یادداشت
نهضت تازه برای زدودن غبار از متن برجام
محمدصادق جنان‌صفت
قائم‌مقام بانک مرکزی و یکی از مدیران بین‌الملل این نهاد روز گذشته و در یک همایش تخصصی اطلاعات تازه‌ای از دستاوردهای برجام در حوزه ارزی و بانکی را دراختیار علاقمندان قرار دادند.
بر پایه اطلاعات البته نه‌چندان گسترده‌ای که این دو مقام ارشد بانکی و ارزی دراختیار شهروندان قرار دادند هم می‌توان دست‌کم درباره تداوم وضع تحریم داوری کرد.
واقعیت تلخ این است که اقتصاد ایران در برابر یورش بی‌امان تحریم غرب که در هر مقطع از زمان با اتحاد و یکپارچگی بیشتری میان امریکا و متحدانش انجام می‌شد، کسب و کار ایرانیان در سطوح خانواده، بنگاه و دولت به سمت زمین‌گیر شدن سوق داده می‌شد و حالا که از آن روزهای جهنمی دور شده و اقتصاد ایران از حالت نفس تنگی بیرون آمده و شرایط مساعد شده است شاید اهمیت رخدادهایی که به برجام منتهی شد، چندان به چشم نیاید.
اکثریت کسانی که برجام را به مثابه نقطه عطف پرونده هسته‌ای و حاشیه‌های مهمتر از متن آن می‌دانند و آن را ارزیابی کرده‌اند به دو مساله توجه می‌دهند؛ مساله نخست بی‌انصافی منتقدان و مخالفان دولت حسن روحانی است که آنقدر خاک بر سپهر برجام پاشیدند تا غبار انبوه آن چشم را از دیدن مزیت‌های آن بی‌نصیب گذاشت.
منتقدان و مخالفان سیاسی دولت فعلی با هدف ناکارآمد نشان دادن دولت و با هدف اینکه اجازه محبوب شدن به دولت ندهند، غیرمنصفانه رفتار کردند و اجازه ندادند ایرانیان طعم خوشی و خرمی این نقطه عطف و فرار از روزهای جهنمی به دهانشان مزه کند. رسانه‌های پرشمار و نیرومند منتقدان دولت با نقدهای غیرکارشناسانه و غیراصولی آنقدر درباره برجام نکات منفی نوشتند که شهروندان ایرانی هرگز به طور کامل در جریان مزیت‌های این نقطه عطف پرونده هسته‌ای قرار نگرفتند.
سخن دوم، ارزیابی‌کنندگان داستان برجام با رفتار غیرحرفه‌ای، مرموز، غیرفعال و کم‌تحرک مدافعان دولتی و قانونی برجام بود که به نظر می‌رسد هنوز ادامه دارد. گروه همکار و همراه دولت در اطلاع‌رسانی و روابط عمومی در ۱۲-۱۳ ماه سپری شده به بی‌علاقگی، بی‌تحرکی و رفتارهای عجیب برای این مقوله درخشان کاری در اندازه‌های آن نکرد و می‌توان با جرات گفت سهمی به اندازه مخالفان غیرمنصف در قربانی کردن برجام داشته است.
این بی‌تحرکی نه‌تنها در نهاد ریاست جمهوری کاملا عریان و واضح است، متاسفانه در سایر دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و نهادهای پرشمار دولتی هم رفتاری منفعل داشتند. اکنون و در فضایی که شرایط دگرگون شده است و به نظر می‌رسد آتش توپخانه‌ای که برجام را هدف گرفته بود، اندکی فروکش کرده است، می‌توان و باید دستاوردهای برجام را بیان کرد. به طور مثال و در حالی که وزارت نفت در حال پاسخگویی به انتقادهای جزیی وزیر و معاونانش است، یادش می‌رود که به شهروندان با صدای بلند بگوید که الان میزان صادرات نفت ایران ۲ برابر شده است و اطلاع دهد که اگر تحریم‌ها ادامه داشت احتمال حذف همیشگی عرضه نفت ایران در بازار جهانی رو به افزایش بود.
در حالی که مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال مجادله با وزارت اقتصاد ، گمرک و بانک مرکزی هستند، به شهروندان توضیح دهند که تحریم‌ها چگونه شرایط را برای وارد کردن مواد اولیه تنگ و گران کرده بود… به نظر می‌رسد برای جبران مافات و مستمر که برجام آن را تحمل کرد، می‌توان در روزها و هفته‌های باقی‌مانده اقدام‌های مناسب همانند کاری که در وزارت خارجه انجام شده و مدیران پولی، ارزی، سرمایه و گمرک کشور را برای بیان واقعیت‌ها فراخوانده‌اند، می‌تواند در سطح گسترده و در همه شهرها انجام شود.
دولت آنقدر وسعت دارد که بتواند حتی درباره برجام نهضت سخنرانی‌های کارشناسانه راه اندازد و این پدیده را از غربت بیرون بیاورد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ