آخرین جزئیات بهره‌برداری از مراکز داده استانی
ایجاد و توسعه مراکز داده داخلی امن و پایدار از وظایف سازمان فناوری اطلاعات است تا به منظور ایجاد بستری مقیاس‌پذیر، پرسرعت، قابل اطمینان و کم‌هزینه برای نگهداری اطلاعات به ارائه خدمات الکترونیک بپردازد.
به گزارش ایسنا، سازمان فناوری اطلاعات ایران از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا نسبت به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار با پهنای باند مناسب اقدام کند.
بر همین اساس این سازمان اقدامات لازم برای ایجاد و راه‌اندازی ۱۹مرکز داده امن و پایدار استانی به منظور ایجاد بستری مقیاس‌پذیر، پرسرعت، قابل اطمینان و کم‌هزینه را برای نگهداری اطلاعات، میزبانی پایگاه‌های اطلاعاتی و ارائه خدمات الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات و با استفاده از فناوری‌های نوین و حتی‌الامکان بومی از سال ۱۳۸۸آغاز کرد.
در حال حاضر بهره‌برداری از ۱۱مرکز داده استانی در استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، فارس، قم، کرمان، گلستان، البرز، همدان، گیلان، آذربایجان شرقی و تهران آغاز شده و عملیات اجرایی سایر مراکز نیز پایانه پذیرفته و آماده بهره‌برداری هستند.
توسعه میزبانی اطلاعات در داخل کشور مطابق با الزامات شبکه ملی اطلاعات، مدیریت و ساماندهی زیرساخت‌های دولت الکترونیک در کشور، مدیریت و توسعه زیرساخت رایانش ابری در کشور و حمایت از کسب‌وکارهای نوین، خدمات قابل ارائه در مراکز داده استانی، ارائه خدمات ابری زیرساختی IaaS برای درگاه‌های استانی، ارائه خدمات ابری زیرساختی SaaSو PaaS، ارائه خدمات CDNبرای خدمات محتوایی ملی، ارائه خدمات تبادل اطلاعات استانی IX، ارائه خدمات تبادل ترافیک استانی IXP، ارائه خدمات DNSو استقرار حسگرهای پایش شاخص‌های کیفی شبکه را می‌توان از دستاوردهای مراکز داده استانی دانست.
مرکز داده استان خوزستان به عنوان اولین مرکز داده استانی در سال ۱۳۹۳افتتاح و به بهره‌برداری رسید. این مرکز قابلیت ارائه سرویس‌های متنوع و گوناگونی را به مشترکان دارد که از جمله آنها می‌توان به ارائه بیش از ۵۰۰سرویس سرور مجازی ( VPSبه سازمان)، میزبانی بیش از هزار وب‌سایت، ارائه خدمات مانیتورینگ سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه برای تمام سازمان‌ها، ارائه خدمات ایمیل استانی به میزان بیش از ۱۰۰هزار ایمیل و ارائه فضا به صورت Per unitو به صورت Per rackاشاره کرد.
مهم‌ترین خدمات مرکز داده استان خراسان رضوی شامل ارائه انواع خدمات رایانش ابری به خصوص IAAS، PAAS، ارائه تجهیزات سخت‌افزاری و برقراری کنترل ارتباطات شبکه، نصب، راه‌اندازی و پیکربندی انواع سیستم‌عامل و برقراری و کنترل ارتباطات شبکه و انتقال تجهیزات سخت‌افزاری با مالکیت مشتری به مرکز داده می‌شود.
از جمله مهم‌ترین خدمات شهر الکترونیک شیراز هم می‌توان به سامانه یکپارچه شهرسازی با هدف تعاملات شهرداری با سایر دستگاه‌ها، سامانه حفاری با هدف مدیریت یکپارچه حفاری‌های شهری و مکانیزاسیون صدور مجوز حفاری، سامانه نظارت و کنترل ناوگان شهری با هدف کنترل، رهگیری و ناوبری ناوگان خودرویی شهرداری، سامانه زیرساخت اطلاعات مکانی با هدف اشتراک‌گذاری و دسترسی به اطلاعات مکانی و توصیفی شهر شیراز، سامانه نقشه شهروندی با هدف اداره داده‌های مکان مرجع شهری به شهروندان و گردشگران و جست‌وجوی اماکن و کاربری‌های شهری اشاره کرد. دستگاه‌های خدمات‌رسان نظیر شرکت گاز، شرکت آبفا، شرکت برق، اداره اوقاف و شرکت پست در حال بهره‌برداری از این سامانه‌ها هستند.
مهم‌ترین خدمات مرکز داده استان قم هم شامل ارائه سرورهای مجازی VPSو سرورهای فیزیکی، ارائه سیستم بکاپ‌گیری از داده‌های مشتریان، ارائه فضای ذخیره‌سازی برSAN Storageو ارائه سرویس DNSمی‌شود.
در مرکز داده استان همدان هم اقداماتی از جمله ارائه خدمت سرورهای مجازی، ارائه خدمات میزبانی لینوکس و ارائه خدمات رایانش ابری انجام شده است.همچنین در استان تهران می‌توان به ارائه سرویس سرور اختصاصی مجازی، ارائه سرویس سرور اختصاصی فیزیکی و ارائه سرویس میزبانی فضا به عنوان مهم‌ترین خدمات مرکز داده اشاره کرد.
همچنین در استان‌های کرمان، گلستان، البرز، گیلان و آذربایجان شرقی خدماتی از جمله تحویل سرویس VPS، CO-Location، Dedicated Server، VPS، VDP، WIN Base OSو Linux Base OS انجام شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ