی و در ادامه بررسی موارد ارجاعی کمیسیون تلفیق برنامه ششم ماده ۱۳ با ۱۶۱ رای موافق، ۴۲ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند. بر اساس این مصوبه بند ب ماده ۱۳ طبق نظر کمیسیون تلفیق و نمایندگان در صحن علنی حذف شد. طبق بند ج این ماده سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول برنامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را به ترتیب زیر انجام دهد:
۱- همسان‌سازی حقوق بازنشستگان حسب نسبت اولین مستمری دریافتی با سقف پرداختی در زمان برقراری مستمری به طوری که مستمری هیچ بازنشسته‌ای کمتر از نسبت فوق‌الذکر نباشد.
۲- ترمیم حداقل پرداختی بازنشستگان تا پایان سال دوم اجرای برنامه به میزان حداقل حقوق بازنشستگان کشوری
تبصره- مستمری بازنشستگان کمتر از سی روز به تناسب ترمیم خواهد شد.
همچنین بر اساس بند د- وزارت نیرو به نمایندگی از دولت مطابق بودجه سنواتی مکلف است تمامی کارکنان حاکمیتی شاغل در پست‌های فشار قوی با اولویت کارورهای (اپراتورهای) پست‌های فشار قوی برق (با عنایت به تخصص و حاکمیتی بودن شغل) را از حیث حقوق و مزایا و سایر امتیازات با کارکنان رسمی و پیمانی یکسان کند.
همچنین بر اساس مصوبه مجلس در بخش ه ماده ۱۳- مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد با تمامی وظایف، اختیارات، ‌تعهدات و دارایی‌ها- از جمله اموال منقول و غیرمنقول، سهام، امتیازات، موجودی، اسناد و اوراق با حفظ موقعیت مستقل- به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انتقال می‌یابد.
در ادامه، نمایندگان در جریان رسیدگی به مواد ارجاعی از لایحه برنامه ششم توسعه در ماده ای از آن دولت را موظف کردند تا برای تحقق اهداف بند ۱۲ سیاست‌های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تحول اساسی در ساختارها و اصلاح و ارتقای نظام مدیریت مالی و محاسباتی دولت و همچنین مدیریت بدهی‌ها اقداماتی را مطابق قوانین مربوطه انجام دهد.این مصوبه مجلس با ۱۲۸ رای موافق، ۴۷ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.
لاریجانی در دیدار با همتای مالیایی
رئیس مجلس تاکید کرد: بحران‌های موجود در میان کشورهای اسلامی باعث شده است که مساله فلسطین، تحت الشعاع قرار بگیرد.
به گزارش مهر، علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با «ایساکا سیدیبه» رئیس مجلس ملی مالی ، با اشاره به روابط دوستانه خود با همتای مالیایی، اظهارداشت: ایران و مالی در زمینه مسائل منطقه و مبارزه با تروریسم، دیدگاه‌های مشترکی دارند. وی افزود: کشور مالی در میان کشورهای آفریقایی بسیار مدنظر ما است و جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه ای به آن دارد. رئیس مجلس، کشور مالی را از کشورهای مهم آفریقا خواند و افزود: در این مذاکرات پیرامون گسترش روابط اقتصادی و ارتقاء سطح روابط تجاری رایزنی‌های خوبی صورت گرفت. نماینده مردم قم ادامه داد: علاوه بر این تحلیل مشترکی از بحران‌هایی که در کشورهای اسلامی ایجاد شده است بین دو کشور وجود دارد. ما معتقدیم بحران‌های موجود در میان کشورهای اسلامی باعث شده است که مساله فلسطین، تحت الشعاع قرار بگیرد. لاریجانی اظهار داشت: خوشحال هستیم که کنفرانس بین المجالس اسلامی در مالی تشکیل می شود و امیدواریم کنفرانس موفقی باشد و در زمینه چالش‌های کشورهای اسلامی تصمیمات مهمی اتخاذ شود.
در ادامه این نشست رئیس مجلس مالی درگذشت آیت الله‌هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و افزود: فقط شما عزادار نیستید بلکه ما هم در عزای شما شریک هستیم.
وی ادامه داد: امروز مشکل مردم فلسطین مشکل عمده ای است و همواره کشور ما در این مساله نگرانی دارد. البته استقرار ۲۰ ساله سفارت فلسطین در مالی نشان دهنده مواضع مشترکی است که بین مالی و فلسطین وجود دارد. رئیس مجلس مالی ادامه داد: در تمامی قطعنامه‌هایی که سازمان ملل علیه مردم فلسطین صادر کرده است ما مخالف بودیم و قطعنامه اخیر شورای امنیت مالی هم صدا با مردم فلسطین بود. وی گفت: اطمینان می دهم که هیات مالی در اجلاس ماه فوریه در ایران برای حمایت از فلسطین شرکت چشمگیری داشته باشد. رئیس مجلس مالی همچنین اظهار داشت: اطمینان می دهم تمامی تلاش خود را به کار ببرم تا در کنفرانس بین المجالس اسلامی که در کشور مالی برگزار خواهد شد، مشکلات کشورهای اسلامی مورد بحث قرار گیرد.
تشکیل شورای فقهی در بانک مرکزی
نمایندگان مجلس در ادامه بررسی مواد ارجاع شده به کمیسیون تلفیق برنامه، ماده‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن شورای فقهی در بانک مرکزی تشکیل می‌شود.
بر مبنای ماده ۱۸ لایحه برنامه ششم توسعه، برای حصول اطمینان از اجرای صحیح عملیات بانکی بدون ربا در نظام بانکی کشور و با هدف نظارت بر عملکرد نظام بانکی و اظهارنظر نسبت به رویه‌ها و ابزارهای رایج،‌ شیوه‌های عملیاتی، دستورالعمل‌ها، بخش‌نامه‌ها، چارچوب قراردادها و نحوه اجرای آن‌ها، بابت انطباق با موازین فقه اسلامی، شورای فقهی در بانک مرکزی با ترتیب زیر تشکیل می‌شود:
پنج فقیه ( مجتهد متجزی در حوزه فقه معاملات و صاحب نظر در مسائل
پولی و بانکی)
رئیس کل یا معاون نظارتی بانک مرکزی
یک نفر حقوقدان آشنا به مسائل پولی و بانکی و یک اقتصاددان ( هر دو با معرفی رئیس کل بانک مرکزی)
یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اولویت آشنایی با بانک‌داری اسلامی با انتخاب مجلس ( به عنوان ناظر ).
یکی از مدیران عامل بانک‌های دولتی به انتخاب وزیر اقتصاد.
در ادامه، علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی نوبت بعد ازظهر دیروز را بر عهده داشت با اعلام پایان جلسه علنی مجلس اظهار داشت: اگر امشب بررسی لایحه برنامه ششم تمام نشود، مجلس امروز- پنج شنبه هم جلسه خواهد داشت.
وی از نمایندگان درخواست کرد: اگر بلیت برای سفر به حوزه‌های انتخابیه تهیه کرده اند، پس دهند و گفت باید تلاش کنیم تا پایان روز چهارشنبه بررسی برنامه را خوب پیش ببریم، در غیر این صورت امروز- پنج شنبه هم تا عصر جلسه خواهیم داشت.
رئیس قوه مقننه همچنین اظهار داشت: اگر بررسی برنامه تمام شود، نمایندگان دو هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه می روند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ