تجلیل از محمد مهرآیین؛ جوانمرد عرصه ورزش و تاریخ انقلاب
 

مراسم نکوداشت حاج محمد مهرآیین جوانمرد ورزش و تاریخ انقلاب اسلامی (داوودآبادی) بعدازظهر دیروز در محل کتابخانه ملی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم که جمعی از مسئولان، روسای فدراسیون‌ها، ورزشکاران، قهرمانان و پیشکسوتان ورزش حضور داشتند، علیرضا صفارزاده مدیرعامل انجمن فرهنگ و مرام پهلوانی و مسئول برگزاری این آیین، در سخنانی با اشاره به این‌که مهرآیین، جوانمردی است که عمر پربرکت خود را در مجاهدت فی‌سبیل‌الله، پیروزی و استقرار انقلاب و نظام اسلامی صرف کرد، گفت: خدمت به جامعه، دستگیری ضعفا و رشد و اعتلای ورزش و ورزشکاران ازجمله ویژگی‌های اخلاقی این جوانمرد ورزش و تاریخ انقلاب است.
وی از مهرآیین به‌عنوان مدیر ورزشی که نقش چشمگیری در توسعه ورزش کشور، خصوصاً ورزش‌های رزمی، جودو، کاراته، تکواندو و ورزش جانبازان و معلولان داشت، یاد کرد و افزود: در کارنامه درخشان مهرآیین،‌ تربیت قهرمانان ورزشی با اخلاق و جوانمردی می‌درخشد.
مدیرعامل انجمن فرهنگ و مرام پهلوانی با تاکید بر این‌که مهرآیین علاوه بر عملکرد سراسر درخشان خود، رفتار و گفتارش همواره نمایانگر خصلت‌های پهلوانی ازجمله ظلم‌ستیزی، یاری مظلومان، دستگیری ضعفا، ایثار و فداکاری و عشق به قله و مولای جوانمردان عالم بشریت، یعنی علی(ع) بوده است، در بیان مسئولیت این انجمن، گفت: انجمن حامیان فرهنگ و مرام پهلوانی حدود یک است که با هدف تبیین و ترویج فرهنگ پهلوانی و جوانمردی در سطح جامعه، به‌خصوص جامعه جوان و اثرگذار ورزش تأسیس شده و به ثبت رسیده است.
وی تاکیدات و توصیه مکرر رهبران و مسئولان جامعه به قهرمانان ورزشی که همواره توصیه فرمودند که قهرمانان، پهلوان باشند، وجود گنجینه تاریخی و فرهنگی ارزشمند با پیشینه‌ای بیش از ۳۰۰۰ سال، ثبت ملی این فرهنگ گرانبها در میراث معنوی کشور، ثبت جهانی این فرهنگ تاریخی به‌عنوان میراث معنوی بشریت در سازمان بین‌المللی یونسکو، تصویب آیین‌نامه اختصاصی با هدف ترویج این فرهنگ غنی و جذاب در شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب یک روز به‌نام این فرهنگ ارزشمند در تقویم کشور (۱۷ شوال) را از پشتوانه‌‌های گرانبهای این انجمن دانست.
در ادامه این مراسم، اسدالله بادامچیان عضو حزب موتلفه اسلامی هم از این مراسم به‌عنوان یک امر پسندیده نام برد و گفت: تقدیر از ارزش‌ها و ارزش‌گذاری‌ها به‌خصوص در ورزش که با زیبائی‌های فطری بشر آمیخته شده است، به‌ویژه آیین نکوداشت محمد مهرآیین که در خصلت آن، جوانمردی، فتوت، استقامت، انسانیت و گذشت نهفته است، امر نیکویی است.
وی با اشاره به این‌که کسانی که دارای یک عضو معلول هم هستند، با روح بلند و شجاعت و اقتدار به‌گونه‌ای عمل کردند که نه نقص عضو بلکه مقاومت و پایداری‌شان در صفحات تاریخ ماندگار شد، گفت: فداکاری‌ها، ارزش‌گذاری‌ها، شجاعت و شهامت مهرآیین مربوط به قبل از انقلاب است که در دوران مبارزه، انواع و اقسام جهادها که سخت‌ترین آن جهاد مسلحانه بود، تجربه کرد.
بادامچیان عضو حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به این‌که با آغاز شکل‌گیری جهاد مسلحانه، نیاز به فراگیری آموزش رزمی بود، گفت: مهرآیین مسئولیت این‌بار را به دوش کشید و با جدیت و فداکاری در زیر سایه خفقان رژیم طاغوت این وظیفه را انجام داد. طبعاً در این حرکت اساسی، زمینه برای آموزش یاران امام فراهم شد.
وی اظهار داشت: در سال ۴۹ عملیات مسلحانه یک شکل جدی‌تری به خود گرفت و با انحراف سازمان مجاهدین خلق، مسئولیت مهرآیین سنگین‌تر شد و این کار پر مشقت نه تنها وی را سست نکرد بلکه مقاوم‌تر و استوارتر راه خود را ادامه داد. به‌طوری‌ که زیر شکنجه، مأموران ساواک، کمرش شکست و تا آخر لب به اعتراف نگشود.
محسن رفیقدوست یار و همرزم محمد مهرآیین هم در سخنان کوتاهی از وی به‌عنوان ولایتمداری واقعی نام برد و گفت: مهرآیین، فردی متدین، راسخ در دین و مردم‌دوست بود که به‌جز برای خدا در مقابل هیچ‌کس سر تعظیم خم نمی‌کرد.
وی گفت: جوانمردی مهرآیین در همه مراحل زبانزد بود که در تمامی مسئولیت‌ها، خستگی‌ناپذیر بود و هرکاری که به او سپرده می‌شد، به نحو احسن انجام می‌داد.
رفیق‌د‌وست در پایان خاطره‌ای از همراهی خود با مهرآیین تعریف کرد.
دیگر سخنران این مراسم، آقای دعائی بود که از مهرآ‌یین به عنوان شخصیتی که در همه دوران، جوانمردی را سرلوحه کار خود قرار داده بود، یاد کرد و گفت: زمان آشنائی من با مهرآیین به تشکیل یک جریان سیاسی در قبل از انقلاب باز می‌گردد که هر دو در یک مسیر واحد قرار گرفتیم.
آقای دعائی با اشاره به این که از مهرآیین خاطرات زیادی به یاد دارد، گفت: ما در شمال لبنان مبارزات رزمی و جودو را توسط شاگردان ایشان که در ایران فرا گرفته بودند، آموختیم.
وی گفت: در دوران نمایندگی مجلس از دوره نخست تا ششم وقتی به مهرآیین بی‌ادعا که در آن زمان در کارپردازی و تدارکات مجلس خدمت می‌کرد، مراجعه می‌کردیم با صمیمیت و الطاف خود ما را شرمنده می‌کرد.
آقای دعائی در ادامه به خاطره‌ای از چگونگی شکل‌گیری ساختمان فدراسیون جانبازان و معلولان هم پرداخت و گفت: زمان شکل‌گیری ورزشگاه جانبازان، موسسه اطلاعات پشت استادیوم شیرودی زمینی داشت که مهرآیین به اتفاق آقای خسروی وفا در اندیشه تاسیس ورزشگاه جانبازان در آن محل بودند، از آنجا که قصد ما هم این بود که کار عملی شود موضوع از طرف آقای کرباسچی شهردار تهران مطرح و قرار شد شهرداری این زمین را از موسسه خریداری و به فدراسیون جانبازان واگذار کند که خوشبختانه این امر با مجاهدت و پشتکار این عزیزان عملی شد.
سرپرست موسسه اطلاعات به همگان توصیه کرد که کتاب آیین‌ مهرآیین را مطالعه کنند و خطاب به وی، گفت: آقای مهرآیین شما در همه صحنه‌های گذشت، ایثار و فداکاری سرمشق ما هستید و افتخار پدر دو شهید بودن را هم دارید و با گذشته روشن و تابناکی که از خود بر جای گذاشته‌اید، هیچ زمان از اذهان فراموش
نخواهید شد.
در این مراسم حاج محمد مهرآیین در سخنان کوتاهی گفت: بنده خودم را لایق این همه محبت و بزرگواری شما دوستان و بزرگواران نمی‌دانم. انشاء‌الله خداوند در این دنیا و آخرت به شما اجر دهد و مریض‌ها را دعا کنید. ضمن این که خدا سایه رهبری را بر سر ملت‌های مسلمان و ملت عزیز ایران همواره مستدام بدارد.
در این مراسم معنوی، مرشد شیروان نوروزی اشعاری حماسی را قرائت کرد، سپس از سردیس و کتاب آیین مهرآ‌یین رونمایی شد و در پایان از سوی نهادها و ارگان‌های مختلف، لوح‌ها و جوایزی تقدیم حاج محمد مهرآیین شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ