انجام ۱۵۰ عملیات اسکورت برای ۱۰ هزار کشتی و نفتکش در سال ۹۵
 

سرویس‌شهرستانها: فرمانده نیروی دریایی‌راهبردی‌ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امسال ۱۵۰ مورد عملیات اسکورت برای ۱۰ هزار کشتی تجاری و نفتکش در آب‌های آزاد انجام شد.
امیر دریادار حبیب الله سیاری در حاشیه افتتاح نمایشگاه راهیان نور نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی در پایگاه دریایی خرمشهر با بیان اینکه چهل و چهارمین ناوگان نیروی دریایی پس از ۱۵۰ روز دریانوردی، رکورد دریانوردی را پشت سر گذاشت، افزود:چهل و چهارمین ناوگان، هفته پیش بعد از ۱۵۰ روز دریانوردی رکورد دریانوردی را پشت سر گذاشت و باحضور در اقیانوس هند جنوبی و اطلس توانمندی های نظام جمهوری اسلامی در عرصه دریا را به نمایش گذاشت.
وی گفت: در۳ روز گذشته در دریای خزر مهمان روسیه بودیم و همزمان ناوگروه دیگری در دریای عمان حضور داشت که در مسیر رسیدن به بندر کوچین هندوستان است و همزمان، برنامه ای با میزبانی ناوگروه پاکستانی در بندر عباس داشتیم که این، ظرفیت و توان نیروی دریایی در بحث دیپلماسی دریایی را نشان می دهد.
وی با اشاره به این‌که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل مقابله با هر گونه تهدید را دارد، گفت:با توجه به تسلط اطلاعاتی کافی بر منطقه، آمادگی خنثی کردن هر گونه تهدید را داریم .
سیاری افزود: ناوشکن های ما بعد از ناوشکن جماران به ناوشکن دماوند ملحق شد و امید است در آینده نزدیک ناوشکن سهند و پس از آن ناوهای موشکی یکی پس از دیگری به چرخه فعالیت ملحق شوند.
* خودکفایی در تامین تجهیزات
فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت:برای تامین تجهیزات مورد نیاز نیروی دریایی و حضور در آب های آزاد جهان که هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای ایران اسلامی است به خودکفایی رسیده ایم.
امیر سیاری افزود: در تولید تجهیزات نیروی دریایی نیروهای مسلح بالاترین و پیشرفته ترین فناوری استفاده شده و به کمک صنایع وزارت دفاع و دانشگاه های کشور و همت جوانان، موفقیت های غرور آفرین به دست آمده است.
وی ادامه داد: سال ۹۶ حضور نیروی دریایی راهبردی ارتش در آب‌های آزاد و گسترش رزمایش فراتر می رود و آموزش نیروی دریایی و ساخت تجهیزات دریایی را توسعه خواهیم داد.
فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: در۷ سال گذشته تاکنون ۳۹۰۰ ماموریت اسکورت در مقابل ۲۵۰ حمله از سوی دزدان دریایی به کشتی های ایرانی انجام شد.
فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش در همایش تجلیل از پیشکسوتان نیروی دریایی و خانواده‌های شهدای نیروی دریایی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهرگفت: جمهوری اسلامی ایران توان مقابله با هر تهدیدی در آب‌های آزاد جهان را دارد.
سیاری با بیان این‌که در تنگه باب المندب که در فاصله ۳۰۰۰ کیلومتری ایران قرار دارد، امنیت کامل برقرار است، افزود: اگرچه ۳۰ تا ۴۰ کشور جهان در منطقه خلیج عدن
باب المندب حضور داشته و این نقطه مورد تهدید تروریسم دریایی است، نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی در این منطقه حضور فعال دارد. وی اضافه کرد:۹۰ درصد صادرات و واردات از طریق دریا است و امروز خلیج عدن مهم‌ترین مکان برای صادرات و واردات است و اجازه ندادیم که به اقتصاد کشور آسیب وارد شود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد:با توانمندی های به دست آمده امروز آمادگی داریم که این مسیر پر افتخار دفاع از مرزهای دریایی در آب‌های آزاد را ادامه دهیم و به تعبیر مقام معظم رهبری آب‌های آزاد متعلق به همه ملت ها است، لذا می توانیم در آب های آزاد دریانوردی کنیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه برای تعمیر اساسی و نوسازی ناوگان دریایی نیازی به متخصصان خارجی نداریم، اضافه کرد: به برکت خون شهدا تعمیر اساسی و نوسازی زیردریایی ها و ناوگان دریایی به دست توانمند جوانان متخصص ایرانی انجام می شود.
سیاری افزود:تعمیر اساسی ناو جمهوری اسلامی خارگ که بزرگترین ناو منطقه است، به دست توانمند جوانان این مرز و بوم به اتمام رسید و در رژه دریایی ۹۵ شرکت کرد.
در این آیین از پیشکسوتان نیروی دریایی و خانواده های شهدا ، جانبازان و ایثارگران نیروی دریایی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تجلیل شد.
همچنین در حاشیه افتتاح نهمین نمایشگاه راهیان نور نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی خرمشهر کتاب ‘شهری که خرم ماند’ اثر محبوبه سادات رضوی نیا و سردیس ناخدا هوشنگ صمدی از تکاوران و فرماندهان نیروی دریایی دوران دفاع مقدس رونمایی
شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ