رئیس مجلس: توسعه زیرساخت ها پیش نیاز نقش آفرینی مناطق آزاد در تولید ثروت ملی است
 

سرویس شهرستانها: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای نقش آفرینی مناطق آزاد تجاری- صنعتی کشور در تولید ثروت ملی، همه دستگاه‌ها باید به توسعه زیرساخت‌ها در این منطقه‌ها کمک کنند.
دکترعلی لاریجانی در دیدار حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: اقدام‌های ‌بسیار ارزنده ای در منطقه‌های آزاد کشور در چند سال اخیر انجام گرفته است که در صورت تداوم می‌تواند منشا تحول‌های مهمی در این مناطق و سایر نقاط کشور شود اما لازمه این امر توسعه زیرساخت‌هاست.
وی با انتقاد از عملکرد مناطق آزاد تجاری- صنعتی کشور از بدو تاسیس افزود: به رغم اقدام‌های انجام گرفته، انتظارهای کشور از این منطقه‌ها تا کنون برآورده نشده است.
رئیس مجلس گفت: باید منطقه‌های آزاد در راستای حمایت از صنایع تقویت شوند چرا که این امر می تواند نقش قابل توجهی در جلوگیری از خروج ارز، اشتغالزایی و رونق تولید ملی داشته باشند.
او از تسهیل تولید محصولات صادرات محور، انتقال فناوری‌های نوین به سرزمین اصلی، اشتغالزایی و رونق اقتصادی به عنوان مهمترین وظیفه‌های مسئولان منطقه‌های آزاد بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب نام برد که با اجرای درست آنها، نقش واقعی این منطقه‌ها در کشور پررنگ تر خواهد شد.
‌تحقق مسئولیت‌های مناطق آزاد
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی قشم نیز در این دیدار گفت: اجرای دقیق ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور برای تحقق درست هدف‌های راه اندازی ‌منطقه‌های آزاد ضروری است و مجلس شورای اسلامی باید از این مهم پشتیبانی کند.
حمید رضا مومنی افزود: سازمان منطقه آزاد در واقع نقش سازمان عمران را ایفا می کند و از این رو از مسئولیت‌های اصلی خود (انتقال فناوری‌های نوین، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات، تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج کشور) فاصله گرفته است.وی اضافه کرد: برای بررسی نحوه عملکرد منطقه‌های آزاد کشور باید ابتدا به منابع، اختیارات و امکانات قانونی آنها توجه کرد؛ تغییر مداوم قوانین در کنار تغییر مدیران و برنامه‌ها در این مناطق موجب فرار سرمایه‌ها شده که برای پیشگیری از این امر باید راهبردی ثابت حکمفرما شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: فعال شدن بانک‌های بین المللی در کشور دروازه تجارت با جهان است و پیش از بازگشایی دروازه بانک‌های جهانی، انتظار صادرات تاثیرگذار منطقی نیست.
مومنی همچنین گفت: درگیری میزان قابل توجهی از دارایی‌های سازمان منطقه آزاد قشم در دستگاه قضا یکی از مشکلات مالی این سازمان است که امید می رود ‌با بازگشت دارایی‌هایی که در دولت‌های پیشین به افراد خاص واگذار شده است،رونق تولید و صادرات و در نهایت ایجاد اشتغال بیشتری را شاهد باشیم.
او ازساخت ۲ واحد پتروشیمی، یک پالایشگاه و مذاکره برای ساخت ۲ نیروگاه برق و مجتمع تولید فولاد خبر داد و گفت: تولید، صادرات، جلوگیری از خروج ارز، استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و همچنین استفاده مناسب از موقعیت راهبردی قشم برای صادرات محصولات تولیدی این جزیره و کشور به بازارهای جهانی از مزیت‌های اجرای این پروژه‌هاست.
وی سرعت بخشی به تامین فاینانس خارجی برای تکمیل پروژه پل خلیج فارس را یکی از مهمترین گام‌ها جهت اتصال شاهراه جنوب به شمال و آسیای میانه بیان کرد که در صورت تضمین بانک مرکزی، سازمان منطقه آزاد قشم با همکاری چین نسبت به تکمیل آن اقدام خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ