محک
جهان، جنگل مولا!
ابوالقاسم قاسم زاده
ویکی‌لیکس مجموعه‌ای از اسناد جدید جاسوسی «سیا» سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا انتشار داده است که هنوز در صدر اخبار و گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی قرار دارد. انتشار این اسناد را بمب بزرگ نامیده‌اند که نه تنها امنیت همه مردم و خانواده‌ها را بهم ریخته بلکه از جهان تعریف «جنگل مولا!» داده است و تعریف از جاسوسی و ضدجاسوسی در نظام بین‌المللی از سوی قدرت‌های بزرگ حاکم را دگرگون کرده است.
ویکی‌لیکس اطلاع داد که به مجموعه‌ای از ۸ هزار و ۷۶۱ سند سری و محرمانه تحت عنوان «سال صفر» دست یافته است که براساس آن، «سیا» توانسته به وسیله نرم‌افزارهایی به هک گوشی‌های تلفن، تلویزیون‌های هوشمند خانه‌ها و اغلب ابزارهای ارتباطاتی دولت و مردم عادی اقدام کند. ویکی‌لیکس گفته است، سازمان «سیا» توانسته است با نفوذ در تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ به داخل منازل مردم راه یابد و آنها را تحت کنترل بگیرد. نام برنامه‌ای که دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا «سیا» با استفاده از آنها توانسته است به برخی مدل‌های تلویزیون رسوخ کند، «فرشته‌گریان» است. «سیا» به کمک این ابزار در حالت خاموش نیز مکالمات را شنیده و ضبط می‌کند. انتشار این اسناد نشان می‌دهد که همه دستگاههای الکترونیکی اعم از رادیو، تلویزیون، تلفن‌های ثابت و همراه هوشمند و دیگر وسایل عمومی الکترونیکی آلوده به دستگاههای شنود اطلاعاتی از سوی «سیا» است.
مسئولین و سیاستمداران در آمریکا(کنگره و کاخ سفید) همچنین در اروپا و در روسیه و چین در اولین اظهارنظر درباره این اسناد با تعجب گفته‌‌اند رسیدگی به آن را در دستور کار فوری قرار داده‌اند. معاون اول رئیس جمهور آمریکا، (پنس) دیروز به رسانه‌های آمریکایی اطلاع داد این اسناد حتماً‌ بررسی و رسیدگی خواهد شد و کسانی که در انجام آن مشارکت داشتند، مجازات قانونی می‌‌شوند!
«لاورف» وزیرخارجه روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگاری گفت: «جاسوسی ماموران اطلاعاتی آمریکایی چنان است که من هر وقت با مسئولین آمریکایی جلسه‌ای دارم، تلفن موبایل خود را به همراه نمی‌آورم. می‌گویند آنها حتی از طریق یخچال‌های خانگی نیز جاسوسی می‌کنند!»
انتشار این اسناد را تخریب کامل امنیت عمومی و هرگونه حقوق فردی و شهروندی و نقص همه قواعد «حقوق بشر» نامیده‌اند. جهان ناامن تا دیروز با جنگ‌ و تروریسم، تعریف می‌شد، اما امروز انتشار این اسناد نشان می‌دهد که هیچ دولت یا شهروندی در جهان از امنیت تعریف شده در قواعد بین‌المللی برخوردار نیست. روزگاری «مارشال مک لوهان» از دهکده کوچک جهانی که در آن صلح و همبستگی اصل غیرقابل انکار است، تعریف سیاسی ـ اقتصادی و اجتماعی داد. اما امروز جهان در دایره «سلطه» می‌چرخد و برای استقرار این سلطه، آمریکا و البته دیگر قدرت‌های بزرگ سلطه‌گر، جهان را جنگل مولا! می‌دانند که از طریق جاسوسی با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین وسایل الکترونیکی سلطه خود را اعمال می‌‌کنند. جاسوسی تنها در محدوده دستیابی به داده‌های خام نیست. حجم بزرگ اطلاعات به دست آمده که اینک ویکی‌لیکس بخشی از مجموعه اسناد آن را با انتشار ۸ هزار و ۷۶۱ سند سری و محرمانه عمومی کرده است نشان می‌دهد اعمال قدرت دولت‌های سلطه‌گر از شرقی و غربی به رغم شعارهای آزادی و حریم خصوصی، در همه عرصه‌های عمومی و خصوصی مردم نفوذ می‌کنند. جنگ‌ها را راه می‌اندازند و تضادهای گوناگون را تولید و رایج می‌سازند. جنگ یا صلح در جهان در فرمان سرکردگان قدرتمندی قرار می‌گیرد که جنگ اطلاعاتی بخش اصلی و مهم آن است.
مدت‌ها این پرسش مطرح بود که داعش (سازمان تروریستی) را کدام حاکمیت ساخت و با مدرنترین تسلیحات نظامی و وسعت تبلیغاتی به جان مردم در عراق و سوریه و خاورمیانه انداخت؟ تا در دوره مبارزات انتخاباتی در آمریکا، ترامپ که تصور نمی‌کرد پیروز انتخابات و رئیس‌جمهور آمریکا شود، چندین بار به صورت علنی گفت «داعش را اوباما و برنامه‌ریزی او ساخته است.» اکنون نیز که سازمان تروریستی داعش در عراق به پایان راه رسیده است از فرار سرکرده آن «البغدادی» خبر می‌دهند که آمریکایی‌ها او را از موصل فراری داده‌اند! در سوریه، جنگ فاجعه‌بار و ویرانی یک کشور عربی که قبل از جنگ آرامش و امنیت داخلی آن مثال‌زدنی بود، چگونه کلید خورد!؟ نقش صهیونیست‌های اسرائیل با همکاری اطلاعاتی آمریکا در شروع و ادامه این جنگ چگونه بوده است!؟ یمن با کدام هواپیماهای جنگی ویران می‌شود؟ و اینکه بمباران‌های مداوم از سوی سعودی‌ها و چراغ سبز آمریکا همچنان آن سرزمین را در آتش و خون گرفتار کرده است، در دایره اطلاعاتی چه کسانی است و منافع چه قدرت‌هایی را تأمین می‌کند؟
در یک کلام انتشار اسناد ویکی‌لیکس که می‌گوید هنوز هزاران سند دیگر نیز در اختیار دارد و منتشر نشده است، یک پیام اصلی به همه جهانیان دارد که جهان جنگل مولا (بخوانید حاکمیت‌های سلطه‌گر) شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ