هشدار درباره زیان‌های تاخیر در برداشت میادین نفتی مشترک
 

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه برای تحقق اهداف توسعه پارس جنوبی باید ماهانه یک میلیارد دلار منابع مالی در توسعه این میدان مشترک گازی هزینه شود، زیان هر روز تاخیر در توسعه پارس جنوبی را ۱۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: فرصت آزمون و خطا نداریم.
به گزارش مهر، رکن‌الدین جوادی در تشریح مهمترین برنامه‌های توسعه پارس جنوبی با بیان اینکه برای تحقق کامل توسعه تمامی فازهای پارس جنوبی تا دو سال آینده باید حدود ۲۵ میلیارد دلار سرمایه در این میدان مشترک گازی سرمایه‌گذاری شود، گفت: اگر درآمد هر فاز از پارس جنوبی حدود ۲٫۵ میلیارد دلار در سال باشد، از مجموع ۱۲ فاز توسعه نیافته پارس جنوبی سالانه ۳۰ میلیارد دلار درآمد حاصل می شود.
این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت افزود: اگر درآمد ۳۰ میلیارد دلار را بر هر روز تاخیر در توسعه فازهای پارس جنوبی تقسیم شود، رقمی معادل ۱۰۰ میلیون دلار حاصل می شود و این بدین معنا است که این شرکت روزانه باید ۳۵ میلیون دلار هزینه و ۱۰۰ میلیون دلار به درآمد کشور اضافه کند.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه با هر روز تاخیر در بهره‌برداری پروژه‌های پارس جنوبی، به اندازه ۳ روز هزینه که معادل یک روز درآمد شرکت نفت و گاز پارس است، ضرر خواهیم کرد، اظهار داشت: عوامل متعددی در تاخیر پروژه های پارس جنوبی دخیل است که با هنر مدیریت می توان آنها را شناسایی و در خصوص بهبود امور قدم برداشت.
جوادی با بیان اینکه برای به ثمر رساندن پروژه‌های پارس جنوبی فرصت آزمون و خطا وجود ندارد، تاکید کرد: زیرا با هر روز تاخیر از درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری، کشور بی نصیب خواهد ماند و این رقم بزرگی است و باید با احساس مسئولیت زمان را از دست ندهیم.
جزئیات مهاجرت گاز ایران به سمت کشورهای عربی
همزمان با اعلام رسمی فرار و مهاجرت گاز ایران در دو میدان مشترک به سمت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، وزارت نفت رسما برنامه‌های جدید توقف مهاجرت گازی در پارس جنوبی را تشریح کرد که در این بین ردپای توتال فرانسه در این فرار گازی به چشم می‌خورد.
به گزارش مهر، در حال حاضر ظرفیت برداشت گاز ایران از پارس جنوبی حدود ۲۹۰ میلیون مترمکعب در روز است و پیش بینی می‌شود در صورت تامین مالی سه فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا سال آینده به طور کامل در مدار بهره برداری قرار بگیرد که در این صورات روزانه حدود ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون مترمکعب دیگر به ظرفیت تولید از این میدان مشترک اضافه می‌کند.
عماد حسینی معاون تازه منصوب شده مهندسی وزارت نفت پیش از بر عهده گرفتن این مسئولیت دولتی گفته بود سالانه ۶ میلیارد دلار گاز در مخزن پارس جنوبی از سوی ایران به سمت قطر مهاجرت می‌کند.
با این وجود فرار یا مهاجرت گاز تنها در پارس جنوبی در حال انجام نیست و مسئولان شرکت نفت فلات قاره ایران اخیرا از وقوع پدیده مهاجرت گاز در میدان مشترک سلمان به سمت امارات خبر داده اند.
در این بین محمود زیرکچیان‌زاده مدیرعامل سابق شرکت نفت فلات قاره ایران ماه مرداد از مهاجرت بیش از یک تریلیون فوت مکعب گاز از ایران به سمت امارات خبر داد.
به گزارش مهر، همزمان با شتاب گرفتن مهاجرت گاز ایران به سمت قطر، شرکت ملی نفت ایران برنامه‌های جدیدی را برای مدیریت فرار و مهاجرت گاز را در دستور کار قرار داده است.
وزارت نفت با انتشار گزارشی اعلام کرده است: در سالجاری پروژه‌های فرعی مختلفی همچون سوق دادن دکل‌های حفاری به سمت مرزها برای جلوگیری از فرار گاز به سمت قطر انجام شده است.
همچنین حفاری چهار حلقه چاه جدید در فاز یک پارس جنوبی برای افزایش تولید از آن در سالجاری اجرا شده و پیش بینی می‌شود با حفاری این چاه‌ها برای نخستین بار به لایه‌های زمین شناسی ” فراقون و زکین ” مخزن پارس جنوبی رسیده‌ایم و از این به بعد می توانیم مطالعات بیشتری روی این لایه‌های گازی داشته باشیم.
منصور دفتریان رئیس انجمن گاز ایران سال گذشته در نشست تخصصی بررسی راهکارهای تولید صیانتی از مخازن مشترک نفت و گاز ایران در مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران لایحه‌ای به منظور شکایت از توتال فرانسه را آماده کرده است، گفته بود: در پارس جنوبی چهار لایه گازی وجود دارد، اما ۱۰ سال است که ایران از بزرگ‌ترین لایه گازی این میدان برداشتی نداشته‌ چرا که طرح شرکت توتال فرانسه برای برداشت کامل نبوده است.
به گزارش مهر، همزمان با حفاری چاه‌های مرزی در سازندهای جدید پارس جنوبی، ساخت و نصب سکوهای جدید در نقاط مرزی پارس جنوبی هم به عنوان یک سناریوی جدید در اولویت شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.
شرکت ملی نفت تاکید کرده است: پیشتر در برنامه توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی، ساخت و نصب ۳ سکو پیش بینی شده بود که براساس بررسی‌های انجام شده، ساخت یک سکو و جکت دیگر افزون بر سه سکوی پیش بینی شده، به برنامه این فاز برای حفظ سطح تولید اضافه شده است.
هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌هایی به منظور توسعه ۲۴ فاز برای تولید ۷۹۰ میلیون مترمکعب گاز در روز از این میدان انجام گرفته است؛ ضمن آنکه با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت فعلا اولویت توسعه این میدان مشترک گازی با ۵ فاز قدیمی ۱۲، ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی بوده و توسعه فازهای جدید و به اصطلاح ۳۵ ماهه پارس حنوبی در اولویت بعدی قرار دارد.
مجوز تولید از میدان گازی مشترک ایران و انگلیس صادر شد
انگلیس ممنوعیت تولید گاز از میدان مشترک متعلق به شرکت بریتیش پترولیوم (BP) و ایران را لغو کرد.
به گزارش ایسنا، رویترز گزارش کرد که دولت انگلیس مجوز از سرگیری تولید میدان گازی مشترک شرکت ملی نفت ایران و شرکت بی پی در دریای شمال را صادر کرده است.دولت این کشور مجوز از سرگیری میدان بزرگ گازی «رام» مشترک میان ایران و شرکت بی پی را که در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران تعطیل شده بود را صادر کرد تا از هرگونه آسیب به محیط زیست و ساختار میدان جلوگیری کند.
وزارت انرژی انگلیس اعلام کرد که برای جلوگیری از هرگونه آسیب جدی و دائمی به فشار و دمای بالای این میدان که برای توقف دائمی طراحی نشده بود، اجازه از سرگیری تولید از میدان رام را می دهد.
این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: دولت انگلیس از آغاز به کار دوباره تولید از میدان رام به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب جدی محیط زیستی و اتلاف احتمالی ارزش آن حمایت خواهد کرد.
این میدان گازی پیش از تعطیلی آن در اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی حدود چهار درصد از تولید گاز انگلیس را به خود اختصاص داده بود.
شرکت بی پی اعلام کرد: بحث درباره زمان از سرگیری تولید این میدان زود است و افزود: ما منتظر دریافت مجوز نهایی ظرف چند هفته آینده هستیم. زیرا این کار ما را قادر می‌سازد که کار روی ازسرگیری تولید از میدان رام را آغاز کنیم.
شرکت سرمایه گذاری مشترک برای توسعه این میدان در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده است؛ سال ۱۹۷۷ گاز در این میدان کشف شد. اما به دلیل مشکلات فنی، در سال ۲۰۰۵ تولید از این میدان آغاز شد.
مقام های انگلیس و اتحادیه اروپا پیش تر هم موفق شدند تا میدان گازی شاه دنیز جمهوری آذربایجان را که ایران بخشی از سهام آن را در اختیار دارد، از تحریم های آمریکا معاف کنند؛ شرکت ملی نفت ایران ۱۰ درصد از سهام میدان شاه دنیز را در اختیار دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ