نقد آثار و بزرگداشت استاد غلامعباس توسلی در دانشگاه تهران
 

دور سوم سلسله همایش‌های جامعه شناسان ایرانی و جامعه ایرانی با نقد آثار و بزرگداشت کوشش‌های علمی دکتر غلامعباس توسلی با حضور چهره‌های علمی وفرهنگی دیروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
دکتر محمد امین قانعی‌راد، استاد جامعه شناسی در این مراسم با اشاره به هویت جامعه‌شناسی گفت: باید جنبه‌های هویتی جامعه‌شناسی را تقویت کنیم و لازمه آن ایجاد احساس تعلق نسبت به جامعه شناسی در میان دانشجویان است که متاسفانه این مسأله امروز میان اساتید و دانشجویان کمرنگ است. وی افزود: در سال‌های گذشته شاهد انقطاع نسل‌ها و کاهش یافتن پیوند نسل‌ها هستیم. نسل جوان ما باید پیوند بیشتری با شخصیت‌هایی مانند دکتر توسلی داشته باشند و چنین جلساتی بیش از آن که جنبه شناختی داشته باشند، جنبه هویتی دارند. دکتر حسین سراج‌زاده رئیس انجمن جامعه‌شناسی هم با اشاره به دو مفهوم اصلاح و انقلاب به عنوان مفاهیم مورد توجه گفت: پیش از انقلاب در ایران این دو مفهوم نمایندگانی داشت، اما شرایطی مانند انسداد سیاسی باعث روی کارآمدن تفکر انقلابی شد.وی افزود: امثال دکتر توسلی به عنوان کسی که مشی اصلاحی داشت در مواجهه با رادیکالیزم انقلابی، نقش اصلاح در انقلاب را ایفا کردند و اجازه ندادند که دانشگاه‌ها چیزی شود که رادیکال‌های انقلابی می‌خواستند.
دکتر مقصود فراستخواه، عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی هم گفت: اسلامی‌سازی یا بومی‌سازی علم به نوعی ساختن یک شبه علم است. توسلی مبانی جهانی علم را می‌داند و معتقد است که ورودی علم وسیع است و باید معرفت شناختی مستقل علمی سرجای خود باشد.وی خاطر نشان کرد: توسلی کوشید فضاهای دانشگاهی را با فضاهای حکومتی هم‌آمیز کند و حتی‌الامکان استقلال دانشگاه‌ها را حفظ کند.فراستخواه گفت: در زمانی که بحث حذف علم جامعه‌شناسی بود، توسلی کوشید قدر ممکنی از کیان علوم اجتماعی را حفظ کند. وی افزود: من توسلی را معدل عقل آکادمیک ایران می‌دانم.
دکتر هادی خانیکی، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم در سخنانی، گفت: دکتر توسلی و امثال او مانند دکتر شریعتی به دلیل نوع آموخته‌‌هایشان، جرأت و جسارت ورود به امر سیاست را دارند.وی افزود: در جامعه ما به همه پدیده‌ها با نگاه سیاسی نگریسته می‌شود. سیاست در ایران امری پردامنه است و کسی که از سیاست فرار کند نمی‌تواند امر پدیده اجتماعی را بشناسد و دکتر توسلی هرگز از سیاست فرار نکرد و هزینه آن را پرداخت.دکتر خانیکی خاطرنشان کرد: دکتر توسلی موضوع مهمی در مطالعه موضوعات آکادمی، سیاست و روشنفکری است. او با مسائل درگیر شد و از جامعه‌شناسی مسأله گریز به جامعه‌شناسی مسأله محور نقل مکان کرد.دکتر حمیدرضا جلایی‌پور سخنران بعدی مراسم در خصوص محتوای جامعه‌شناسی که توسط دکتر توسلی ارائه شد، گفت: دکتر توسلی حامی جامعه‌شناسی جریان اصلی در آکادمی‌های دنیا بود او معرف جامعه‌شناسی آکادمیک در ایران است. دکتر توسلی به جامعه‌شناسی سخت پس از انقلاب توجه کرد و آبروی جامعه‌شناسی است. وی ادامه داد: دکتر توسلی به گفتار ایدئولوژیک جامعه شناختی نزدیک نشد و همواره، شان جامعه‌شناسی را حفظ کرد. دکتر نعمت‌الله فاضلی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم گفت: دکتر توسلی نمونه جامعه شناس مردم مدار است او یک جامعه شناس خودمانی نیست از لحاظ ایده پردازی و سبک نگارش با وجود این که در حوزه عمومی جامعه‌شناسی حضور دارد، اما مولفه‌های دانشگاه را همواره مراعات می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ