سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)
چگونگی انعقاد قراردادهای سرمایه گذاری به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای رشد و توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) تشریح شد.
به گزارش فارس، مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: اولین اقدام ما این بود که به دلیل تغییر ساختاری و تکنولوژی، طرح جامعی که در گذشته طراحی شده بود را مجددا بازنگری کنیم که این کار را با انتخاب “ناکو” که بزرگترین شرکت مشاوره‌ای در دنیا است، انجام دادیم. در همین رابطه طرح جامع بخش هوایی به صورت کلی آماده و تائید شد و امیدوار هستیم که طرح جامع بخش غیرهوایی هم در سه ماهه اول سال آینده به نتیجه برسد.
به گفته مهندس محمود نویدی، این طرح جامع، سند بالادستی است که دیگر فعالیت‌های شهر فرودگاهی بر اساس آن انجام می‌شود که برای این کار یک برنامه پنج ساله‌ تعریف شده و از این پس این برنامه متر و معیار انجام و نظارت بر تمامی پروژه‌ها خواهد بود.
وی افزود: بازطراحی فضاهای ترمینالی و توسعه منطقه آزاد و ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی مهمترین تغییر است که در طرح جامع جدید اتفاق افتاده است.
به گفته مدیرعامل شهر فرودگاهی امام، در حوزه ترمینال حدود ۲۰ هزار متر به فضای ترمینالی اضافه شده است و در مرحله دوم هم تجهیز کردن فضای ترمینال به یک دکوراسیون و مبلمان بهتر و مناسب‌تر پیش‌بینی شده که مسافر آسایش بیشتری داشته باشد.
وی در ادامه به مساله پارکینگ‌های شهر فرودگاهی اشاره کرد و گفت: در سال جاری حدود ۷ هزار متر به فضای پارکینگ افزوده شده است؛ متاسفانه در سال ۹۴ بیشتر فضای پارکینگ فرودگاه‌ امام‌خمینی (ره) به صورت خاکی و موقت بود، اما در سال جاری این پارکینگ‌ها به فضایی مناسب تبدیل شده و با این کار بخشی از دغدغه مسافران در مورد بحث پارک خودرو برطرف شد؛ به این ترتیب امیدوار هستیم در سال‌های آینده بتوانیم پروژه پارکینگ‌های طبقاتی را اجرا کنیم.
به گفته نامبرده، اداره پارکینگ‌های شهر فرودگاهی هم‌اکنون از سوی این شرکت انجام شده و به دلیل مشکلات فراوان قرارداد برون‌سپاری آن لغو شده، اما پس از اصلاح کامل پارکینگ‌ها، تصدی این بخش دوباره به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
وی در ادامه درباره تعیین تکلیف ترمینال سلام توضیح داد: برای پروژه ترمینال سلام مذاکراتی با سرمایه‌گذاران داشتیم که در نهایت با بنیاد مستعضفان به نتیجه رسیدیم و قراردادی را به صورت BLT با بنیاد به امضا رسانیدیم که براساس این قرارداد بنیاد مستعضفان حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال در پروژه ترمینال سلام سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
وی اضافه کرد:راه‌اندازی پل تاکسی‌وی که ارتباط بین باند شمالی و جنوبی را برقرار می‌کند، از دیگر مواردی است که باید به آن اشاره کرد. البته پل تاکسی‌وی به دلیل محدودیت‌هایی که در آینده به خاطر مترو خواهد داشت، نیازمند کار زیرساختی است. سرمایه‌گذاری بزرگ دیگری که در طول سال جاری در شهر فرودگاهی امام انجام شده،مربوط به پروژه‌های منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی است.
وی یکی از مهم‌ترین مشکلات در شهر فرودگاهی فوق را نبود اپرون (پارکینگ هواپیما) به اندازه کافی بیان کرد که در همین رابطه در طول یک سال گذشته و پس از انجام فراخوان، یک شرکت سرمایه‌گذار به صورت BLT وارد این حوزه شده و در حال حاضر بخش عمده‌ای از کار انجام شده است. در کنار این پروژه که ارزش آن حدود ۳۰۰ میلیارد ریال است؛ در شرق منطقه هوانوردی شهر فرودگاهی هم اپرون کارگو که نقطه اتصال به بخش باری بود با سرمایه‌گذاری شهر فرودگاهی صورت گرفت.
نویدی اضافه کرد:اقدامات دیگری که با هدف اصلی آسایش مسافران انجام شده است، اضافه کردن گیت‌های ورودی و خروجی و خرید تجهیزات آن از یک سو و الکترونیک شدن پرداخت عوارض خروج از کشور از سوی دیگر برای کوتاه شدن صف‌های ورودی است.
وی گفت: زمانی که مردم می‌خواستند عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند، ناچار بودند در صف طولانی بانک‌ها اقدام به این کار کنند، اما در نوروز امسال این مسئله حل خواهد شد و در فرودگاه خودپردازهایی برای پرداخت الکترونیک عوارض جانمایی شده که این سیستم به گذرنامه هم متصل است؛ بنابراین شهر فرودگاهی امام اکنون تنها فرودگاهی است که در آن عوارض خروج از کشور به صورت الکترونیک پرداخت می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ