بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد اسلامی
 

مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد بعدازظهر دیروز با حضور شخصیت‌های، سیاسی و دانشگاهی در محل مسجد پیامبر اعظم(ص) دانشگاه آزاد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما در این مراسم که با دعوت دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد برگزار شد، اعضای خانواده و بستگان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حجت‌‌الاسلام والمسلمین حاج سید حسین خمینی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق نوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی، محمدرضا عارف، علی جنتی، حسین هاشمی، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی اشراقی، دکتر حسن قاضی‌زاده‌ هاشمی وزیر بهداشت، محمود واعظی وزیر ارتباطات، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، محمد شریعتمداری، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا اکرمی، دکتر علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، مرتضی بانک، معاونان دانشگاه آزاد اسلامی و جمع زیادی از دانشجویان دانشگاه آزاد حضور داشتند.
در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین اکرمی در سخنانی با تشریح ویژگی‌های آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی، دانشگاه آزاد را یکی از یادگاری‌های مهم ایشان دانست.
وی سپس به تحلیل مراسم میلیونی تشییع‌جنازه آیت‌الله هاشمی پرداخت و گفت: آنچه در مراسم تشییع جنازه میلیونی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران و خیابان انقلاب و خیابان‌های اطراف آن اتفاق افتاد، بعد از تشییع جنازه امام راحل(س) رتبه دوم را به خود اختصاص ‌داد. اکرمی اضافه کرد: تشییع جنازه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از نظر کمیت میلیونی بود و از نظر کیفیت همه طبقات جامعه، گروه‌ها و نهادها آن هم از تمامی ایران از خراسان، اصفهان، قم و… آمده بودند و می‌گفتند ما آمده‌ایم برای تشییع جنازه کسی که مقام معظم رهبری می‌خواهد بر او نماز بخواند. وی اضافه کرد: پیام مقام‌معظم رهبری هم برای ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بی‌نظیر بود و در آن ۵۰ نکته وجود دارد که بعد از فوت حضرت امام(ره) از سوی رهبر معظم انقلاب برای هیچ کس دیگری صادر نشده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین اکرمی سپس به تاریخچه آشنایی خود با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: من در سال ۴۳ در درس امام خمینی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که لباس سربازی به تن داشت آشنا شدم و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آن جلسه با شهامت و دقت با حضرت امام مباحثه می‌کرد. وی افزود: هاشمی با درایت و هوشمندی که داشت کتاب امیرکبیر را نوشت و مترجم کتاب سرزمین فلسطین بود و در قبل از انقلاب و در زندان به نوشتن کتاب تفسیر راهنمای قرآن کریم پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم آن را به حد کمال رساند.
اکرمی به سوابق مبارزاتی آیت‌الله هاشمی هم اشاره کرد و افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در قبل از انقلاب هفت بار به زندان و تبعید رفت و بارها نیز از دست مأموران ساواک فراری شده بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم به میدان آمد و شانه‌اش را زیر بار مسئولیت داد و با شجاعت و شهامت و تدبیر مسئولیت‌های مختلف عضویت در شورای انقلاب، ریاست مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهوری و ریاست مجلس خبرگان رهبری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را پذیرفت.
حجت‌الاسلام والمسلمین اکرمی خطاب به کسانی که در مخالفت با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در روزنامه‌های خود می‌گفتند که ایشان با اقدام‌های خود دل مردم را خالی می‌کند، گفت: شما با کارهای خود دل مردم را خالی می‌کردید نه آیت‌الله رفسنجانی و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: هیچ کس برای من آیت الله ‌هاشمی رفسنجانی نمی‌شود، ذره‌ای غلو در آن نبود. وی با اشاره به داستان حضرت یعقوب و خون دلی که از فرزندان خود خورد،‌گفت: فرزندان یعقوب ۴۰ سال او را از فرزندش حضرت یوسف جدا کردند و حضرت یعقوب می گفت من این خون دل‌ها را طوری برای رضای خدا چون عسل می‌خورم و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم ۵۹ سال خون دل خورد و گفت: اگر صبر نکنم چه کار کنم که برگرفته از قرآن است و سرسوزنی‌ هم از اسلام، قرآن و نظام جدا نشد.
حجت‌الاسلام و المسلمین اکرمی درپایان از دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد خواست یکی از موضوعات پایان نامه دانشجویان این‌دانشگاه را به تحلیل تشییع جنازه آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی اختصاص دهد.
چهره برجسته علمی آیت‌الله
رییس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن بیان اینکه ملت ایران یک قهرمان ملی را از دست داد، گفت: چهره برجسته علمی آیت‌الله هاشمی به دلیل مسؤولیت سیاسی و مدیریت کلان پنهان مانده بود.
دکترحمید میرزاده در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از تشییع تاریخی امام (ره) تشییع هاشمی رفسنجانی دومین تشییع تاریخی انقلاب بود افزود: قدردانی مردم از این قهرمان ملی در تاریخ ایران بی‌سابقه بود و دلیل حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی این بود که او در تمامی صحنه‌ها یار امام(ره) و مقام معظم رهبری بود و در تمامی مقاطع مربوط به تثبیت انقلاب نقش اصلی داشت.
وی تاکید کرد: اثر انگشت مدیریت سلیمانی آیت‌الله در سراسر ایران دیده می‌شود، به گونه‌ای که بسیاری از امور زیربنایی در ایران در زمان سردار سازندگی بوده است.
میرزاده با بیان اینکه پس از جنگ، اقتصاد ایران با سرپنجه تدبیر هاشمی رفسنجانی بازسازی شد، گفت: مردم ایران با حضور میلیونی خود در مراسم تشییع از آیت الله هاشمی نشان دادند هر کس که اخلاص داشته و مردمی باشد و برنامه‌ها را بر اساس مردم‌محوری تدوین کند، مورد تقدیر قرار می‌گیرد. رییس دانشگاه آزاد در خصوص نحوه عملکرد صدا و سیما طی چند روز اخیر، اظهار کرد: عملکرد صدا و سیما خوب بود؛ ولی بهتر این بود که با افرادی که ۳۷ سال در کنار آیت‌الله هاشمی بودند، بیشتر صحبت می‌کرد. وی در ادامه در خصوص چهره علمی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه او بیش از ۱۰۰ تألیف داشت و دانشمند بزرگ و قرآن‌شناس بود، افزود: متأسفانه به دلیل مسؤولیت سیاسی و مدیریت کلان، چهره برجسته علمی آیت‌الله پنهان ماند، در حالیکه ایشان بیش از ۱۰۰ جلد کتاب تألیف شده داشتند.
رییس دانشگاه آزاد تصریح کرد: از توجه آیت‌الله به مسائل علمی، پژوهشی و کارآفرینی همین بس که در زمان فرماندهی جنگ و آزادسازی خرمشهر در اردیبهشت ماه سال ۶۱ دانشگاه آزاد را با اذن امام راحل تأسیس کرد و مقام معظم رهبری نیز در هیأت مؤسس این دانشگاه حضور داشتند.
میرزاده با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی همواره دغدغه پیشرفت دانشگاه آزاد و جوانان را داشتند، گفت: حاصل این کار بزرگ این بود که نزدیک به ۶ میلیون فارغ‌التحصیل از این دانشگاه مدرک گرفته‌اند که این میزان ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان کشور را شامل می‌شود.
بی‌مهری به آیت‌الله
حجت الاسلام طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد ضمن بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عاشق امام و رهبری بود، گفت: ایشان جزو شخصیت‌هایی بودند که مورد بی‌مهری قرار گرفتند در حالی که باید به این افراد توجه بیشتری شود.
حجت الاسلام طه هاشمی در حاشیه مراسم یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی بود که از نظر دینی مفسر قرآن و از نظر انقلابی جزو نیروهای اول انقلاب و از یاران نزدیک امام در طول دوران مبارزه بود. معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ایشان در دوره‌های مختلف، تأثیرگذاری زیادی داشتند که این مسأله نشان‌دهنده عظمت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است. وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی انقلاب را از خود می‌دانست و همواره در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری بود و پیوسته به آنان می‌اندیشید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ