یادداشت
سایه نشین کاخ سفید
عباس نجاری سیسی
استیو بنن، مشاور ارشد، استراتژیست پرنفوذ این روزهای کاخ سفید وکنترل کننده واقعی ترامپ کیست. این تفنگدار دریایی و بانکدار سابق، فارغ‌التحصیل‌‌هاروارد و رهبر مبارزات انتخاباتی ترامپ که در خانواده‌ای دموکرات رشد یافته، سپس به جمهوریخواهان پیوسته و امروز یک فیلسوف هرج و مرج‌طلب معتقد به تفکرات لنینیستی است اینک در مرکز قدرت سیاسی آمریکا قرار دارد و بیش از هر شخص دیگری بر کابینه ترامپ مسلط است. ترامپ با اعتقادی عمیق به دیدگاههای وی درهمین مدت کوتاه آمریکا را تا لبه عمیق‌ترین شکاف تاریخی در میان ملت و در میان دولت پیش برده است. در دیدگاه تاریخی و فلسفی بنن امروز آمریکا در بحبوحه چهارمین بحران بزرگ تاریخ خود قراردارد.
او می‌گوید آمریکا انقلاب علیه سلطه خارجی، جنگهای داخلی، رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم را پشت سرگذاشته است. اینها هر ۸۰ تا ۱۰۰سال رخداده و امروز تمدن مسیحی ـ یهودی غرب بدلیل ضعف بنیانهای سکولاریسم از بیرون بشدت تهدید میشود و از درون نیز در حال فروپاشی است. بنن معتقد است برای رهایی ازاین خطرعظیم باید ابتدا بنیانهای تمدن فعلی غرب را در هم شکست تا پس ازآن «نظمی جدید و جهانی» ساخت.از نظراوچرخه تکرارشونده بحران عظیم ـ بیداری ـ بحران عظیم ـ بیداری مدلی تاریخی و تکرار شونده است و این شباهتی شگفت‌آور با دیدگاه تاریخی لنین دارد. امروز مردی در مرکزقدرت در کاخ سفید حضور دارد که تفکرات و فلسفه او مشابه تفکرات و فلسفه لنین است.آری باور آن سخت است.
او می‌گوید ما در آغاز جنگ خونین با اسلام رادیکال و چین هستیم. اسلام رادیکال یک دشمن بزرگ است اما تنها دشمن نیست. مبارزه با اسلام یک دهه پیش آغاز شده و مبارزه با چین نیز در دهه آینده آغاز خواهد شد. به اعتقاد او اسلام و چین در حال توسعه‌ای سریع و جهانی هستند و آمریکا برای رویارویی با آنها باید دوباره متولد شود و برای تولد مجدد آمریکا، ناسیونالیسم اقتصادی و سیاسی و اتکا به طبقه متوسط مسیحی و بستن مرزهای آمریکا لازم و ضروری است. او می‌گوید۲۰ درصد جمعیت آمریکا را مهاجرین تشکیل میدهند و از هر۴ نیروی متخصص شاغل در «سیلیکن ولی» سه نفر از جنوب آسیا هستند و این خطری بزرگ برای آینده آمریکاست.
این بخشی از دیدگاههای این سایه نشین کاخ سفید است که وزیر امور خارجه را کاملا» به حاشیه رانده و در حال مبارزه‌ای بی سروصدا با دستگاههای اطلاعاتی آمریکا و شورای امنیت ملی است. نتیجه این درگیری مشخص نیست اما فعلاً» واضح است که بر اثر تلاش بنن، سیاست خارجی آمریکا همچنان سرو سامانی ندارد. آمریکا در حال بازگشت احتیاط‌آمیز به عرصه جنگهای ناتمام درعراق و افغانستان و همچنین خروج از انفعال در سوریه است. داعش و دولت جدید آمریکا ظاهراً» برای نبرد نهایی آماده می‌شوند اما دیدگاهی نظیر دیدگاه بنن ـ ترامپ فقط داعش را تقویت می‌کند. این دو برای نابودی هم نقشه می‌کشند اما فقط موجب تقویت و بقای یکدیگرند.این جنگ به این زودیها پایان نخواهد یافت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ