ابتکار: دولت پیگیر اختصاص ۳ درصد قراردادهای نفتی به محیط زیست است
سرویس سیاسی – اجتماعی:معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با گلایه ازحذف بند مربوط به اختصاص ۳ درصد منافع قراردادهای‌نفتی به رفع مشکلات محیط زیستی استان‌های نفتخیز گفت: به سرعت لایحه‌ای در این باره به دولت ارائه می‌کنیم.
معصومه ابتکار در گفتگو با مهر اظهار داشت: یکی از مفاد بسیار مهمی که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کشور پیش‌بینی شد ، جبران هزینه خسارت‌های محیط زیستی توسط پیمانکاران و مجریان طرح‌های نفتی بود. این موضوع در بند الحاقی تبصره ۳ لایحه بودجه آمده بود اما شورای نگهبان روی این بند ایرادی گرفت و متأسفانه مجلس هم به هر دلیل به این بند رأی نداد و‌ در روزهای پایانی سال بود، این بند بسیار مهم حذف شد.
وی تصریح کرد: بر اساس این بند، وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه مکلف شده بود ۳ درصد از مبلغ قراردادها و پیمان‌های خود در مناطق نفتخیز و گازخیز و پیرامون میدان‌های نفتی و گازی را پس از واریز به خزانه برای کاهش اثرات سوء محیط زیستی حاصل از فعالیت‌های نفتی هزینه کند و گفته بودند که این مبلغ باید در صورت وضعیت پیمانکاران لحاظ شود.
وی یادآور شد: البته بر اساس مصوبه مجلس ۱۰۰ میلیون دلار در بودجه ۱۳۹۶ برای مقابله با گرد و غبار اختصاص یافته است اما این بند از نظر ما خیلی مهم بود و می‌توانست به رفع برخی مشکلات در مناطقی مثل خوزستان، بوشهر، فارس و مناطق دیگری که تراکم فعالیت‌های نفتی و گازی بالاست کمک کند.
به گفته ابتکار، بسیار مهم است که سهمی برای جبران خسارت و اجرای طرح‌های زیست‌محیطی، کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی ناشی از پساب‌ها و آلودگی آب و کاهش مخاطرات ناشی از پسماندها و فرایندهای شیمیایی در نظر گرفته شود چرا که پسماندهای خطرناک نفتی از زمان حفاری گرفته تا مواد پسماندهایی که در پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود یا حتی موادی مثل گوگرد و … داریم که در مناطق نفتی باید مدیریت و رسیدگی شوند که این بند خیلی می‌توانست کمک کند.
وی تصریح کرد: برای ما خوزستان و مسائل محیط زیستی آن ‌قدراهمیت دارد که در اولین جلسه هیات دولت به این موضوع بپردازیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در بازدید از مرکز مانیتورینگ پایش آلودگی هوا ی استان تهران گفت: به دلیل بارگذاری بسیار سنگین صنعت در تهران، ردپای اکولوژیک و کربن تهران بسیار بالا‌ست.
ابتکار با قدردانی از تلاش کارشناسان برای پایش مضاعف و کنترلی صنایع استان تهران، گفت: ردپای اکولوژیک و کربن استان و تهران بسیار بالا ست و به همین دلیل پایش و کنترل شرایط بسیار ضروری است.
معاون رئیس جمهوری با بیان این که به رغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای تبادل اطلاعات صنایع با وزارت صنعت، معدن و تجارت، به دلیل کمبود و نقص اطلاعات دقیق در این حوزه، پایه اطلاعات ما در زمینه صنایع شهر و استان تهران همچنان دارای نواقصی است و از این رو سازمان حفاظت محیط زیست مصمم شد به صورت مستقیم نسبت به پایش و تکمیل اطلاعات صنایع فعال در شهر و استان تهران اقدام کند.
و‌ی خاطرنشان کرد: به دلیل تأثیر مستقیم نوع فعالیت صنایع در کیفیت و شرایط هوا، آب، خاک و مدیریت پسماند، اصلاح ساختار و ساماندهی فعالیت صنایع در دستور کار قرار گرفته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ