فعالیت ۵۰۰ اقامتگاه بومگردی در کشور
سرویس شهرستانها: رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: برای نوروز ۹۶ مقاصد گردشگری جدیدی تعریف، و کشور به ۷ منطقه گردشگری تقسیم شد.
زهرا احمدی پور در حاشیه بازدید از ستاد اجرایی خدمات سفر واقع در عوارضی تهران ـ ساوه با بیان این که سعی کرده ایم توازن را در نوع خدمات رسانی به مسافران در سفرها برقرار کنیم افزود: سامانه جامع اطلاعات گردشگری (با شماره تماس ۰۹۶۲۹) نیز ۲۴ ساعته برای شنیدن نظرات و دادن اطلاعات مورد نیاز به مسافران در این ایام فعال است.
وی درباره فعالیت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تعطیلات نوروز گفت: ستاد هماهنگی خدمات سفر اوایل پاییز فعالیت خود را آغاز کرد و نقش هماهنگی ۱۲ دستگاه مرتبط را با هم دارد تا خدمات نوروزی به بهترین نحو و کیفیت به مسافران و گردشگران عرضه شود.
احمدی پور با اشاره به اینکه در سال ۲ اوج سفر یکی در تعطیلات نوروز و یکی در فصل تابستان وجود دارد، افزود: البته فشردگی سفرها در نوروز بیشتر از تابستان است و به تبع آن، حجم فعالیت ها هم گسترده تر است. درنتیجه، آمادگی بیشتری می طلبد.
وی افزود: علاوه بر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، در هر استان نیز ستاد متناظری به ریاست استانداران تشکیل شده است تا با انجام هماهنگی و تسهیل امور مربوط به سفر، نوروز خوبی برای هموطنان فراهم کند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این که این سازمان نظارت را در تعطیلات نوروز افزایش داده است،گفت: این نظارت برای عرضه خدمات بهتر به مردم ایران است تا بتوانیم رضایتمندی مردم را از خدمات رسانی در این ایام افزایش دهیم. در کنار بحث نظارت و رضایت مندی، سعی کرده ایم با آموزش برخی از مشکلات پیشین را حل کنیم. آموزش و رضایتمندی و نظارت ۳ اصل مهم برای سازمان میراث فرهنگی است و برای تحقق این سه اصل برنامه ریزی های زیادی انجام داده ایم.
احمدی پور اضافه کرد: نوروز ۹۶ خدمات متفاوت و بهتری عرضه می شود، زیرا ملت ایران شایسته دریافت بهترین خدمات هستند.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به افزایش نیافتن قیمت ها در عرضه خدمات در تعطیلات نوروز گفت: بحث آموزش کمک بسیار زیادی به این مهم می کند، چنانکه به تورگردان ها آموزش داده شده تا گردشگران را فقط به آن دسته از فروشگاه های صنایع دستی معرفی کنند که مهر اصالت دارند. همچنین ازطریق آموزش به سمنها (سازمان های مردم نهاد) سعی کرده ایم نوروز خوبی را برای گردشگران رقم بزنیم. وی درباره سایر برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تعطیلات نوروز گفت: پیش بینی می شود که سال ۹۶ تعداد تورهای یکروزه استان گردی، که برخی از آنها هم رایگان است، افزایش یابد. علاوه براین، در تعطیلات نوروز بسته های سفر مناسبی را در کشور داریم که تخفیف های خوبی به گردشگران می دهند؛ برای مثال، در تعطیلات نوروز قیمت هتل ها در تهران تا ۴۰ درصد در مقایسه با سایر ایام سال کاهش پیدا کرده است و این میزان تخفیف در برخی از استان ها به ۵۰ درصد هم می رسد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به هموطنان پیشنهاد کرد تا در اقامتگاه های بومگردی که قیمت مناسب تری در مقایسه با هتلها دارند سر کنند.
احمدی پور افزود: ۵۰۰ اقامتگاه بومگردی در کشور فعالیت می کنند که هموطنان با حضور در این اقامتگاه ها می توانند، علاوه بر چشیدن غذاهای محلی، با آیین ها و مراسم محلی همان استان نیز آشنا شوند.
*کاهش واردات صنایع دستی وی درباره نظارت بر واردات صنایع دستی گفت: سال ۹۵ ورود صنایع دستی خارجی به کشور ممنوع شد و همین موضوع سبب شد تا با کاهش ۵۰درصدی واردات صنایع دستی به کشور مواجه باشیم.
احمدی پور اضافه کرد: ایران ۳۶۰ نوع از ۴۶۰ نوع صنایع دستی کل دنیا را تولید می کند؛ درنتیجه، باید از این ظرفیت و امکان بزرگ و گسترده محافظت شود. وی گفت: در نوروز برنامه کارگاه گردی نیز تدارک دیده شده و هموطنان می توانند به هر استانی که وارد می شوند از کارگاه های صنایع دستی آن استان هم دیدن کنند. معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه نظارت سازمان بر کاهش واردات صنایع دستی کمک شایانی کرده است افزود: همه ۶۵۰ بازارچه صنایع دستی که در تعطیلات نوروز فعالیت می کنند موظف به عرضه صنایع دستی ایرانی هستند و اگر کالای خارجی را به مردم عرضه کنند مطابق ضوابط آن فروشگاه بسته خواهد شد. احمدی پور با اشاره به اینکه زیرساخت های خدماتی موجود در کشور به نسبت تقاضای گردشگران بین المللی کم است گفت: البته در سال ۹۵ هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره زیادی در کشور افتتاح شد و در سال ۹۶ نیز ۴۰ هتل ۵ ستاره به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: گردشگران بین المللی بیشتر تمایل دارند در اقامتگاه های بومگردی سکونت داشته باشند و همین تقاضای بسیار زیاد موجب شده تا ظرفیت بیشتر اقامتگاه های بومگردی کشور تا پایان سال ۲۰۱۷ تکمیل شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ