سفیر عراق در تهران :ایران نبود، منطقه سقوط می‌کرد
سرویس خارجی:سفیر عراق در تهران از مبارزه ایران با تروریست‌ها و همچنین کمک ایران به عراق در مبارزه با گروهک تروریستی داعش تقدیر وتشکر کرد و گفت: اگر ایران نبود منطقه سقوط می‌کرد.راجح موسوی،سفیر عراق در ایران گفت: همسایه بودن ایران وعراق در این منطقه استراتژیک یک امر مهم است؛ زیرا این دو کشور امروزه با همکاری یکدیگر خدمت بزرگی به جامعه بشری می‌کنند و در آینده بشری نقش مهمی خواهند داشت و این دو کشور مشترکات زیادی باهم دارند .
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پرچمدار وحدت اسلامی است و با دشمنان منطقه و توطئه‌های آنان مبارزه می‌کند .وی در ادامه با اشاره به این‌که ایران از عراق حمایت می‌کند و اگر ایران نبود منطقه سقوط می‌کرد گفت: دلیل اصلی اتفاقات امروز در منطقه و حضور بیگانگان و تروریست‌ها در رژیم سابق و صدام است که این بیگانگان را به منطقه آورد.
تحولات میدانی
سرگرد «محمد عزیزی» گفت:با آزادسازی پل قدیمی اکنون از پنج پل شهر موصل، سه پل به طور کامل آزاد شده است و پیشروی به سمت پایگاه‌های حیاتی و مهم ادامه دارد.
وی افزود: نبردهای مسلحانه خشونت‌بار بین نیروهای دولتی و داعش در خیابان الکورنیش به وقوع پیوست و در نتیجه آن ۱۸ نفر کشته و دو حمله با خودروی بمب‌گذاری شده نیز خنثی شد.
عزیزی در ادامه اظهار داشت که محاصره امنیتی منطقه باب‌الطوب از مناطق قدیمی موصل شاهد درگیری‌های شدید است و ساعات آینده نیز یورش به این مناطق آغاز می‌شود.تیم رسانه‌ای الحشد الشعبی نیز اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی موفق شدند یک حمله تروریستی داعش در منطقه «بادوش» را خنثی کنند که در نتیجه آن دو عامل انتحاری به قتل رسیدند.از سویی،وزارت بهداشت عراق از کشف دومین گور جمعی قربانیان کشتار اسپایکر به دست داعش در شمال این کشور خبر داد. در همین حال،سخنگوی نیروهای مشترک عراقی در شهر موصل اعلام کرد : نیروهای عراقی فعالیت‌های سرکرده داعش را از نزدیک دنبال می‌کنند و البغدادی تحت مراقبت و کنترل است. یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مشترک عراقی در موصل اعلام کرد: سازمان اطلاعات عراق از نزدیک فعالیت وعملکرد البغدادی را کنترل می‌کند و حتی دقیقه‌ای از وی غافل نیست.وی گفت: به محض این که از محل اختفای البغدادی مطلع شویم وی را هدف می‌گیریم .خبر دیگر اینکه،انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شهر تکریت در شمال عراق ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت .یک مسئول محلی اعلام کرد:یک دستگاه خودروی بمب‌گذاری شده در خیابانی شلوغ در شهر تکریت منفجر شد که در این انفجار هشت تن کشته و ۵۲تن زخمی شدند.
در چنین شرایطی،الحشد الشعبی عراق از به حرکت درآمدن بزرگترین کاروان حامل کمک‌های انساندوستانه از شهر کربلا به سمت موصل خبر داد.
از طرفی،وزارت دفاع عراق اعلام کرد: بخش اول جنگنده‌های مدل”T50″ ساخت کره جنوبی وارد عراق شده است و به زودی به ناوگان هوایی این کشور ملحق خواهد شد.از سویی،نخست وزیر عراق پارلمان این کشور را به برداشت ۵۰ میلیارد دینار از بودجه ضروری کشور برای پرداخت حقوق نمایندگان پارلمان متهم و تاکید کرد که در قبال این موضوع هرگز سکوت نخواهد کرد.
همچنین نخست‌وزیرعراق در سالروز جنایت کشتار «حلبچه» با صدور بیانیه‌ای، تروریست‌های داعش را دنباله‌رو رژیم منحله بعث دانست‌.

Email this page

نسخه مناسب چاپ