سال خوب بورس در رقابت بازار های مالی
 

سال ۹۵ سال پرفرازی بود افت وخیز زیادی داشت که دلایل متعددی هم برایش وجود داشت، اما در مجموع با وجود جو منفی که در بازار سرمایه حاکم بود، امسال خالی از اتفاقات و اخبار مثبت نبوده است.
حمیدرضا مهرآور مدیرعامل کارگزاری بانک سامان با بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، درباره ارزیابی از شرایط سال جاری گفت:اجرایی شدن برجام در کنار انتخابات ریاست جمهوری امریکا از جمله عواملی بودند که دست به دست هم دادند تا تصمیمات سرمایه گذاران را به تعویق بیاندازند.
وی با اشاره به یک دوره کوتاه مدت رونق در پایان سال گذشته ناشی از امیدواری به امضای برجام گفت: متاسفانه بدعهدی آمریکایی ها در اجرای برجام باعث شد، امید بازار به تأثیرات مثبت برجام در حد انتظارات محقق نشود اما در مجموع سال بسیار خوبی بود. به دلیل اینکه ما توانستیم نفت خیلی بیشتری را صادر کنیم و به آن مقادیر قبل از تحریم برسیم تا افزایش صادرات نفت به افزایش درآمدها و تراز تجاری کشور کمک کند. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه این اتفاقات باعث شد، دولت به واسطه رشد منابع، تصمیمات بسیار خوبی برای بازپرداخت بدهی هایش بگیرد، گفت: برای اولین بار بازار سرمایه ایران از یک ابزار بین المللی بسیار مناسب به نام ابزار بدهی استفاده کرد ابزار بدهی به دولت در تأمین مالی کمک می کند و از این طریق می تواند بدهی های خود را به بخش های مختلف اقتصاد که بخشی از آنها در خود بازار سرمایه حاضر هستند، بپردازد.
مهرآور تصریح کرد:بازپرداخت بدهی های دولت در کوتاه مدت شاید اثر مثبتی از دید اقتصادی نداشته باشد ولی در بلند مدت اثرات بسیار مثبتی را خواهد داشت به این دلیل که وقتی دولت بدهی های خود را پرداخت کند افرادی که طلبکار هستند منابع جدیدی را جذب می کنند و این منابع جدید را در کسب و کارشان مورد استفاده قرار می دهند و نهایتاً این جریان نقدینگی خود در عملکرد اقتصادی و سودآوری و بازدهی شرکت ها نشان داده می شود که تبلور آن در قیمت سهام همین شرکت های بورسی و فرابورسی خواهد بود.
مدیرعامل کارگزاری بانک سامان به دومین اتفاق و تصمیم مثبت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:از دیگر اقدامات مثبت در سال ۱۳۹۵ به تصمیم درست بانک مرکزی درجهت بین المللی کردن فعالیت بانک ها برمی گردد به این مفهوم که استاندارد بین المللی IFRSرا بر اساس الزامات بین المللی وارد سیستم بانکی کشور کرد.
وی با اشاره به پشتیبانی خوب سازمان بورس از تصمیم بانک مرکزی و همراهی خود بانکی ها از این رویه، ادامه داد:بدین ترتیب بانک ها ملزم شدند که شفافیت های مالی خود را افزایش دهند البته این مساله در کوتاه مدت اثرات خوبی برای بانکی ها نداشت اما بطور یقین اثرات مثبت بسیار خوبی را برای سال آینده و سال های آینده به همراه خواهد داشت.
مهرآور در ادامه به ابزار “آپشن” به عنوان یک رخداد مثبت دیگر در سال جاری اشاره کرد و گفت: ورود آپشن به بازار سرمایه به عنوان یک محصول و ابزار بین المللی که در دنیا سالها تجربه شده فرصت بسیار خوبی برای پوشش ریسک در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار داد. البته ناآشنایی با این ابزار در ایران باعث شده که استقبال از آن به خوبی صورت نگیرد اما به طور قطع و یقین یکی از ابزارهای بسیار جذاب و سودآور در سال های آینده خواهد بود که افراد و شرکت ها از آن برای پوشش ریسکشان استفاده خواهند کرد.
مدیر عامل کارگزاری بانک سامان، حضور دکتر محمدی را به عنوان رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی دیگر از اتفاقات مثبت و فرصت های خوب سال جاری خواند و در این باره گفت: با حضور دکتر شاپور محمدی در سازمان بورس، سکان بازار سرمایه به عهده فردی گذاشته شد که به خوبی به بازار سرمایه اشراف دارد به عبارتی علاوه بر اینکه یک شخصیت فرهیخته دانشگاهی هستند در زمینه تجربی و عملی هم از توانمندی های به سزایی برخوردار هستند.
مدیرعامل کارگزاری بانک سامان درباره چشم انداز سال ۹۶ ابراز داشت: بدون تغییر در شرایط کنونی و عدم رخداد اتفاقات غیر منتظره، سال آینده می تواند سال بسیار خوبی برای بازار سرمایه باشد.
وی در این باره توضیح داد: در صنعت بانکداری رعایت استاندارد بین المللی IFRSباعث شد که بانک ها آن میزان ذخایری را که قبلا نگرفته بودند و در حسابها منظور نکرده بودند قسمت زیادی از آن در حسابها منظور شد در نتیجه سال های آینده دیگر این اتفاق شاید لازم نباشد بیافتد.
مهرآور با اشاره به صنعت پتروپالایشی ها افزود:در صنایعی مثل پالایشگاهی و پتروشیمی به دلیل افزایش میزان تولید نفت و میزان صادرات نفت شاهد رشد در اقتصاد بودیم که اگر افزایش نرخ دلار را هم بر اساس نرخ تورم اضافه کنیم طبیعتا خیلی وضع بهتر می شود به ویژه برای شرکت هایی که صادرات محور هستند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره صنعت خودرو در سال ۹۶ گفت: در صنعت خودرو قراردادهایی که بسته شده خودش را در سال ۹۶ نشان خواهد داد که به طور واقعی وضع خوبی را در این صنعت شاهد خواهیم بود بنابراین سال آینده برای بورس سال بسیار خوبی می تواند باشد مشروط بر اینکه رقابت بین بازار سرمایه و بازار پول یک رقابت منطقی باشد.
مدیر عامل کارگزاری بانک سامان توضیح داد: یکی از اشکالات بزرگی که در سال ۱۳۹۵ وجود داشت عدم رقابت پذیری بین بازار پول و بازار سرمایه بود وقتی شما در بازار پول نرخ بازده بدون ریسکی ۲۰ درصدی دارید سرمایه گذار بازار سرمایه حداقل باید بازده ۲۵ تا ۳۰ درصدی کسب کند در غیر اینصورت سراغ این بازار نمی رود بنابراین سال آینده باید سعی کنیم این کار صورت بگیرد. وی افزود: باید بین بازار سرمایه و بازار پول یک تعادل ایجاد شود بنابراین سال آینده یکی از اصلی ترین انتظارات فعالان اقتصادی از دولت این است که به صورت جدی درباره رقابتی شدن نرخ بازده بورس و نرخ بازده بانک بیاندیشد.
مهرآور افزود: اگر جامعه هم به این سمت هدایت شود که بازار پول، بازار استقراض کوتاه مدت است و کارکرد بازار سرمایه تأمین مالی بلند مدت است و البته این روند از زمان تقاضا تا زمان اجرا کوتاه مدت انجام شود، این اتفاق می تواند بسیار در شکوفایی اقتصاد و در از بین رفتن بسیاری از معضلات مثل مطالبات معوق کمک کند. یک کارشناس بازار سرمایه هم این بازار را در روزهای منتهی به سال جدید ” نه مثبت و نه منفی” توصیف کرد و گفت: در واقع، بازار سرمایه در انتهای سال جاری یک حالت تعادل دارد و احتمالا در سال آینده هم به همین شکل فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
مهرزاد منتظری تحلیلگر کارگزاری اقتصاد بیدار به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: سال ۹۵ را نه می توان سالی خیلی بد و نه سالی خیلی خوب دانست؛ چرا که رشد دامنه داری را در بازار شاهد نبودیم. با این حال، باز هم تک سهم هایی پیدا می شد که بتوان روی آنها کار کرد. وی افزود: من در شرایط فعلی برای بازار افت بیشتری متصور نیستم، مگر اینکه قیمت های جهانی افت معنادار پیدا کند از طرفی بودجه هایی که داده شده، محافظه کارانه است و تعدیل های مثبت سه ماهه و شش ماهه PرEبازار را منطقی می کند و سود مجامع هم بهتر از پارسال است.
منتظری اظهار داشت: از آن طرف، رشد چندانی هم نداریم و دستیابی به رشد بالاتر در بازار سرمایه، نیازمند گذشت زمان است تا سهم ها یک مقدار در قیمت فعلی معامله شوند یا پول جدیدی وارد بازار بشود. وی ادامه داد:حقیقت این است که اگر سال ۹۵ را نگاه کنیم از لحاظ شاخص بازار باید منفی باشیم؛ با این همه، سهم هایی را داشتیم که به دلایل بنیادی سود خیلی خوبی داده اند.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در سهم های مرتبط با قیمت های جهانی شاهد سودهای خوبی بوده ایم، گفت:در سهم هایی که بعضا در این ماه های آخر از نوسان دلار اثر پذیرفته اند، حتی سودهای ۲۰۰ درصدی کاملا بنیادی هم داشته ایم در حالی که در شاخص اتفاق خاصی هم رخ نداده و گاه شاخص حتی در ضرر بوده است.
تحلیلگر کارگزاری اقتصادبیدار توضیح داد: وضع بازار در مقطع یکساله مرا به یاد بازارهای قبل از سال ۹۰ می اندازد؛ یعنی آن زمان هم شما سهم هایی را می توانستید در بازار پیدا کنید که در یک سال با دلایل بنیادی، سود خیلی خوبی می دادند.
منتظری با اشاره به اتفاقات پیش رو در سال آینده و تاثیر احتمالی آن بر بازار سرمایه گفت: انتظار داریم سال ۹۶هم تا حدودی از جنس سال ۹۵ باشد اما بزرگترین تفاوتی که سال آینده با سال جاری دارد، برگزاری انتخابات است که در انتهای اردیبهشت برگزار می شود به همین خاطر بازار در چند ماه اول سال ممکن است رفتار عادی خود را نداشته باشد. وی ادامه داد:اما بعد از انتخابات فکر می کنم بشود انتظارات بهتری از بازار داشت؛ به ویژه اگر دولت فعلی تداوم فعالیت پیدا کند انتظار داریم که از اواسط تابستان تا انتهای سال، بازار رفتار طبیعی و بهتری داشته باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در باره تاثیر بودجه بر بازار هم اظهار داشت: بودجه در چند سال گذشته، مخصوصا در دولت های نهم و دهم برای بازار بسیار مهم بود؛ چون مجموعه ای از موضوعات مهم در بازار مثل بهره مالکانه، نرخ خوراک پتروشیمی و نرخ خوراک پالایشگاهی ها هنوز قانون دایمی پیدا نکرده بود و هر سال در بودجه تعیین تکلیف می شد و لذا برای بازار مهم بود که دقیقا در بودجه چه بندهایی گذاشته می شود . وی با بیان اینکه در یکی دو سال گذشته این موضوعات نهایی و دایمی شده افزود: به این ترتیب، تاثیر موضوعاتی همچون بهره مالکانه و نرخ خوراک بر صنایع مختلف از قبل مشخص بوده است؛ یعنی الان هرکدام از این سرفصل ها برای قانون یا آیین نامه جداگانه دارد و دیگر بازار آن چنان درگیر موضوعاتی همچون بودجه سالانه نیست؛ البته طبیعی است که بودجه به عنوان سند قانونی یکساله کشور و اینکه آیا دولت بودجه را انبساطی می بندد یا انقباضی، بر کلان بازار تاثیرگذار خواهد بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ