ایالات هاوایی و مریلند فرمان جدید ضد مهاجرتی ترامپ را تعلیق کردند
سرویس خارجی:دادگاه‌هایی در ایالات هاوایی و مریلند آمریکا، فرمان جدیدضد مهاجرتی رئیس جمهوری این کشور بر ضد اتباع شش کشور مسلمان را تعلیق کردند.
به گزارش آسوشیتدپرس، یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی چند ساعت پیش از اجرایی شدن فرمان جدید مهاجرتی دونالد ترامپ بر ضد اتباع شش کشور مسلمان از جمله ایران، آن را تعلیق کرد، حکمی که در سراسر آمریکا لازم الاجرا است. دادگاه فدرال هاوایی، ادعاهای دولت مبنی بر اینکه این فرمان در راستای افزایش امنیت ملی است را رد کرده است. «دریک واتسون» قاضی دادگاه هاوایی گفت: این حکم اجرایی باعث خواهد شد این ایالت از نظر اقتصادی آسیب ببیند زیرا ورود دانشجویان و گردشگران را به هاوایی محدود خواهد کرد، به علاوه آنکه این حکم یک تبعیض مذهبی به حساب می آید و بر خلاف قانون اساسی آمریکا است.پس از هاوایی، یک قاضی فدرال در «گرینبلت» ایالت مریلند نیز اجرای دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص محدودیت‌های مهاجرتی در ورود اتباع شش کشور به آمریکا را متوقف کرد.این تصمیم «تئودور چانگ» قاضی فدرال مریلند ضربه دیگری به فرمان اجرایی ترامپ است. در مقابل رئیس جمهوری آمریکا، تعلیق فرمان دوم اجرایی اش درباره مهاجرت را ازسوی قاضی هاوایی محکوم وآن را «تعدی بی سابقه دستگاه قضایی» عنوان کرد.وی که بار دیگر دستور مهاجرتی جنجالی‌اش توسط دادگاه‌ فدرال متوقف شده است، در واکنش به اقدام قاضی فدرال در هاوایی و مریلند گفت: ساکت نمی‌نشیند و اگر لازم باشد به دیوان عالی هم متوسل می‌شود.
در همین رابطه،طبق گزارش رسانه‌های آمریکا،: سازمان «آیپک»، بزرگترین لابی حامی رژیم صهیونیستی در آمریکا، در تدوین فرمان ضد مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نقش ایفا کرده است. در چنین شرایطی،هیات رئیسه کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا با صدور بیانیه ای، ادعای رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه دولت پیشین تماس های تلفنی وی را شنود کرده است، رد و تاکید کرد: هیچ مدرکی در این رابطه یافت نشده است.
در همین حال،کاخ سفید بابت ادعای شنود مکالمات رئیس جمهور کنونی آمریکا از سوی ستاد اطلاعات دولتی انگلیس در زمان رقابت‌های انتخاباتی، رسما از لندن عذرخواهی کرد. از سوی دیگر،رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی از بودجه پیشنهادی خود برای سال آینده میلادی رونمایی کرد که در این بودجه تقاضای افزایش ۵۴ میلیارد دلاری بودجه دفاعی به قیمت کاهش بودجه برنامه‌های کمک‌های خارجی و زیست محیطی را مطرح کرده است.دونالد ترامپ همچنین در این بودجه به دنبال آن بوده که مبلغ ۱ر۳ میلیارد دلار طی دو سال صرف هزینه احداث دیوار در مرز کشورش با مکزیک شود .خبردیگر اینکه،صدها نفر از دانشجویان و سایر مخالفان رئیس جمهوری آمریکا همزمان با ورود دونالد ترامپ به شهر “نشویل” در ایالت “تنسی”، ضمن محکومیت سیاست های وی، در خیابان های این شهر تظاهرات کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ