اردوغان:اتحادیه اروپا به دنبال جنگ صلیبی علیه اسلام است
سرویس خارجی:رئیس جمهوری ترکیه اتحادیه اروپا را به جنگ صلیبی علیه اسلام متهم کرده است.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حالی این مطالب را مطرح کرده که تنش میان این کشور با اتحادیه اروپا شدت گرفته است.اردوغان گفت: جنگ میان صلیب و هلال (اسلام و مسیحیت) آغاز شده است. این رفتارها توجیه دیگری ندارند.رئیس جمهوری ترکیه همچنین به این مساله اشاره کرد که دادگستری اروپا حکم کرد که به کمپانی‌ها و شرکت‌ها در این اتحادیه اجازه می‌دهد تا پوشش روسری را برای زنان مسلمان منع کنند. حذف نمادهای مذهبی در محل کار آغاز یک جنگ صلیبی توسط اروپاست.اردوغان در جریان سخنرانی در استان سقاریه گفت: اروپا در حال بازگشت به دورانی پیش از جنگ دوم جهانی است.رئیس جمهوری ترکیه همچنین در واکنش به پیروزی حزب مارک روته، نخست وزیر هلند گفت: شما در انتخابات پیروز شدید اما باید این را بدانید که ترکیه را به عنوان یک دوست از دست دادید.
در همین رابطه،وزیر خارجه ترکیه در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی هلند گفت:تفاوتی میان سیاستمداران لیبرال و رهبر راست‌افراطی “فاشیست” وجود ندارد. او همچنین مدعی شد “اروپا به‌زودی شاهد جنگی مذهبی” خواهد بود. مولود چاووش‌اوغلو به‌رغم شکست گرت ویلدرز، رهبر راست‌افراطی هلند در انتخابات گفت که “اروپا به زودی شاهد وقوع جنگ‌های مذهبی خواهد بود .”چاووش‌اوغلو گفت: حال انتخابات در هلند به پایان رسیده است. زمانی که به احزاب مختلف نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید تفاوتی میان سوسیال دموکرات‌ها و ویلدرز فاشیست وجود ندارد. در چنین شرایطی،هیات ترکیه در سازمان ملل به این نهاد بین‌المللی درباره آنچه آن را نقض قانون بین‌المللی از سوی دولت هلند عنوان کرد شکایت کرد.از دیگر سو،سران آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای سخنان رئیس جمهوری ترکیه درباره نازیسم در اروپا را غیرقابل قبول خواندند.آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، سخنان «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه درباره نازیسم و تعمیم آن به کشورهای اروپایی را غیر قابل قبول توصیف کردند.
مرکل و اولاند همچنین اعلام کردند که درباره این موضوع رایزنی کرده‌اند و اولاند بر همبستگی خود با آلمان و دیگر کشورهای اروپایی که ترکیه آنها را متهم به اقدامات فاشیستی کرده،تاکید داشته است.از سویی،ترکیه برخی آموزش‌های نظامی و دیگر همکاری‌ها با “شرکای ناتو” را متوقف کرد؛ اقدامی که حاکی از تشدید مناقشات دیپلماتیک این کشور با کشورهای اتحادیه اروپاست.برخی منابع و مقام‌ها گفتند که ترکیه برنامه ۲۰۱۷ ناتو در همکاری با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا از جمله رخدادهای سیاسی،‌پروژه‌های غیرنظامی و آموزش نظامی را متوقف کرده است.خبر دیگر اینکه،پلیس ترکیه از بازداشت دو تن از تروریست‌های داعش که درصدد انجام حمله‌ای “بزرگ” در شهر استانبول بودند، خبر داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ