محک
انتظار مرگ برای ۲۵ میلیون انسان!
ابوالقاسم قاسم زاده
در برهه‌ای از تاریخ زندگی می‌کنیم که از یکسو رشد تکنولوژی و دانش بشری شگفت‌انگیز است و در اوج قرار دارد و از سوی دیگر زبان آمار در سراسر جهان، زبان ترسیم مشکلات، بحران‌های گوناگون و پیچیده اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شده است. جنگ و کشتار تروریسم زبان روزانه ارائه آمارها است.
تازه‌ترین آمار را دیروز استفان اوبراین، معاون سازمان ملل در امور بشردوستانه در شورای امنیت سازمان مل ارائه داد. او گفت: «جهان این روزها شاهد بزرگ‌ترین بحران انسانی شده است. مرگ ناشی از قحطی فزاینده و گرسنگی ۲۵ میلیون انسان در ۴ کشور جهان را تهدید می‌کند.» معاون سازمان ملل در گزارش خود به شورای امنیت این سازمان هشدار داد که این سازمان اکنون با بزرگ‌ترین بحران بشری طی بیش از ۷۰ سالی که از تأسیس آن می‌گذرد، رو‌به‌رو شده است که اگر اقدامی بین‌المللی انجام نگیرد، در ۴ کشور جهان مردم آن از فرط گرسنگی و بیماری جان خواهند داد. یمن، سودان جنوبی، نیجریه و سومالی، ۴ کشوری هستند که سازمان ملل، زنگ خطر مرگ بسیاری از ساکنانش را به صدا درآورده است. معاون دبیرکل سازمان ملل برای پیش‌گیری از «یک فاجعه بزرگ انسانی» خواستار اختصاص بودجه‌ای مالی، معادل ۴ر۴ میلیارد دلار (۱۶ هزار میلیارد تومان) از کشورهای عضو سازمان ملل شد. ماه گذشته، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ضمن هشدار نسبت به وقوع یک فاجعه ناشی از بحران غذایی در جهان اعلام کرده بود، سازمان ملل با گذشت ۳ ماه از سال جدید میلادی، تنها توانسته ۹۰ میلیون دلار از بودجه وعده داده شده از سوی کشورهای عضو را دریافت کند. ۴ کشوری که در گزارش معاون سازمان ملل از آن نام برده شده است در جنگ داخلی و خارجی قرار گرفته‌اند.
ـ یمن: ۲ سال حملات هوایی و زمینی عربستان و هم‌پیمانانش، این کشور را به بحرانی‌ترین منطقه جهان تبدیل کرده است. در یمن در هر ۱۰ دقیقه یک کودک به خاطر بیماری‌های قابل کنترل جان می‌دهد؛ بیماری‌هایی که در سایه جنگ و محاصره همه جانبه‌ جان می‌گیرند. بیش از ۵۰۰هزار کودک زیر ۵سال یمنی درگیر سوءتغذیه حاد هستند. سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از ۱۹ میلیون نفر از مردم یمن، یعنی چیزی بیش از دو سوم جمعیت این کشور، به یکی از انواع کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که از این تعداد دست‌کم ۱۴ میلیون نفر به غذای کافی دسترسی ندارند. محاصره زمینی، هوایی و دریایی عربستان، یمنی‌ها را از دسترسی به کمک‌های بین‌المللی محروم کرده است. جنگ یمن تاکنون بیش از ۱۲هزار کشته و ۳ میلیون آواره به جا گذاشته است.
بحران انسانی یمن روی دیگری نیز دارد که کمتر به آن پرداخته شده و آن فرار مردم جنگ‌زده از فقر در کشورهای شاخ آفریقا به این کشور است. اتباع کشورهای سودان جنوبی، سومالی و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی با عبور از خلیج عدن و دریای سرخ خود را به یمن می‌رسانند، غافل از اینکه در این کشور شرایط بدتری منتظر آنان است. طبق اعلام سازمان ملل، ۲۷۰هزار آواره جنگی ‌آفریقایی در یمن زندگی می‌کرده‌اند که طی سال گذشته میلادی ۱۱۷هزار نفر دیگر به این تعداد اضافه شده است.
ـ سودان جنوبی: سازمان ملل اعلام کرده بیش از ۱۰۰هزار نفر در سودان جنوبی در قحطی مفرط به سر می‌برند و از این رو در آستانه مرگ هستند. بیش از یک میلیون نفر هم برای غذا و آب دچار مشکل هستند و در آستانه قحطی کامل به سر می‌برند. در مجموع ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از مردم سودان جنوبی یعنی چیزی حدود ۴۰درصد از جمعیت این کشور، با گرسنگی دست به گریبان هستند. این کشور طی۴ سال گذشته درگیر جنگ داخلی بوده اما طی ماه‌های اخیر دچار بدترین وضعیت انسانی در سال‌های اخیر شده است. کاروان‌های کمک‌های بشر دوستانه بین‌المللی برای مردم سودان جنوبی یا از سوی نیروهای دولتی یا از سوی مخالفان هدف حمله قرار می‌گیرند.
ـ نیجریه: سازمان ملل شرایط به وجود آمده در شمال شرق نیجریه را بزرگ‌ترین بحران قاره آفریقا می‌داند. درگیری میان دولت و گروه تروریستی بوکوحرام در این منطقه ادامه دارد و مردم این مناطق در میانه میدان جنگ گیر افتاده‌اند. اقدامات بوکوحرام به مرگ بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم و آوارگی بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر دیگر منجر شده است. بوکوحرام طی ۷ سال گذشته علیه دولت مرکزی نیجریه حملات مسلحانه‌ای را ترتیب داده و به بمبگذاری در شهرها و روستاهای مختلف این کشور روی آورده است. این گروه از ۲ سال پیش هم با داعش اعلام بیعت کرده است. ۷۵ هزار کودک نیجریایی به علت سوء تغذیه در معرض مرگ هستند.
در مجموع بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مردم این کشور با گرسنگی دست به گریبانند و ۷ میلیون نفر هم در تأمین غذا و آب مورد نیاز خود دچار مشکل هستند.
ـ سومالی: آخرین بار که سومالی به یک کشور قحطی‌زده تبدیل شد بیش از ۲۶۰ هزار نفر جان دادند. این ماجرا به ۶ سال پیش باز می‌گردد. اکنون حملات گروه تروریستی الشباب، مناطق مختلف سومالی را به کام جنگ کشیده است. کمتر از ۲ هفته پیش، تنها طی ۴۸ ساعت، ۱۰۰ نفر از مردم در این کشور بر اثر گرسنگی جان دادند. حدود ۳ میلیون نفر در وضعیت بحرانی دسترسی به غذا به سر می‌برند و نیازمند اقدام فوری سازمان ملل هستند. در سومالی، بیش از ۶ میلیون نفر نیازمند یکی از انواع کمک‌های فوری بشردوستانه‌اند. سازمان ملل هشدار داده که یک میلیون کودک زیر ۵ سال سومالیایی، طی ماه‌های آینده دچار سوءتغذیه خواهند شد.
حال که این آمارها را خوانده‌اید، آمارهایی که در مطبوعات از ۴ کشور آمده است و براساس آن ۲۵ میلیون نفر انسان در این کشورها در انتظار مرگ بسر می‌‌برند. به جای هر تفسیری، به سفر تفریحی پادشاه سعودی به منطقه تفریحی «بالی» اندونزی برای خوش‌گذرانی توجه کنید که براساس گزارش دولت اندونزی، پادشاه سعودی ۱۵۰۰ همراه با خود داشته که هزینه هر شب برای هر نفر در هتل در بالی، ۴۴۰۰ دلار و هزینه بزرگی برای حمل ۵۰۰ تن وسایل گوناگون اختصاصی شاه سعودی به همراه ۲ خودروی ویژه بنز(اس ـ ۶۰۰) بوده است.
در نوشته‌های برخی از جامعه‌شناسان سیاسی زیست امروز بشر را در جهانی آشفته توصیف کرده‌اند که دیگر بجای تلاش برای آزادی، فرار از مرگ اصلی‌ترین تدبیر انسان‌‌ها شده است. جنگ، اخلاق حاکمیت‌ها شده است. و سلطه، تعریف قدرت آنها. مردم بقول مرحوم «محمد مسعود» در تلاش معاش‌اند و گریز از مرکز اقتدار برای داشتن حداقل امنیت و برخورداری از حداقل معیشت. بقول معروف«زندگی بخور و نمیر» تعریف زیستن شده است. یاد نیما به خیر که گفت: «به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خویش را»!

Email this page

نسخه مناسب چاپ