یادداشت
دنیای تاریک بنیامین نتنیاهو!
هارون یشایائی - رئیس سابق انجمن کلیمیان تهران
این روزها در بخش خبر بلندگوهای بیگانه از قول بنیامین نتنیاهو ـ نخست‌وزیر اسرائیل ـ که مقابل افکار عمومی جهانیان سخت منزوی شده، و در کشور خود از لحاظ اقتصادی و اجتماعی با مشکلات و تنگناهای گوناگون درگیر می‌باشد، مطالبی در ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ابراز نموده که بی‌جواب گذاشتن یاوه‌هایی که هدفی به جز تخریب مناسبات صمیمانه و دیرپای یهودیان ایرانی با سایر هموطنان خود ندارد، از جانب منِ یهودی ناسپاسی به ملت و سرزمینی است که در آن زاده و بالیده شده‌ام.
در این ملاقات، نتنیاهو به خود حق می‌دهد روایت‌های مذهبی یهود را به میل خود تعریف و بازگو نماید و با استفاده از فرهنگ واپس‌گرایانه و ایران‌ستیز، آن را به گوش رئیس‌جمهور روسیه تکرار کند تا شاید از این طریق بتواند او را همراه و همفکر خود کند که موفق نمی‌شود و پوتین در جوابش می‌گوید و به او توصیه می‌کند: بهتر است تاریخ زندگی یهودیان را بخواند و بعد قضاوت کند…! نخست‌وزیر اسرائیل با جعل روایات مذهبی، مزورانه می‌خواهد زندگی تاریخی و اشتراک فرهنگی ایرانیان با اعتقادات دینی یهود را مخدوش نماید و وحشت‌زده از اراده مردم ایران در همبستگی دولت و ملت ایران، اینجا و آنجا سخنرانی کند و درباره حقوق بشر و حق سرنوشت ملت دروغ‌بافی نماید.
چگونه می‌توان سرزمین‌های دیگران را اشغال کرد و در آنها خانه و تأسیسات ساخت، بر مردم بی‌دفاع غزه باران بمب رها کرد، یهودیان شرقی را به اتباع درجه دوم کشور تبدیل نمود و حقوق ساکنان مسلمان و مسیحی را زیرپا گذاشت و در مجمع عمومی سازمان ملل دم از حقوق بشر زد؟!
وقتی که دولتمردان صهیونیست هیچ یک از قوانین بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند و به تمام مصوبات سازمان ملل و شورای امنیت بی‌اعتنا هستند و مبارزان فلسطینی را به جرم دفاع از خانه و زندگی خود سالها در زندان‌های قرون وسطائی محبوس می‌کنند، چگونه به خود حق می‌دهند روایات تاریخی را دگرگون تفسیر نموده و فتنه‌گری نماید و آنچه در کاسه خود است، به دیگران نسبت دهند؟! تاریخ زندگی یهودیان در ایران از گذشته‌های دور تاکنون روشن، انسانی و وفادارانه بوده است. بیایید امروز را باور کنیم: یهودیان ایرانی از لحاظ اجرای مراسم دینی و حقوق شهروندی براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایطی به مراتب مناسب‌تر و قابل قبول‌تر از زندگی همین مردم در کشور اسرائیل دارند. واقعیت فرعی و انکارناپذیر در این ماجرا، دلخوری و حسادتی است که صهیونیست‌ها از زندگی یهودیان در ایران دارند. در سرآغاز انقلاب اسلامی و دور از آن نهادهای صهیونیستی، سعی بسیار نمودند که یهودیان ایران را به اسرائیل بکوچانند، وسایل ارتباطی جمعی و مناسبات خانواد‌گی را به تمام قوا مورد استفاده قرار دادند و موفق به فروپاشی جامعه یهودیان ایران نشدند، طُرفه اینکه آن گروه از یهودیان که از ایران رفتند، به آمریکا و اروپا مهاجرت نمودند و عده اندکی از آنها به اسرائیل رفتند و اینک یهودیان ایرانی تنها در کشور ایران در میان تمام کشورهای عربی و مسلمان و حتی بسیاری از کشورهای اروپایی در انجمن‌‌های مخصوص به‌خود تعداد زیادی کنیسا، سرای سالمندان، گورستان اختصاصی و سایر نهادهای مربوط به خود را دارند و همین شرایط است که دار و دسته نتنیاهو و بقیه صهیونیست‌های افراطی آن را برنمی‌تابند و حالا به حقه‌بازی‌های جدید سعی می‌کنند یهودیان ایران را بهانه توجیه ستمگری‌های خود علیه ملت فلسطین نمایند.
این یاوه‌گویی‌ها و دلسوزی‌ها بی‌ارتباط با داغی نیست که به ‌علت نتیجه‌رسیدن دولت ایران و سرانجام مفید قراردادهای برجام بین دیپلمات‌های ایرانی و طرف ۱+۵ اروپایی ـ آمریکایی بر سینه دولتمردان اسرائیلی نشسته است. آنها از نتیجه سخت برجام آزرده و نگران هستند و همین ترس و آشفتگی آنها را به تکاپو انداخته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ