کوتاه از سراسر جهان
 

مخالفت اردن با تحویل بانوی شهادت‌طلب فلسطینی به آمریکا
فارس: دولت اردن با تحویل «أحلام التمیمی» بانوی شهادت‌طلب فلسطینی که پس از آزادی از اسارت رژیم صهیونیستی به اردن تبعید شده است، به آمریکا مخالفت کرد. منابع اردنی گزارش دادند که با وجود درخواست دولت آمریکا از اردن برای تحویل احلام التمیمی، دادگاه‌های اردن گفته‌اند که به موجب قوانین اردن تحویل التمیمی غیرممکن است. آمریکا مدعی است احلام التمیمی در انفجار یک رستوران در قدس در سال ۲۰۰۱ نقش داشته و به «عزالدین المصری» مجری عملیات برای رسیدن به رستوران کمک کرده است. در این عملیات ۲۰ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند که برخی از کشته‌شدگان و مجروحان تابعیت آمریکایی داشتند.

جنگ لفظی هیات ترکیه با هیات های سوریه و عراق در اجلاس مجالس آسیایی
ایرنا: اهانت هیات ترکیه به هیات سوری در اجلاس مجمع مجالس آسیایی، سبب نزاع کلامی دو طرف و حمایت هیات عراقی از هیات سوری شد. هیات ترکیه متشکل از دو نفر از نمایندگان پارلمان این کشور نسبت به حضور قانونی، رسمی و معمول هیات سوری متشکل از خانم هدیه عباس رئیس مجلس ملی و دو نفر از اعضای مجلس سوریه در این اجلاس به عنوان عضو رسمی مجمع مجالس آسیایی، اعتراض کرد و مدعی شد که این اجلاس، جای سوری ها نیست. متقابلا هیات سوری به اهانت هیات ترک در جلسه واکنش نشان داد و خانم هدیه عباس گفت: اگر کشور ما گرفتار تروریسم است، ترکیه باید به این سوال پاسخ دهد که چه کشورهایی مرزهای خود را به روی ورود تروریست ها به سوریه باز گذاشته اند؟ پس از واکنش رئیس مجلس ملی سوریه به اهانت هیات ترک، هیات عراقی هم در این اجلاس به حمایت از سوریه پرداخت .

تهدید سازمان کشورهای آمریکایی برای تعلیق عضویت ونزوئلا
ایسنا: رئیس سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) اعلام کرد، اگر ونزوئلا در سریع‌ترین زمان ممکن انتخابات پارلمانی برگزار نکند، باید عضویتش در این نهاد دیپلماتیک منطقه‌ای به حال تعلیق درآید. هیات انتخابات ونزوئلا ماه اکتبر تلاش اپوزیسیون برای برگزاری یک رفراندوم علیه نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را ناکام گذاشت. این در حالی است که ونزوئلا به عنوان عضو اوپک، با بحران اقتصادی وحشتناک، دست و پنجه نرم می‌کند.

موافقت پوتین با ادغام نیروهای اوستیای جنوبی با ارتش روسیه
ایسنا: ولادیمیر پوتین توافقنامه‌ای را با جمهوری اوستیای جنوبی در زمینه الحاق برخی یگان‌های ارتش این جمهوری به نیروهای مسلح روسیه امضا کرد. به موجب این توافق تعدادی از یگان‌های ارتش اوستیای جنوبی به صورت مستقیم به ارتش روسیه ملحق می شوند. به موجب این توافقنامه به پایگاه‌های نظامی روسیه در اوستیای جنوبی اجازه داده می‌شود تا شهروندان جمهوری اوستیای جنوبی را به خدمت ارتش خود درآورند.

۹۰ درصد مردم عرب، رژیم صهیونیستی را تهدید خاورمیانه می‌دانند
فارس: یک نظرسنجی جدید انجام شده در کشورهای عربی نشان می‌دهد اکثر جمعیت جهان عرب، رژیم صهیونیستی را یک تهدید بزرگ برای خاورمیانه می‌دانند و این در حالی است که برخی دولت‌ها برای نزدیک شدن به این رژیم خیز برداشته‌اند. نظرسنجی مرکز عربی مطالعات سیاسی و تحقیقاتی ( ACRPS) نشان می‌دهد ۹۰ درصد از جمعیت کشورهای عربی، رژیم جعلی اسرائیل را تهدیدی برای ثبات منطقه دانسته و همچنان این نگرش منفی به رژیم صهیونیستی در جهان عرب وجود دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ