سومین هواپیمای ایرباس این هفته وارد کشور می شود
سومین فروند هواپیمای ایرباس مدل A330سری ۲۰۰ ابتدای این هفته وارد کشور می شود.
به گزارش ایرنا، وزیر راه و شهرسازی با بیان این خبر همچنین گفت: در تلاش برای اتصال ترمینال‌های فرودگاهی به خطوط مترو در درون شهرها هستیم به طوری‌که فرودگاه‌های مهرآباد و مشهد به شبکه‌های مترو درون شهری متصل شده‌اند و در این راستا فرودگاه‌های اصفهان، شیراز و تبریز هم به خطوط مترو درون شهری متصل می‌شوند.
عباس آخوندی در بازدید از ایستگاه مترو فرودگاه مهرآباد گفت: با اتصال ترمینال‌های فرودگاهی و مترو و همچنین توسعه حمل ونقل عمومی و ارتباط آن با شبکه قطارهای درون شهری حجم خودروها در حدفاصل حومه شهرها و همچون حدفاصل تهران- کرج، تهران- گرمسار و تهران- قم به ریل منتقل می‌شود.
وی همچنین از تاسیس شرکت قطارهای حومه‌ای در سال آینده خبر داد و گفت: این مسئله در برنامه ششم توسعه تصویب شده و هم‌اکنون در حال پیگیری است.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مسئله نوسازی واگن‌ها اشاره کرد و گفت: طبق ماده ۱۲ قانون دائمی برای رفع موانع تولید، دولت مصوبه‌ای طرح کرده که سرمایه‌گذار در صورت سرمایه‌گذاری برای توسعه شبکه ریلی از محل صرفه‌جویی انرژی از سود آن بهره‌مند شود.
وی با اشاره به سهم ۶۰ درصدی صرفه‌جویی در صورت سرمایه‌گذاری در حمل ونقل ریلی خاطرنشان کرد: میزان صرفه‌جویی انجام ‌شده از طریق سرمایه‌گذاری در حمل ونقلی ریلی به خود سرمایه‌گذار باز می‌گردد که این مسئله از طریق قراردادی که وزارت راه وشهرسازی و وزارت کشور برای راه‌آهن و مترو با وزارت نفت منعقد شده، حمایت لازم را از سرمایه‌گذار و بخش خصوصی می‌کنند.
این عضو کابینه دولت در ادامه بازدید از فرودگاه مهرآباد از محوطه ترمینال‌های یک و دو بازدید کرد و از بهره برداری از اقدامات عمرانی انجام گرفته در این فرودگاه با حضور ریاست جمهوری خبر داد و ضمن اشاره به تعمیر و مرمت ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد، گفت: ترمینال های فرودگاه مهرآباد با ظرفیت جابجایی ۱۶ میلیون مسافر باید همواره در بهترین وضع قرار داشته باشند. البته فضای ترمینال ها نسبت به گذشته بهتر شده و ازدحام مسافر مثل سابق نیست.
وی اقدامات عمرانی انجام شده در مورد باندهای فرودگاهی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این اقدامات با حضور ریاست جمهوری رونمایی شود.
آخوندی از ورود تاکسی‌های هیبریدی به ناوگان تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد خبر داد و گفت: هدف از ورود تاکسی‌های هیبریدی به ناوگان خدماتی فرودگاه مهرآباد کاهش آلودگی زیست محیطی است.
وی افزود: در این دولت ما اقدام به جداسازی باند برخاست از نشست به منظور کاهش تاخیرات نوبت دهی و افزایش دقت کرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی همچنین به میزان جابجایی مسافر اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴ حدود ۴۹ میلیون مسافر جابجا شده‌اند و در ۱۱ ماهه سال جاری به غیر از اسفند ۵۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جابجا شده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ در بخش داخلی ۱۹ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه میزان تقاضا در حوزه حمل و نقل هوایی نسبت به گذشته زیاد شده است، تصریح کرد: برخی از علل این افزایش تقاضا ناشی از آزادسازی قیمت بلیت‌ها بوده است. به طوری که قیمت بلیت در اوقات غیر پیک کاهش می‌یابد و در زمان پیک سفر رو به افزایش می‌رود.
آخوندی خاطرنشان کرد: با این اقدام امکان استفاده از هواپیما و میزان بهره‌وری افزایش یافته است و با متغیر شدن قیمت‌های بلیت هواپیما ما شاهد فروش بلیت به قیمت ۵۰ هزار تومان در زمان اوج سفرها بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه تحولات بسیار خوبی در فرودگاه مهرآباد برای رفاه مسافران و تسریع تردد آنان صورت گرفته است، گفت: دسترسی معلولان و سالمندان در فرودگاه مهرآباد و سایر فرودگاه‌ها افزایش یافته است.
خبر دیگر اینکه وزیر راه و شهرسازی در بازدید از بخش‌های مختلف ایستگاه راه‌آهن تهران با اشاره به اقدام های این وزارتخانه برای نوروز ۹۶ اظهارکرد: به تازگی ۱۱۳ واگن به ناوگان ریلی کشور افزوده شد که با این کار یک میلیون و ۷۵۰ هزار صندلی برای سفرهای نوروزی آماده شده است.
وی افزود: امکانات خوبی در ایستگاه‌های مختلف برای قطارهای نورزی از جهت ایمنی و آسایش مردم در راه‌آهن فراهم شده و همکاران ما همواره در تلاشند تا قطارها به موقع حرکت کنند.
آخوندی ازمردم خواست تا درصورت بروزهرگونه سوال و شکایت ازخدمات دهی شرکت های حمل و نقل ریلی، موضوع را به سامانه ۵۱۴۹ انعکاس داده و آن را پیگیری کنند.
وی با بیان اینکه ما مدعی ارائه بهترین خدمات به مردم نیستیم، تصریح کرد: ما نسبت به وجود نقایصی درفرآیند خدمت‌رسانی آگاهی داریم اما تلاش می‌کنیم تا بهترین خدمت را به مردم ارائه کنیم.
وزیر راه و شهرسازی درپایان با اشاره به برنامه وزارتخانه برای نوسازی ناوگان مسافری ریلی بیان کرد: بر این اساس در ادامه نوسازی قطارها پس از خارج کردن واگن‌های بالای ۵۵ سال و ۴۵ سال، به دنبال خروج واگن‌های بالای ۳۵ سال در سال آینده هستیم.
وی همزمان با آغاز مسافرت های نوروزی هموطنان صبح پنجشنبه به همراه مدیران راه آهن جمهوری اسلامی ایران، از مرکز کنترل راه آهن بازدید کرد و در جریان عملکرد روزانه کارکنان ستادی و نواحی در ایام نوروز قرار گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ