رکورد شکنی بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد
 

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادارگفت:انتشار اوراق صکوک در سال جاری با ۲۲ برابر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به مرز ۶ هزار میلیارد تومان رسید.
دکتر محمد رضا محسنی افزود:اطلاعات آماری نشان می دهد که بازار سرمایه به یکی از منابع اصلی تامین مالی اقتصاد ایران تبدیل شده است و پیش بینی می شود با توجه به قوانین و لوایح جدید این روند در سال آینده ادامه یابد.
به گفته وی در سال جاری ۱۲ مجموعه اقتصادی از جمله دو وزارتخانه، یک دستگاه دولتی و ۹ شرکت فعال در بخش خصوصی از طریق انتشار ۵ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان اوراق صکوک بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را در بازار سرمایه تامین کردند.
محسنی به حکم اردیبهشت وزیر امور اقتصادی و دارایی به رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر تقویت نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی اشاره کرد و گفت:یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه در سال ۹۵ تسریع تامین مالی بنگاه های بزرگ اقتصادی بود که در این زمینه کارگروه ویژه ای برای رفع موانع انتشار صکوک در این بازار تشکیل شد و در نهایت شاهد رشد ۱۲ برابری انتشار صکوک در این بازار بودیم.
وی ادامه داد:این رقم نسبت به سال ۱۳۸۹ که حجم انتشار صکوک آن در بازار سرمایه، فقط ۲۹ میلیارد تومان بود، رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
مدیرعامل سمات گفت: در سال ۹۵ اوراق صکوک سیمان شرق، اوراق اجاره دولتی متعلق به سازمان برنامه و بودجه، جوپار، رایتل، ماهان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک مسکن، لوتوس پارسیان، شرکت مادر تخصصی بازرگانی، سایپا، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازار سرمایه منتشر شد.
از سوی دیگرمدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس گفت: با پلیس فتا مذاکراتی داشته ایم
و قاضی پرونده هم طی دستور قضایی به ما این اختیار را داده است که IPهای کانال های تلگرامی فروشنده سیگنال های بورسی را شناسایی و با اینها برخورد کنیم.
به گزارش سنا، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از دریافت دستور قضایی برای برخورد با سیگنال فروشی برخی سایت ها و کانال های تلگرامی و مشاوره های های غیرقانونی سرمایه گذاری خبر داد.
محمدعلی شیری زاده گفت: در این موارد به ما مراجعه و شکایت شده و چون این کانال ها و سایت ها از سازمان بورس مجوز ندارند، این موضوع را تحت عنوان بزه ثبت کرده ایم.
وی افزود: اخیرا گزارش هایی دریافت کرده ایم که یک کانال تلگرامی از طریق عضوگیری مشاوره سرمایه گذاری می دهد، سیگنال فروشی می کند، پیشنهاد سهم می دهد و با ارائه شماره کارت از مردم پول دریافت می کند.
به گفته شیری زاده، این کانال همچنین از اطلاعاتی که در فضای بازار سرمایه هست سوء استفاده و از طریق کانال تلگرام پخش می کرد.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تخلفات ۳۵ کانال دیگر هم پیش از این گزارش شده، افزود: با پلیس فتا مذاکراتی داشته ایم و قاضی پرونده هم طی دستور قضایی به ما این اختیار را داده است که IPهای این کانال ها و شماره حساب ها و شماره کارت های این افراد را که به سلامت بازار لطمه می زنند، شناسایی و با اینها برخورد کنیم.
شیری زاده اظهار داشت: بر اساس قانون اوراق بهادار، مشاوران سرمایه گذاری یا سبدگردان نیز حتما باید از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز بگیرند و تنها کسانی می توانند در این فضا این خدمات را ارایه کنند که شرکت ثبت کرده باشند و صلاحیت علمی و مالی آنها احراز شده باشد.
وی ادامه داد: بنابراین ما تخلفات تلگرامی و مشاوره های غیرقانونی سرمایه گذاری را تحت عنوان بزه منتسب به بندهای یک و چهار ماده ۴۹ ثبت کرده ایم.
شیری زاده با اشاره به بروز تخلفات دیگر در قراردادهای شخصی هم گفت: پیرو شکایات مردمی و گزارش هایی که از بخش های نظارتی سازمان به ما رسیده است،
بعضی افراد از طریق بعضی سایت ها و شبکه های اجتماعی یا به صورت قراردادهای شخصی اقدام به فعالیت های غیرقانونی کرده و موجب زیان به افراد
شده اند. به گفته شیری زاده، یک شرکت سرمایه گذاری استانی که اتفاقا از شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت است بدون اینکه به عنوان یک نهاد مالی نزد سازمان ثبت بشود و مجوزهای لازم را اخذ کند به فعالیت خود ادامه می دهد که این موضوع را ما در مجتمع قضایی به عنوان بزه در موضوع بند یک ماده ۴۹ ثبت کردیم.
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: شکایت سومی که ما در این چند روز اخیر ثبت کرده و به نتیجه رسیده ایم، این است که از طریق معاونت فضای مجازی دادستانی کل، ۲۳ سایت را فیلتر کردیم ضمن اینکه شش سایت جدید هم به ما معرفی شده که فعالیت های بدون مجوز دارند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ