محک
نسخه دوم فرمان ضد مهاجرتی ترامپ!
ابوالقاسم قاسم زاده
نسخه اول فرمان ضد مهاجرتی که از سوی ترامپ امضاء و ابلاغ اجرایی پیدا کرد به موجی از اعتراض در سراسر آمریکا دامن زد تا آنجا که ابتدا چند دادستان ایالتی با رد حقوقی آن دستور توقف فرمان رئیس جمهور را دادند که رأی دادستان‌ها به دیوان عالی رفت و از سوی دادگاه‌ عالی فدرال مورد تأیید قرار گرفت و از ادامه اجرای آن ممانعت قضایی شد. ترامپ با صدور این دستور قضایی اعلام کرد به مقابله با آن اقدام خواهد کرد، اما همراهان او در کاخ سفید مقابله با حکم عالی قضایی از سوی رئیس جمهوری را که تازه وارد کاخ سفید شده است، تقابل با نهاد قضایی در آمریکا دانستند و ترامپ عقب‌نشینی کرد و وعده داد نسخه جدیدی را با رعایت موارد حقوقی تهیه و معرفی خواهد کرد. دیروز از نسخه جدید فرمان کنترل مهاجرتی و ورود به خاک آمریکا، رونمایی شد.
نسخه دوم فرمان ترامپ با نسخه اول آن بنابر نظر اغلب حقوقدانان آمریکایی، تفاوت چندانی ندارد. الا اینکه در این نسخه نام عراق از فهرست کشورهای مورد تحریم کسب ویزای آمریکا، حذف شده است. در این فرمان بجای هفت کشور در نسخه اول، شش کشور، ایران، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی به مدت ۹۰ روز از سفر به آمریکا منع شده‌اند. در مورد ایران اعتراض همه در آمریکا این بود که در فهرست دستگاههای امنیتی درباره عاملان و متهمان عملیات تروریستی در خاک آمریکا، هرگز نام حتی یک ایرانی هم دیده نمی‌شود.
از دیروز نقد و بررسی فرمان جدید ترامپ درباره مهاجرت یا ورود بخاک آمریکا در رسانه‌های این کشور و در اروپا درصدر اخبار و گزارش‌ها قرار گرفته است.
آن‌گونه که از سخنان رکس تیلرسون وزیرخارجه آمریکا، جف سشنز دادستان کل آمریکا و ژنرال جان کلی وزیر امنیت ملی آمریکا در نشست مطبوعاتی شب گذشته برمی‌آید، تفاوت چشمگیری در نسخه دوم این فرمان نسبت به نسخه قبل مشاهده نمی‌شود. آنان فاش کردند نام عراق از فهرست ۷ کشوری که شهروندان آنها شامل ممنوعیت ورود به آمریکا می‌شدند، حذف شده است. همچنین نسخه جدید فرمان ترامپ، شامل حال کسانی که قبلاً ویزا گرفته‌اند یا گرین کارت دارند و از حق اقامت دائم برخوردارند، نمی‌شود. علاوه بر این، در فرمان جدید امضا شده، تأکید شده اقلیت‌های مذهبی از این قانون مستثنی نخواهند بود.
در نشست مطبوعاتی اعلام امضای نسخه شماره ۲ فرمان مهاجرتی ترامپ، ابتدا رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا سخن گفت. او در صحبت‌های خود تلاش کرد خبرنگاران را متقاعد کند که این کار بدون شتابزدگی معمول ترامپ انجام شده و به همین منظور مذاکرات مفصلی با کنگره آمریکا و رسانه‌ها داشته‌اند. او همچنین به رسانه‌ها که ترامپ آنها را «دشمن مردم» نامیده است، وعده داد از این پس اطلاعات بیشتری دراختیار آنان قرار خواهند داد. وی همچنین با تأکید بر اینکه عراق از متحدان آنها است، خبر داد نام این کشور از نسخه شماره یک فرمان حذف شده است. وی تأکید کرد در مذاکراتی که با دولت عراق انجام شده، بغداد متعهد به همکاری اطلاعاتی با واشنگتن شده است تا آمریکا بتواند مانع ورود احتمالی تروریست‌ها شود. این در حالی است که پنتاگون پس از صدور فرمان اول اعلام داشته بود ترامپ با آنها مشورت نکرده و به همین دلیل در کار آموزش سربازان عراقی که در آمریکا به سر می‌برند،‌ اختلالاتی به وجود خواهد آمد. نسخه شماره ۲ فرمان مهاجرتی ضد ترامپ ۱۰ روز دیگر اجرایی می‌شود.
اغلب دادستان‌ها و چهره‌‌های شاخص دستگاه قضایی و حقوقی آمریکا اعلام کرده‌اند تا چند روز دیگر به بررسی حقوقی نسخه دوم فرمان ترامپ خواهند پرداخت و اعلام نظر حقوقی و قضایی درباره آن را انجام خواهند داد. اگر نسخه دوم فرمان به سرنوشت برخورد قضایی نسخه اول دچار گردد، بار دیگر همراه موج اعتراض‌ها، شکست سختی را برای ترامپ و دولت او بهمراه خواهد داشت. با صدور فرمان ترامپ و انتشار نسخه اول آن در حالیکه بلبشویی در فرودگاههای آمریکا و مبادی ورودی به کشور رخ داد، گرایش‌های نژادپرستانه در آمریکا طی هفته‌های اخیر تشدید گردید.
پایگاه خبری بازفید، از آتش‌سوزی و سوزانده شدن چهار مسجد و مرکز اسلامی در این کشور طی هفت هفته اخیر خبر داده است. در روز ۷ ژانویه ۲۰۱۷ مرکز اسلامی لیک تراویس در اوستین که در دست ساخت است به آتش کشیده شد. یک هفته بعد در ۱۴ ژانویه مرکز اسلامی ایست ساید در واشنگتن نیز سوزانده شد. این گزارش افزود: دو هفته بعد در ۲۷ ژانویه، چندین ساعت بعد از امضای قانون ضد مهاجرتی از سوی دونالد ترامپ که هفت کشور اسلامی را هدف گرفته بود، مرکز اسلامی ویکتوریا در تگزاس آتش گرفت. جمعه هفته گذشته در روز ۲۴ فوریه نیز آتش‌سوزی کوچکی در ورودی مسجد دارالسلام در تامپا به وقوع پیوست. مقامات منطقه‌ای می‌گویند که سه مورد از این چهار آتش‌سوزی عمدی و تهاجمی بوده است. «مارک پوتوک» یک محقق ارشد در یک مرکز حقوقی آمریکا می‌گوید ما تا حالا چنین چیزی ندیده بودیم که طی این مدت چهار مسجد سوزانده شود. این مسئله نشانه افزایش احساسات ضد اسلامی در سراسر کشور است. این بخشی از حملات دراماتیک به مسلمانان است. بازفید در ادامه گزارش داد که طی هفته‌های اخیر موج حملات علیه اقلیت‌های مذهبی در آمریکا حتی علیه مراکز یهودیان به راه افتاده است؛ چیزی که در آمریکا کاملاً بی‌سابقه بوده است.
عملکرد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا در داخل و خارج آمریکا با مقیاس ایجاد آشفتگی و پرخاشگری محک خورده است. این آشفتگی و پرخاشگری به مرحله‌ای رسیده است که برای اولین بار، بدون ارائه کمترین سند و مدرکی، ترامپ رئیس جمهور قبل از خود، اوباما را متهم به شنود مکالمات تلفنی خود کرده است. دمکرات‌ها در کنگره با اعتراض شدید از ترامپ مدارک این اتهام را درخواست کرده‌اند و اگر برای این اعلام علیه اوباما سند محکمه‌پسندی ارائه نشود، ماجرای جدیدی درباره صلاحیت ریاست جمهوری او در کنگره کلید خواهد خورد. رئیس «اف.بی.آی» سازمان امنیت داخلی آمریکا دیروز بطور رسمی و علنی، ضمن رد اتهام ترامپ گفت «هیچ سندی در این باره وجود ندارد!»
ترامپ یا مجبور به «معذرت‌خواهی» خواهد شد و یا با اتهام «دروغگویی» از طریق قوه قضائیه و کنگره آمریکا پرونده جدیدی برای او باز می‌گردد. هفته آینده نسخه دوم فرمان ضد مهاجرتی ترامپ و اتهام او علیه «اوباما» رئیس جمهور قبلی آمریکا دو محور خبرساز درباره او و کاخ سفید خواهد بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ