یادگار گرامی امام: اخلاق‌مداری در اوج رقابت‌ها مشخص می‌شود
 

در مراسمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی امام(س) و مسعود سلطانی فرد وزیر ورزش و جوانان از برترین‌های اخلاق ورزش کشور در سال ۹۵ تجلیل شد.
به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در این مراسم با بیان این که روح ورزش قهرمانی آمیخته با رقابت است و اگر رقابت نباشد قهرمانی شکل نمی گیرد و پیشرفتی حاصل نمی شود، گفت: رکورد‌های المپیک و تاریخ زندگی انسان‌ها به سبب همین رقابت‌ها پیشرفت کرده است.
وی یادآور شد: «رقابت» در ادیان هم به رسمیت شناخته شده است و نمونه‌های آن در تاریخ اسلام وجود دارد، مثلاً روایت است که پیامبر اسلام(ص) بین افراد مسابقه برگزار می کرد و خودش به آن‌ها جایزه می داد.
یادگار امام افزود: رقابت ورزشی مانند هر رقابت دیگری بعضاً منجر به چشم پوشی روی مبانی اخلاقی می‌شود و در زندگی شخصی و حوزه‌های دیگری از زندگی مانند حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و… هم این گونه است و ممکن است بی اخلاقی شکل بگیرد، زیرا در هر رقابتی لاجرم حب نفس وجود دارد و اساسا اگر حب نفس نباشد ما رقابت نمی کنیم. وی گفت: امسال ، سال خوبی برای ورزش ایران بود و یکی از علل آن همین بود که در رقابت‌ها هر چه بیشتر تلاش کردیم توان مند تر شدیم.
سید حسن خمینی با تاکید بر این که این برد‌ها ناشی از حبّ نفس است اما مانند هر امر دیگری اگر مراقب نباشیم این حب نفس می تواند با بی اخلاقی قرین شود، اظهار داشت: این را بدانید اگر رقابت نبود انسان‌ها حسادت نمی ورزیدند و اگر حسادت نبود بی اخلاقی نمی کردند. همیشه بدی‌های ما ناشی از این حس رقابتی است که بین ما وجود دارد. زیرا هرکس می خواهد بر فرد دیگری پیروز شود و وقتی هم نمی تواند امکان دارد متوسل به روش‌های غیر اخلاقی شود.
وی اظهار داشت : هرجا رقابت شدیدتر، به روز تر و نمایان تر می شود باید توجه و تأکیدمان روی امور اخلاقی بیشتر شود؛ زیرا گاهی اوقات فضا آن قدر باز است و همه چیز سر جای خودش است که کسی دروغ نمی گوید و دو به همزنی نمی کند، اما آن وقتی دروغ و دغل آغاز می‌شود که ما از رسیدن به نقطه هدف ناتوان باشیم.
یادگار امام با اشاره به این که وقتی فضای سیاسی آمیخته با دروغ‌ها، تهمت‌ها و بی اخلاقی‌ها می شود، یعنی رقابت‌ها سنگین شده است، توضیح داد: اساساً در این نقاط است که معلوم می شود انسان‌ها چه مقدار از اخلاق بهره مند هستند. به این امر اخلاقی در زندگی به خصوص در ورزش توجه کنیم چون یکی از جاهایی که بحث رقابت پر رنگ تر می شود، ورزش است.
وی یادآور شد: روایت است که امیر مومنان علی(ع) می فرماید: قوی ترین مردم کسی است که بر نفس خودش سلطنت بیشتری دارد. یعنی در آن لحظات اوج رقابت و نفسگیر، فرد با اخلاق می تواند در مقابل بی اخلاقی نفس خود مقاومت کند.
سید حسن خمینی خاطرنشان کرد: وقتی یک تیم ورزشی پیشتاز است خنده و شادی هنر نیست. در این مواقع از خطا‌های داوری هم می گذرید و می گویید اشتباه داوری هم جزئی از فوتبال است؛ اما لحظه ای باید خودتان را کنترل کنید که صحبت از ثانیه‌هاست و چون در ورزش این لحظه‌ها بسیار پررنگ است، امثال این نشست‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. وی در پایان گفت: ما در سابقه ورزش خودمان اخلاق‌مداران بسیار بزرگی از پوریای ولی گرفته تا تختی و دیگران داشته ایم که نامشان به سبب همین باقی مانده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ