تأملی در بیانات رهبر معظم انقلاب در همایش حمایت از انتفاضه فلسطین ـ تهران
ترسیم مسیر مقاومت
 

رهبری تحقق مسیر مقاومت فلسطین را در شناختن فتنه‌ها و پرهیز از ورود به اختلافات قومی و مذهبی دانستند. از این رو اتحاد جهان اسلام به مثابه نقشه راهی است که می تواند وحدت میان کشورهای اسلامی را تضمین کرده و همبستگی در جهان اسلام را تقویت کند.
رهبری در بیاناتشان در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ فلسطین که با شعار «همه با هم، حمایت از فلسطین» در تهران برگزار شد، بار دیگر بر اهمیت مساله فلسطین و مقاومت تاکید کردند.مساله فلسطین همواره یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است. در واقع پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مقاومت در جهان اسلام تجلی و تبلور یافت. از آن پس بود که «مقاومت اسلامی» در مبارزه با رژیم صهیونیستی کارآمدی خود را به نمایش گذاشت. همین کارآمدی باعث شد رژیم صهیونیستی و قدرت‌های حامی آن سعی کنند مقاومت، درگیر جنگ‌های حاشیه ای شود تا از جنگ در مقابل رژیم صهیونیستی غافل بماند.متاسفانه با توطئه افکنی‌های رژیم صهیونیستی جهان اسلام گرفتار چندگانگی و چندپارگی شده است. این رژیم جعلی با فرافکنی و انحراف افکار عمومی درباره جنایت‌های خود، سعی دارد مقوله مقاومت را به حاشیه رانده و آن را طرد کند. از طرفی دیگر نیز با حمایت همه جانبه از گروه‌های تروریستی همچون داعش بر آتش بحران در جهان اسلام و به ویژه منطقه خاورمیانه بدمد.سخنان آگاهی بخش و روشنگرانه رهبر فرزانه انقلاب در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ فلسطین دربردارنده نکته‌هایی از این قرار است؛
۱- رهبر انقلاب در بخشی از بیانات خود بر این نکته تاکید کردند که هرگز نباید از اهمیت حمایت سیاسی از مردم فلسطین غافل بود. ایشان در ادامه فرمودند: ملت‌های مسلمان و آزادیخواه با هر سلیقه و روش، اما می‌توانند در یک هدف گرد هم آیند و آن تلاش برای آزادی فلسطین است.
اشاره رهبری ناظر بر این مساله است که آزادی فلسطین هدفی است که با وجود تفاوت در بینش‌ها، سلیقه‌ها و نگرش نمی توان چشم بر آن بست. این نگرش رهبر معظم انقلاب نشانگر بینش و رویکرد راهبردی درباره فلسطین به عنوان یکی از مساله‌های اصلی جهان اسلام است. بنابر این اتحاد جهان اسلام خواب اختلاف افکنان را آشفته می سازد.
۲- رهبری همچنین هدف فتنه‌ها و جنگ‌های داخلی تحمیلی در منطقه را برای کمرنگ کردن حمایت از آرمان مقدس آزادی قدس دانستند.این رویکرد رهبری نشان از آن دارد که تبدیل مساله فلسطین و مقاومت از مساله ای اصلی در جهان اسلام به مساله ای فرعی هدف فتنه سازی‌ها در منطقه است. ریشه‌های این فتنه نیز رژیم صهیونیستی به عنوان غده سرطانی است که بر پیکر جهان اسلام چنگ انداخته تا آن را ضعیف و ناتوان سازد. از این رو نبود وحدت و انسجام در جهان اسلام هدف شومی است که این رژیم دنبال می کند. همان سان که امروز با بحران سازی همه توان خود را در جهت تضعیف محور مقاومت قرار داده تا مساله فلسطین و مقاومت را به حاشیه براند.
بنابر این تاکید رهبری بر دوری از اختلافات قومی و مذهبی و توجه به مقوله مقاومت و فلسطین به مثابه نقشه راهی است که می‌تواند وحدت میان کشورهای اسلامی را تضمین کرده و همبستگی در جهان اسلام را تقویت کند. این نقشه راه می تواند آرمان فلسطین را به عنوان کانونی وحدت بخش در جهان اسلام تبدیل کند تا وفاق اسلامی دامن گستر شود.متاسفانه امروز می بینیم گروه‌هایی با نگرش‌های غیرعقلانی و خشونت طلب سعی دارند قرائت منحرف خود از اسلام را به عنوان قرائت نهایی ارائه دهند. در این میان رژیم صهیونیستی که از مدت‌ها پیش دنبال آن بود که مقاومت اسلامی را از یک پدیده عمومی خارج و آن را به یک مقوله مذهبی صرف تبدیل کند، در حال پیاده کردن این پروژه است.
۳- رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پدیدار شدن نشانه‌های اُفول رژیم صهیونیستی و ضعفی که بر متحدان اصلی آن بویژه آمریکا حاکم شده است، افزودند: در این شرایط مشاهده می‌شود که اندک اندک، فضای جهانی به سمت مقابله با اقدامات خصمانه و غیرقانونی و غیرانسانی رژیم صهیونیستی میل می‌کند، البته هنوز جامعه جهانی و کشورهای منطقه نتوانسته‌اند به مسئولیت خود در برابر این مسأله‌ انسانی عمل کنند. به نظر می رسد که فشار افکار عمومی جهانی برخی رهبران غربی را ناگزیر کرده است که نتوانند نسبت به موضوع فلسطین بی تفاوت باشند. این مساله را می توان در افزایش محکومیت اقدامات صهیونیست‌ها همچون شهرک سازی‌های در مناطق اشغالی از سوی دولت‌های اروپایی و حمایت تلویحی آمریکا از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که اوایل دی ماه امسال در این باره به تصویب رسید، مشاهده کرد. با این حال همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند هنوز جامعه جهانی نتوانسته مسئولیت خود را در قبال مساله فلسطین ایفا کند.در پایان باید گفت که مقاومت و زنده نگاه داشتن مساله فلسطین همچون پادزهری در برابر آسیب‌ها در جهان اسلام است و می‌تواند آرمان‌های جهان اسلام را محقق سازد.
قصه پر غصه‌ای که فرجامی نویدبخش دارد
برگزاری ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین تلاشی برای رساندن پیام پیروزی مقاومت فلسطین به جهانیان است. حضور نخبگانی از هشتاد کشور جهان نشان می‌دهد که ایمان به نابودی رژیم صهیونیستی و پیروزی فلسطین قابل‌انکار نیست .‌ ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در حالی برگزار شد که به تعبیر مقام معظم رهبری قصّه‌ پر غصّه‌ فلسطین و اندوه جانکاه مظلومیت این ملّت صبور، بردبار و مقاوم، حقیقتاً هر انسان آزادی‌خواه و حق‌طلب و عدالت‌جو را می‌‌آزارد و درد و رنجی انبوه بر دل می‌نشاند.رهبر انقلاب به‌حق فرمودند که «هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ‌یک از ملّت‌های جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه مواجه نبود‌ه‌اند که در یک توطئه‌ فرا منطقه‌ای، کشوری به‌ طور کامل اشغال شود و ملّتی از خانه و کاشانه‌ خود رانده شوند و به‌جای آنان، گروهی دیگر از جای‌جای جهان بدان جا گسیل شوند؛ موجودیتی حقیقی نادیده گرفته شود و موجودیتی جعلی بر جای آن بنشیند.
باور این ماجرا چندان آسان نیست که ملتی را از خانه خود برانند و گروهی دیگر را جایگزین سازند؛ اما وعده الهی از عدم بقای چنین امری خبر داده است: «إِنَّ‌ الْبَاطِلَ کانَ‌ زَهُوقًا ( اسراء، بخشی از آیه‌ ۸۱) وَ قال: اَنَّ الاَرضَ یَرِثُها عِبَادِیَ الصَّلِحُون (انبیاء، بخشی از آیه‌ی ۱۰۵).مقام معظم رهبری در بیانات خود در ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین تضعیف جایگاه مسئله‌ فلسطین و تلاش برای خروج آن از اولویت را هشدار دادند و تأکید فرمودند: «عنوان فلسطین می‌تواند و باید، محور وحدت همه‌ کشورهای اسلامی باشد.» بر این اساس تلنگری جدی در این‌ باره نیاز است که موضوع فلسطین باید محور تعاملات امت اسلامی باشد. آیا دولتمردان کشورمان برای تحقق این موضوع تلاش داشته‌اند که مسئله فلسطین را محور مناسبات با کشورهای اسلامی قرار دهند؟چشم انداز مقاومت فلسطین روشن است و بی‌شک پیروزیهای بزرگی در انتظار مردان مبارز فلسطینی قرار دارد. همان‌ طور که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند: «انتفاضه‌ای که اینک در سرزمین‌های اشغالی برای سومین بار آغاز شده، مظلوم‌تر از دو انتفاضه‌ گذشته، امّا درخشان و پُرامید در حرکت است و به‌ اذن‌الله خواهید دید که این انتفاضه، مرحله‌ بسیار مهمی از تاریخ مبارزات را رقم خواهد زد و شکستی دیگر بر رژیم غاصب تحمیل خواهد کرد.» سخنان امیدبخش مقام معظم رهبری نویدی از پیروزی‌های آتی دارد .
سازشکاری در این مسیر روشن از آسیب‌های جدی قلمداد می‌شود که مانعی در برابر حرکت مقاوم مردم فلسطین است. رهبر معظم انقلاب در این‌ باره اشاره فرمودند: «جمهوری اسلامی ایران، از همان ابتدا بر نادرستی این نوع روش‌های سازش‌کارانه تأکید و آثار زیان‌بار و خسارت‌های سنگین آن را گوشزد کرد.» فرصتی که به روند سازش داده شد، آثار مخرّبی در مسیر مقاومت و مبارزه‌ ملّت فلسطین به همراه داشت، امّا تنها فایده‌ آن، اثبات نادرستی تصوّر واقع‌بینی در عمل بود. همه سازش کاران دیدند که این مسیر نتیجه‌ای جز آسیب ندارد. مقام معظم رهبری به دلیل عدم نتیجه بخش بودن این موضوع نیز اشاره فرمودند: «موجودیت و هویت رژیم صهیونیستی درگرو نابودی تدریجی هویت و موجودیت فلسطین است».در مقابل مقاومت فلسطینیان در برابر تجاوز غاصبانه رژیم صهیونیستی نتیجه‌بخش بوده است. رهبر معظم انقلاب نیز تأکید فرمودند که مهم‌ترین دستاورد مقاومت، ایجاد مانع اساسی در برابر پروژه‌های صهیونیستی است.
توطئه‌هایی که در مقابل اراده پولادین مردم فلسطین قرار گرفته است، از تذکرهای دیگر مقام معظم رهبری بود. ایشان این توطئه را تلاش «دوست‌نمایانی دانست که می‌کوشند مقاومت و انتفاضه‌ مردم فلسطین را از مسیر خود منحرف ساخته و آن را هزینه‌ معاملات سری خود با دشمنان ملّت فلسطین کنند».راه روشن مقاومت فلسطین و نوید پیروزی آن در برابر رژیم غاصب صهیونیستی یکی از واقعیت­های امروز است که برگزاری ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین نیز تلاشی برای رساندن این پیام به جهانیان است. حضور نخبگانی از هشتاد کشور جهان نشان می‌دهد که ایمان به نابودی رژیم صهیونیستی و پیروزی فلسطین قابل‌انکار نیست .
زمان سازش به پایان رسیده و انتفاضه سوم باید دنبال شود
به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، بیانات مقام معظم رهبری در ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین حاوی نقشه راه برای آینده فلسطین و مبارزات سیاسی و نظامی با تکیه‌ بر مقاومت اسلامی و انتفاضه بدون وابستگی است. «مهدی عزیزی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص بازتاب‌های ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، با اشاره به پایان یافتن زمان سازش بیان داشت: ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین همانند تمامی پنج اجلاس پیشین که در شرایط تاریخی مهمی برگزار می‌شد، امسال نیز در شرایط مهم و حساس منطقه‌ای برگزار شد. ۷۰ سال از اشغال فلسطین و پنجاه سال از اشغال بیت‌المقدس گذشته است.وی با توجه به راهبردهای رهبر معظم انقلاب مطرح کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در این اجلاس راهبردهایی را به امت اسلامی در قبال مسئله فلسطین مطرح فرمودند. تأکیدات معظم له در مورد انتفاضه سوم فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی و به رسمیت نشناختن این رژیم بود. این نکات در تمامی رسانه‌های عربی و غربی موافق و یا مخالف مقاومت و همچنین در رسانه‌ها و شبکه‌های رژیم صهیونیستی همانند‌هاآرتص – با ادبیات خاص خود – بازتاب یافت.
کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه بسیاری از شبکه‌های جهان و منطقه بیانات کامل مقام معظم رهبری یا بخشی از آن را به‌ طور مستقیم پخش کردند، افزود: رسانه‌های فلسطینی نیز به‌ طور گسترده به انتشار آن اقدام کردند. پایان یافتن زمان سازش و دنبال کردن انتفاضه سوم که هوشمندانه‌تر از انتفاضه پیشین باشد، از جمله نکات مورد توجه این رسانه‌ها بود. حتی تیتر آن دسته از خبرگزاری‌های فلسطینی که مخالف رویکرد مقاومت هستند، کلمات و جملات راهبردی رهبری را استفاده کردند. شبکه المیادین در اجلاس حضور داشت و آن را مستقیماً گزارش می‌کرد. خبرگزاری‌های فرانسه نیز این مراسم را بازتاب دادند.
وی با اشاره به رویکرد معاندان مقاومت فلسطین در قبال ششمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین گفت: العربیه و الجزیره و دیگر رسانه‌های وابسته به عربستان که در جهت به حاشیه راندن این اجلاس تلاش داشتند، بالاخره در روز آخر اجلاس مجبور شدند به این گردهمایی اشاره داشته باشند. عزیزی با توجه به اینکه بیانات مقام معظم رهبری حاوی نقشه راه برای آینده فلسطین و مبارزات سیاسی و نظامی با تکیه‌ بر مقاومت اسلامی و انتفاضه بدون وابستگی است، اشاره داشت: تأکید بر باطل بودن فرایند سازش و عدم موفقیت این سیاست و به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی از دیگر نکات مورد تأکید بود. این در حالی است که برخی کشورهای عربی برای مشروعیت بخشیدن به این رژیم تلاش می‌کنند.
مسئله فلسطین همچنان زیربنای مشکلات منطقه‌ای است
به اعتقاد معاون پژوهشی موسسه ندا، اجلاس تهران تأثیرات نقشه اسرائیلی‌ها را کمرنگ خواهد کرد و این پیام را خواهد رساند که مسئله فلسطین همچنان زیربنای مشکلات منطقه‌ای است.
«سلمان رضوی»، معاون پژوهشی موسسه ندا و سردبیر فصلنامه مطالعات فلسطین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص پیامدهای ششمین اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین، با اشاره به اینکه مسئله فلسطین همچنان زیربنای مشکلات منطقه‌ای است، بیان داشت: ششمین اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین از سوی دبیرخانه مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این اجلاس با عنوان «همه باهم برای فلسطین» متفاوت از پنج اجلاس پیشین بود.وی با توجه به فضای شکل‌گیری این اجلاس گفت: این اجلاس در حالی برگزار شد که تحولات منطقه‌ای و بیداری اسلامی در سال‌های اخیر و انحرافی که در قیام‌های کشورهای عربی به وجود آمد، موجب به حاشیه رانده شدن موضوع فلسطین شده و رژیم صهیونیستی در یک حاشیه امنیتی پررنگ قرار گرفته است. به نظر می­‌رسد در این فضا به چنین اجلاسی احساس نیاز می­‌شد تا بتواند بحث فلسطین را به شرایط سابق که همانا اولویت اول جهان اسلام بوده، برگرداند.
معاون پژوهشی موسسه ندا با بیان چند نکته در باب پیامدهای این اجلاس اشاره داشت: نخست اینکه قطعاً برگزاری این اجلاس با حضور این سطح از سران نظام جمهوری اسلامی ایران یعنی رهبری، روسای سه قوه و روسای رده‌های بعدی نظام در آن که در هیچ اجلاس دیگری به این شکل شرکت نمی‌کنند، پیامدهای خاصی در سطوح منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در عرصه افکار عمومی و رسانه‌ها خواهد داشت. این موضوع نشان خواهد داد که بحث فلسطین دغدغه‌ای ملی اسلامی در سطح ایران است و نه‌ تنها نظام، بلکه مردم نیز پای مسئله فلسطین ایستاده‌اند.وی با اشاره به جمع شدن عمده گروه‌های مبارز منطقه‌ای حتی حماس و جهاد اسلامی در این اجلاس مطرح کرد: این امر در انسجام‌ بخشی میان گروه‌های مبارز نقش خواهد داشت. نکته بعد تأثیر این اجلاس بر سیاست‌های رژیم صهیونیستی است. این رژیم همواره تلاش می‌کند انفکاک و شکافی بین تحولات منطقه و بحث فلسطین ایجاد کند. صهیونیست­‌ها وانمود می­‌کنند که کشورهایی مانند ایران و سوریه مشکل منطقه هستند؛ اما اجلاس تهران تأثیرات نقشه اسرائیلی‌ها را کمرنگ خواهد کرد و این پیام را خواهد رساند که مسئله فلسطین همچنان زیربنای مشکلات منطقه‌ای است.
سردبیر فصلنامه مطالعات فلسطین پیامد دیگر این اجلاس را تأثیر بر سیاست خارجی دولت جدید آمریکا دانست و بیان داشت: واشنگتن مباحثی مانند انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس و حمایت از شهرک‌سازی‌ها را مطرح کرده؛ لذا محکومیت زیاده‌خواهی‌ها و حمایتهای آمریکا از اسرائیل از پیام‌های این اجلاس است.وی نکته بعد در این‌ باره را خنثی‌سازی نقشه‌های کشورهای منطقه‌ای معارض و همسو با سازش مانند عربستان خواند و ارزیابی کرد: این کشورها به‌ویژه از طریق رسانه‌های خود مانند العربیه تلاش می‌کنند ایران را حامی تروریست‌هایی چون داعش نشان دهند؛ اما حضور رهبر معظم انقلاب در این اجلاس و بیانات صریح ایشان، مشکلات آنها در دشمنی با ایران را دوچندان خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ