برگزیدگان سی‌‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی معرفی شدند
 

همزمان با برگزاری سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از ۱۹ نفر از برگزیدگان این دوره شامل ۱۳ طرح برگزیده ایرانی و ۶ طرح برگزیده خارجی با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری تقدیر به عمل آمد.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در این مراسم گفت: من در مسئولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی شاهد کاشت بذر پربرکت جشنواره خوارزمی بودم و اکنون بسیار خرسندم که در جشنواره سی‌امین سال برگزاری آن می‌بینم این بذر نوکاشته چنین پربار و برومند شده است.
وی برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی را نمادی از سرعت، قدرت و توسعه کشور دانست و افزود: طی ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره حدود ۱۰۰۰ طرح نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده‌اند.
فرهادی با اشاره به اقدامات وزارت علوم در راستای توسعه کشور، خاطرنشان کرد: با کمال افتخار اعلام می‌کنم که ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس وISI صاحب رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است.
وی میزان صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری را ۶۰ میلیون دلار ذکر کرد و با تاکید بر اینکه ۱۴ دانشگاه ایران بر اساس طبقه‌بندی لایدن در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا قرار گرفته اند، یادآور شد: علاوه بر آن ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار دارند .وزیر علوم خاطرنشان کرد: در حالی که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ برابر با ۶ درصد گزارش شده است، این میزان برای کشور ما برابر ۱۷٫۵ درصد اعلام شده که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان در ۳۹ پارک علم‌وفناوری مستقر هستند که در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات توسط این شرکت‌ها صورت گرفته است .
وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است، گفت: این امر موجب شده تا سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد ۵ درصدی داشته باشد.
فرهادی اضافه کرد: از نظر شاخص جهانی نوآوری رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقاء داشته است.
*اعطای تندیس کهربای خوارزمی
دکتر فرج‌الله مهنازاده، دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی هم این جشنواره را رهیافت سنجیده‌ای برای شناسایی و معرفی دانشمندان، پژوهشگران و نوآوران برتر در سطح ملی و بین‌المللی دانست و گفت: این جشنواره در سه دهه حیات خود حدود ۱۰۰۰ طرح پژوهش، اختراع و نوآوری برجسته را به جامعه علمی کشور معرفی کرده و بیش از ۲۰۰ پژوهشگر و دانشمند خارجی و ایرانی مقیم خارج را در خود پذیرا بوده است.
وی یادآور شد: تندیس جدید این جشنواره با عنوان کهربای خوارزمی رونمایی شد. این تندیس به جایگاه دانشمندان برتر برجسته جهان ارتقاء خواهد یافت تا از این پس در نام و شکل منحصر به فرد نشان افتخار برگزیدگی در این جشنواره باشد.
مهنازاده با اشاره به نحوه برگزاری این دوره از جشنواره، خاطرنشان کرد: در این دوره ۳۸۸ طرح داخلی و ۲۷۹ طرح خارجی از ۴۶ کشور جهان برای حضور در این رقابت ثبت‌نام کرده‌اند.
دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با تاکید بر اینکه طرح‌های ارسالی در ۱۸ گروه تخصصی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: ۳۷ طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیات داوران ارسال شد که از این تعداد ۱۳ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی به عنوان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند .
اسامی طرح های برگزیده به این شرح است:
رتبه‌ اول بخش پژوهش‌های بنیادی به طرح توسعه دانش ترکیب‌های اورگانوسیلیکون در ایران به دکتر محمد بلورچیان تبریزی اعطا شد.
رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی به طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا از سوی دانشگاه شهید بهشتی و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی اعطا شد.
رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی به طرح تولید خوراک دام از سرشاخه نیشکر فرآوری شده از سوی دکتر مرتضی رضایی اعطا شد.
رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی به طرح طراحی و بومی‌سازی آزماینده و شبیه‌ساز سامانه پدافندی ارائه شده از سوی دکتر سعید قاضی‌مغربی اختصاص داده شد.رتبه دوم طرح توسعه‌ای به طرح تولید نهادهای زیستی نیکو‌ریزی
‌مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور از سوی دکتر فرهاد رجالی اختصاص یافت.
رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای به تولید چشمه‌های براکی تراپی ید ۱۲۵ مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانومای چشمی اعطا شد.
رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای به طرح بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70شد. این طرح از سوی مهندس اسحاق عباسی در شرکت ساخت توربین مپنا پیاده‌سازی شده است.
رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای به دکتر مجید ایزدی برای اجرای طرح ساخت ماشین‌آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو اعطاء شد.
رتبه دوم نوآوری به دکتر محمد عبدالاحد برای طرح نانوبیوحسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی اعطاء شد.
رتبه دوم نوآوری به مهندس لیلا عراقیان برای طراحی پل طبیعت اختصاص یافت .
رتبه دوم نوآوری به حمید امیرسیدی برای طراحی گلخانه ایرانی فراز اعطاء شد .
رتبه دوم نوآوری به دکتر خشایار کریمیان برای طرح سنتز مواد موثر دارویی ضد سرطان اختصاص یافت.
مهندس حسین توحیدی برای اجرای طرح تجاری‌سازی سامانه سرعت‌سنجش خودرویی بر اساس پردازش تصویر، برگزیده موفق در تولید ملی شد.طرح‌های برگزیده خارجی:رتبه اول پژوهش‌های بنیادی به دکتر گیدو کرومر از کشور اسپانیا برای طرح مرگ سلول‌ها در پاتوبیولوژی اعطا شد.
رتبه اول پژوهش‌های بنیادی به دکتر آندرس لوزانو به طرح شبیه‌ساز مغز برای شرایط عصبی اختصاص یافت.
رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی به دکتر آندریاسی فراری برای طرح تست‌سنجی راندمان به عنوان یک ابزار همه‌کاره برای مطالعه خواص گرافن و مواد مرتبط اختصاص یافت.
رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی به دکتر سیسیلیا لینگ گلن برای طرح کالبد شکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی اعطاء شد.
رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی به طرح مواد ترکیبی برای جذب دی‌اکسید کربن؛ طراحی، عملکرد و ثبات از سوی دکتر عبدالحمید سیاری اختصاص یافت.
رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی به دکتر یاروسلاو سرگیس برای طرح بهینه‌سازی سراسری لیپ‌شیتز و محاسبات بی‌نهایت از دانشگاه کالابریای ایتالیا اعطاء شد.
*سخنان دکتر بلورچیان
دکتر محمد بلورچیان یکی از برگزیدگان جشنواره خوارزمی در این مراسم گفت: من از جوانی از ‌۷ صبح تا ۱۱ شب در آزمایشگاه بودم در حالی که حتی ساده‌ترین ترکیبات را نداشتیم ولی در حال حاضر کار به جایی رسیده که در دنیا من را به نام سیلیکون می‌شناسند.
وی افزود: در دنیا نام بلورچیان را نمی‌دانند ولی طرح من یعنی سیلیکون را به خوبی می‌‌شناسند و حالا که تنها رقیب ما کشور آمریکاست باید بتوانیم با برنامه‌ریزی به پیشرفت‌های علمی برسیم.
بلورچیان گفت: من در سومین جشنواره خوارزمی برگزیده شده بودم و حالا در سی‌امین جشنواره از من تقدیر شد‌.

Email this page

نسخه مناسب چاپ