ظریف: اگر توافق هسته‌ای را اجرا نکنند به حالت قبل بازمی‌گردیم
وزیر خارجه در گفتگو با شبکه المیادین با توصیه به عربستان سعودی برای عدم مقابله با ایران و این که این مقابله به نفع سعودی‌ها نیست‌، از ائتلاف عربستان و اسرائیل علیه کشورمان ابراز تأسف کرد.
به گزارش فارس، خبرنگار المیادین ابتدا با بیان این که جهان با انتخاب «دونالد ترامپ» به ریاست‌جمهوری آمریکا وارد مرحله جدیدی شده و تأثیرات این انتخاب بر منطقه و در وهله اول بر روی ایران حتمی‌است و اینکه تهدیدات علیه ایران در برهه اخیر افزایش داشته و اسرائیل و عربستان برای مقابله با نفوذ ایران تحرکات تازه‌ای آغاز کرده‌اند؛ از دکتر ظریف این سئوال را پرسید که ایران در برابر این فشارهای فزاینده چه اقداماتی را در پیش خواهد گرفت؟آیا احتمال اقدام نظامی‌علیه ایران می‌رود؟
وزیر خارجه ایران در پاسخ تأکید کرد: چنین اعتقادی ندارم. ایران از چهار دهه پیش با این گونه تهدیدات مواجه است و برخی در منطقه و خارج از آن راه‌های مختلفی را برای فشار علیه ایران به کار گرفته‌اند.
همچنین می‌دانید که ایران با هشت سال جنگ مواجه بود؛ به طوری که جهان از صدام حسین متجاوزحمایت می‌کردوهمسایگان ما در خلیج فارس در کنار قدرت‌های جهانی از صدام حمایت مالی و تسلیحاتی کردند و به او سلاح‌‌شیمیایی دادند، اما او نتوانست پیروز شود و ملت ایران را به زانو در‌آورد.
دکتر ظریف افزود: در طول این جنگ و پس از آن تا کنون آمریکا، ایران را از دستیابی به راه‌های دفاع از خود محروم کرد، اما مردم ایران با آن مقابله و به توسعه راه‌های دفاع از خود اقدام کردند. آمریکا سال‌هاست که تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده و نام آن را تحریم‌های محدود کننده در سطح بالا نامیده است. سخنانی که ترامپ می‌گوید در حالی است که پیش از او دولت اوباما سخت‌ترین تحریم‌ها را در تاریخ آمریکا علیه ایران به کار گرفت‌،اما هیچ کدام یک از آنها موفقیت آمیز نبود.
ظریف در ادامه دلیل روی آوردن اوباما به مذاکره با ایران را درک آمریکا از بی اثر بودن تحریم و فشار دانست.
وزیر خارجه ایران همچنین به کشورهای منطقه این توصیه را کرد که هیچ زمانی حتی فکر این را هم در سر نداشته باشند که کشوری خارج از منطقه بیاید و بر ایران فشار بیاورد.
او در ادامه با نام بردن از کشورهای منطقه خلیج فارس به ویژه عربستان، همکاری با هدف تضمین صلح را ضروری دانست و گفت: باید در کشورهای مختلف از جمله بحرین و یمن صلح بر قرار کنیم و به مردم سوریه این اجازه را بدهیم که تصمیماتش را خود بگیرد و سرنوشتش را تعیین کند و معتقدم لبنان نمونه موفقیت‌آمیزی از این است که اجازه داده شد مردم این کشور خودشان تصمیم بگیرند.
تهدیدات اسرائیل
در ادامه این گفتگو خبرنگار المیادین درباره تهدیدات و اقدامات اسرائیل علیه ایران سئوال کرد و دکتر ظریف چنین پاسخ داد : اسرائیل تهدیدات علیه ایران را پوششی برای جنایات خود قرار داده است.
اسرائیل هر روز حقوق فلسطینی‌ها را نقض می‌کند و بزرگترین و تنها تهدید اتمی‌در منطقه و جهان محسوب می‌شود و تا کنون اقدامات خصمانه‌ای علیه مردم منطقه از جمله لبنان، فلسطین، اردن و سوریه و تقریبا همه کشورها حتی مصر انجام داد و این کشورها هر کدام یک روز با تجاوزات اسرائیل مواجه بودند، اما اسرائیل سا‌ل‌هاست که این تهدیدات واهی علیه ایران را پوششی قرار داده است تا در ورای آن به جنایات خود ادامه د هد و ایران را یک تهدید امنیتی معرفی کند، اما روند توافق هسته‌ای همه آن تلاش‌ها را به شکست کشاند و اکنون نتانیاهو همه تلاش خود را به کار گرفته و از جمله دستاویز تاریخ شده و ایرانی که بارها یهودیان را نجات داده است را متهم می‌کند که تلاش دارد آنها را نابود کند.
دکتر ظریف با بیان این که ما اساسا اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسیم، این که توییت‌هایی بین او و نتانیاهو در شبکه اجتماعی رد و بدل شده است را رد کرد و در ادامه افزو‌د که ایران همواره اتباع پیروان موسای نبی (علیه السلام) را محترم شمرده است و هر مسلمانی باید همه انبیاء را تکریم کند و در ایران گروه بزرگی از یهودیان هستند و حتی نماینده‌ای هم در پارلمان دارند و در ادامه باید گفت که چنین سخنانی واهی است.
ترامپ توافق هسته‌ای را اجرا می‌کند
وزیر خارجه در پاسخ به این که آیا ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را نقض می‌کند، تأکید کرد که این توافقی میان ایران و آمریکا نیست ؛ یک توافق چند جانبه است و حمایت شورای امنیت را هم در کنار خود‌. البته باید نتانیاهو را به علاوه برخی حامیان صهیونیست‌ها در آمریکا مستثنی کنیم‌،اما دیگران معتقدند این توافق بهترین ضمانت برای تضمین امنیت و صلح و ثبات منطقه‌ای است.
او در ادامه با بیان این که نتیجه عکس سیاست فشار، باعث شد اوباما به سوی مذاکره با ایران روی آورد، تأکید کرد که دیر یا زود دولت جدید آمریکا هم یقین خواهد کرد بهترین راه این است که توافق را اجرا کند.
دکتر ظریف اما این نکته را هم بیان کرد که ایران خود را برای هر احتمالی آماده کرده است و اگر توافق کارآیی خود را از دست بدهد، ایران هم این امکان را دارد برنامه خود را به سرعت به راه بیندازد.
و ی در پاسخ به وجود ارتباط میان دولت ایران و آمریکا، این موضوع را رد و تأکید کرد که همه ارتباطات در چارچوب نظارت بر انجام صحیح توافق هسته‌ای و کمیته مشترک برجام است.
رویارویی با ایران به نفع عربستان نیست
المیادین درباره تأثیر عربستان و اسرائیل در تصمیمات ترامپ پیرامون توافق هسته‌ای سئوال کرد و دکتر ظریف در این باره گفت: از ابتدا عربستان و رژیم صهیونیستی تلاش کردند همه را از دستیابی به توافق منع کنند و همه راه‌های نفوذ و لابیگری را به کار گرفتند و این مسأله‌ای سری نیست و بعد از پایان مذاکرات در ژوییه ۲۰۱۵ هم تلاش کردند از اجرای توافق از طریق کنگره و دیگر کانال‌ها جلوگیری کنند و اکنون هم گمان نمی‌کنم از این روند خود دست برداشته باشند،اما به نظر من آنها اشتباه می‌کنند و سیاستی که در پیش گرفته‌اند عاقلانه نیست به ویژه برای عربستان؛ ما اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسیم و روابطی هم نداریم اما عربستان یک کشور اسلامی‌است و اعتقاد داریم که می‌توان روابط خوبی را با آن برقرار کرد.
خبرنگار المیادین در ادامه‌ این گفتگو از دیدار میان جانشین ولیعهد عربستان با دونالد ترامپ سئوال کرد و گفت که مسائل برخلاف چیزی که آقای ظریف می‌گوید در حال پیش رفتن است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در این باره گفت: از مضمون رایزنی‌ها مطلع نیستم، اما مطمئن هستم آنها به سیاست خود در استمداد از طرف‌های خارجی برای اعمال فشار علیه ایران ادامه می‌دهند و بار دیگر همسایه سعودی خودمان را نصیحت می‌کنم که بهترین تصمیم این است که به جای دشمنی، ایران را شریک خود قرار دهد و روند فعلی آنها در چارچوب منافعشان نیست و به همه ضربه می‌زند.
وزیر خارجه ایران درباره ائتلاف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان با اسرائیل علیه ایران، این مسأله را مایه تأسف دانست و گفت: متأسفانه می‌بینیم که کشورهای اسلامی‌در کنار کسانی ایستاده‌اند که دشمنی با کشورهای اسلامی‌را ترویج می‌کنند. ایران دوست جهان اسلام است و در قلب جهان اسلام قرار دارد و ما آماده گفتگو با آنها بر پایه احترام متقابل هستیم تا در امور داخلی یکدیگر دخالت نشود و مواضع خصمانه گرفته نشود و هنگامی‌که به تاریخ رجوع می‌کنیم می‌بینیم که هیچ زمانی اقدام خصمانه‌ای علیه همسایگانمان در پیش نگرفته‌ایم. ما پیش از این حمله صدام به کویت را محکوم کردیم، اما آنها او را در هشت سال جنگ علیه ایران حمایت کردند.
خبرنگار المیادین در ادامه به دکتر ظریف گفت که شما منافع استراتژیک این کشورها را در یمن، سوریه و عراق هدف قرار داده‌اید.
وزیر خارجه ایران در پاسخ گفت:اعتقاد داریم این کشورها تصمیمات غلطی را گرفته‌اند و ما اشتباهی نکرده‌ایم. این ما نبودیم که از صدام حسین در جنگ حمایت کردیم و این اشتباه ما نیست که بدون دلیل یمن برای دو سال است که بمباران می‌شود و این که زیرساخت‌های یمن نابود می‌شود کار ما نیست. این که آنها از جنبش طالبان در افغانستان یا از داعش و جبهة النصره در سوریه و عراق حمایت می‌کنند، از اشتباهات ما نیست.معتقد به این نیستیم که باید طرفی را از کشورهای اسلامی‌مستثنی کنیم .ما باید در کنار یکدیگر برای پیشرفت جهان عرب و اسلام اقدام کنیم و نیازی به مقابله نیست. به هر حال آنها تصمیمات اشتباهی گرفتند و باید خودشان را سرزنش کنند و نه ایران را.
ظریف در پاسخ به سئوالی درباره موضوع فلسطین و مسأله از سر گیری مذاکرات، تأکید کردکه اسرائیل هیچ زمانی آماده مذاکره نبوده و رژیمی‌است که براساس دشمنی و نقض حقوق مردم فلسطین بنا نهاده شده و هیچ تغییری در این سطح نداشته است و به هیچ وجه آماده این نیست که به کمترین خواست‌های فلسطینی‌ها توجه کند.
وی درباره این که آیا تشکیلات خودگردان آماده همکاری با ایران است یا نه تأکید کرد که ایران آماده کمک در بازگرداندن وحدت فلسطینی‌هاست و این قضیه در اولویت قرار دارد.
وزیر خارجه همچنین درباره احتمال جنگی تازه از سوی اسرائیل علیه غزه یا لبنان هم گفت که رژیم صهیونیستی در جریان تجاوزات اخیر علیه غزه و لبنان این درس را گرفته است که مردم فلسطین و لبنان هدف آسانی برای اسرائیل نیست.
در ادامه خبرنگار المیادین درباره ادعای وزیر انرژی اسرائیل مبنی بر تلاش ایران برای ایجاد پایگاه نظامی‌در نزدیکی سرزمین اشغالی سئوال کرد و این که اسرائیلی‌ها گفته‌اند ایران به زودی پایگاهی را در طرطوس ایجاد خواهند کرد.
وزیر خارجه ایران در پاسخ گفت: ایران به هر کسی که با تروریسم مبارزه کند یاری خواهد کرد و کمک‌های ما در سوریه در چارچوب مبارزه با داعش و جبهة النصره و گروه‌های مشابه صورت می‌گیرد.
دکتر ظریف ادامه داد: تلاش نداریم در همه‌جا حضور داشته باشیم، بلکه سعی می‌کنیم یک جبهه منسجم علیه داعش وجود داشته باشد و این چیزی است که باعث شد در سوریه حضور داشته باشیم، اما در نهایت این تصمیمی‌است که باید ایران و سوریه بگیرند و به هیچ طرف دیگری ارتباطی ندارد.
عامل اتحاد تهران، مسکو و دمشق
دکتر ظریف در پاسخ به سئوال المیادین مبنی بر وجود اختلاف بین ایران با دو دولت سوریه و روسیه، اظهار داشت که وجود اختلاف بین ایران و روسیه و همچنین اختلاف با دولت سوریه در دیدگاه‌ها امر عادی است، ولی آنچه آنها را متحد می‌کند، این باور است که گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه تهدیدی برای این ۳ کشور و برای همه دنیاهستند.
وی با بیان این که نیاز واقعی برای مقابله با این گروه‌های تروریستی احساس می‌شود، گفت که بین ایران، روسیه و سوریه در زمینه‌های دیگری هم دیدگاه مشترکی وجود دارد، از جمله این که برای باید بحران سوریه هرچه سریعتر راه حل سیاسی پیدا کرد؛ به گونه‌ای همه به جز تروریست‌ها در آن مشارکت داشته باشند و این ملت سوریه است که تصمیم نهایی را در این زمینه اتخاذ می‌کند.
وزیر خارجه ایران ادامه داد: ایران و سوریه متحد و دوست هستند و ایران و روسیه هم همسایه مهمی‌برای یکدیگر به شمار می‌روند که در مواقع سخت کنار یکدیگر ایستاده‌اند.
ظریف بیان داشت که بین ایران و روسیه و سوریه در برخی بندهای معین اختلاف نظر بوده، ولی هیچگونه اختلافی در باره مسائل مهم وجود ندارد.
وزیر خارجه در مورد آینده روابط روسیه و ایران و این که آیا روابط دو کشور به ائتلاف راهبردی منجر خواهد شد، گفت که ایران در روند ایجاد ائتلاف‌ها شرکت نمی‌کند، ولی روابط قوی با روسیه دارد و تهران به روابط خود با مسکو از منظر راهبرد بلند مدت نگاه می‌کند.
ظریف در پاسخ به سئوال خبرنگار المیادین مبنی بر وجود اختلاف بین تهران و مسکو در مساله همکاری با آمریکا گفت که از نظر ایران، اگر همکاری روسیه با آمریکا در موضوع پرونده سوریه تضمین کننده پایان درگیری‌ها در سوریه باشد و به حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی پایان دهد، ایران با آن مخالفتی ندارد. روسیه در مسیری مشارکت می‌کرد که این مسیر متضمن ایجاد راه‌حل برای بحران سوریه نبود، برای همین تصمیم گرفت با ایران و ترکیه در مسیری که اهمیت بیشتری داشت و نتیجه می‌داد، همکاری کند.
وزیر خارجه ایران گفت که با آغاز همکاری ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه گرچه همه درگیری‌ها متوقف نشده ولی در مقایسه با گذشته بهتر است.
ظریف افزود: برخی از شرکای ایران، از جمله ترکیه آمادگی کاملی برای استفاده از امکانات خود برای فشار آوردن به گروه‌های مسلح به منظور شرکت در گفتگوهای سوریه ندارد.
وی با اشاره به این که اوضاع انسانی در سوریه بسیار وخیم است و درد و رنج مردم سوریه طولانی شده است و ایران از هر فرصتی برای پایان دادن به این درد و رنج استفاده می‌کند.
وزیر خارجه ایران در مورد تلاش‌های ایران برای پایان دادن به بحران سوریه هم گفت که تهران از ۳ سال پیش طرحی را برای پایان دادن به درگیری‌ها ارائه کرد و ولی برخی به دنبال نتایج متفاوتی بودند.
وی ادامه داد :هر راه حلی که برای بحران سوریه ارائه می‌شود، باید به درد و رنج‌های مردم سوریه پایان دهد و گروه‌های تروریستی را شکست داده و به مردم سوریه آزادی و اجازه انتخاب بدهد.
وزیر خارجه ایران در مورد انتقادات ترکیه از ایران در کنفرانس مونیخ آلمان هم گفت که قصد تفسیر رفتار ترکیه را ندارد، ولی روابط دو کشور مهم بوده؛ چرا که ترکیه همسایه و یکی از کشور‌های تأثیر گذار در منطقه است و این گونه ادامه داد که آنکارا باید از دستیابی گروه‌های تروریستی به سلاح و نیروهای جدید جلوگیری کند.
وی با بیان این که ایران و ترکیه در زمینه اقتصادی همکاری دارند، گفت که اظهارات برخی از مقامات ترکیه، دوستانه و مناسب نبوده و ابراز امیدواری کرد که تکرار نشود.
وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سئوال که آیا ایران از موضع روسیه نسبت به کشورش در قبال اسرائیل اطمینان دارد، گفت که ایران به ملت خود تکیه و اعتماد دارد و از این رهگذر بود که توانست همه فشارها علیه خود را دفع کند و تهران همیشه تلاش کرده است به صورت جدی و صادقانه در همه مسائل با روسیه همکاری کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در مورد اقدامات ترکیه در شمال سوریه و تلاش برای مشارکت در عملیات آزادسازی شهر رقه هم گفت که تهران معتقد است وجود نیروهای آنکارا در سوریه به تقویت ثبات و امنیت در منطقه منجر نخواهد شد.
وی با بیان این نکته که ایران با ترکیه در مورد سوریه اختلافات اساسی دارد، ولی دو طرف توانستند به زمینه مشترکی دست یابند و آن توافق بر ضرورت جلوگیری از خونریزی بیشتر در سوریه و توقف درگیری‌ها در این کشور بود.
وزیر خارجه ایران در مورد روابط تهران با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هم گفت که ایران بنا بر اصول خود به دنبال ایجاد روابط دوستانه با همه کشورهای عرب خلیج فارس است، ولی برخی از همسایگان علاقه زیادی دارند فشارهای بین‌المللی و تحریم‌ها علیه ایران وضع شود و متأسفانه در گذشته منافع خود را مشخص کرده و آن‌ را به تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی علیه تهران گره می‌زدند، به همین دلیل این کشورها از موفقیت توافق هسته‌ای ناراحتند.
ظریف در مورد احتمال بازگشت روابط ایران و عربستان به وضع سابق به ویژه بعد از سفر حسن روحانی به کویت، گفت که ایران از زمان جنگ عراق علیه خود همیشه به دنبال تشریک مساعی با کشورهای همسایه خود بود و این سیاست، تنها سیاست روحانی یا دولت معینی نیست بلکه این سیاست ایران از چند دهه گذشته بوده و هست.
وی ادامه داد، این مساله همچنین به آمادگی همسایگان هم برمی‌گردد و سفر روحانی به کویت و نامه‌ای که از این کشور دریافت شد و پاسخ رئیس جمهوری به این نامه، همه در چارچوب وجود تمایل مشترک برای خروج از این سناریو ناراحت‌کننده است که همه دچار آن شده‌اند.
تروریسم عربستان را هم تهدید می‌کند
وزیر خارجه ایران به سفرهای خود به کویت و قطر اشاره کرد و گفت که در این سفرها بر آمادگی ایران برای خروج از این وضع تأکید کرده و دوباره بر این آمادگی تهران تأکید می‌کند و این مساله‌ای است که آمادگی طرف‌های سعودی و این نکته را می‌طلبد که عربستانی‌ها پی به چالش‌هایی که همه را تهدید می‌کند، ببرند.
وی ادامه داد:‌ معتقدیم تروریسم افراطی تهدیدی است برای عربستان همانگونه که دولت عراق و سوریه با این تهدید روبرو هستند. عربستانی‌ها هرگاه یقین پیدا کنند که تروریسم آنها را هم تهدید می‌کند، برای مشارکت در تلاش‌های مشترکی که اجازه ارتقای روابط دوجانبه را می‌دهد، آمادگی خواهند داشت. ظریف درباره بحران یمن و تجاوز عربستان سعودی به این کشور اظهار داشت: «فکر می‌کنم این جنگ نباید آغاز می‌شد. ما بر این باوریم که این جنگ ضرورتی نداشت و نتایج فاجعه باری در پی داشت از این رو خواستار آتش بس هستیم. ما قبل از جنگ خواستار حل و فصل مسالمت آمیز بودیم. بیشتر قربانیان در یمن افراد غیر نظامی‌بودند. این فاجعه بشری است که باید پایان یابد. پس از یک یا دو هفته از آغاز تجاوزات [عربستان] زمانی که اردوغان در تهران بود، طرح ۴ بندی پیشنهاد دادیم مبنی بر تشکیل دولت فراگیر در یمن… ما فکر می‌کنیم که این جنگ هیچ هدفی ندارد و عربستان سودی نخواهد برد». وی درباره تقسیم‌بندی مسلمانان به تشیع و تسنن اظهار داشت: «فکر می‌کنم که تقسیم بندی میان سنی و شیعه فقط به سود صهیونیست‌هاست. ما به عنوان مسلمان باید همگی برای پایان دادن به این تقسیم بندی فعالیت کنیم. ایران از زمان انقلاب، همیشه به وحدت اسلامی‌دعوت می‌کند و این وحدت همیشه به عنوان شاخصه اصلی کشور و انقلاب ماست.عربستان، ترکیه، اندونزی و هر کشور اسلامی‌باید به این مساله مشتاق باشد. مصر نیز همچنین. همه ما باید به پایان بخشیدن به تقسیم بندی مذهبی در جهان اسلام اشتیاق داشته باشیم».
وزیر خارجه در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ترکیه همسایه قدر نشناسی است، خاطر نشان کرد: «فکر می‌کنم اظهارات ترکیه مبنی بر این که ایران حامی‌سیاست فرقه گرایی است، به خاطر این است که فراموش کرده دولت ایران که نمی‌توان آن را فرقه‌ای نامید، در طول شب بیدار بود تا هیچ دولت غیر دموکراتیکی در منطقه وجود نداشته باشد؛ این مساله چه در جریان کودتای ترکیه باشد یا بعد از آن.

Email this page

نسخه مناسب چاپ