ارتش سوریه جنگنده متجاوز رژیم صهیونیستی را ساقط کرد
سرویس خارجی: فرماندهی کل ارتش ونیروهای مسلح سوریه در بیانیه ای اعلام کرد: پدافند هوایی این کشور یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد.
در بیانیه فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه آمده است: چهار فروند جنگنده دشمن صهیونیستی با نقض حریم هوایی سوریه از طریق خاک لبنان در منطقه البریج یکی از مراکز نظامی را در مسیر تدمر در ریف شرقی حمص هدف قرار دادند که پس از مواجه شدن با پدافند هوایی ارتش سوریه یکی از آنها در منطقه اشغالی سرنگون شد و بقیه جنگنده های متجاوز مجبور به فرار شدند.این بیانیه می‌افزاید ارتش سوریه همچنین یک فروند جنگنده دیگر اسرائیلی را در اراضی اشغالی هدف قرار داد اما سقوط نکرد. این بیانیه افزود: این تجاوز آشکار از سوی دشمن صهیونیستی در حمایت از تروریست های داعش صورت گرفت و تلاشی مذبوحانه برای بالا بردن روحیه تضعیف شده آنها و کمرنگ کردن پیروزی های ارتش سوریه در مقابله با گروه های تروریستی بود.فرماندهی کل ارتش ونیروهای مسلح سوریه در این بیانیه بر عزم واراده خود برای مقابله با هر گونه تجاوز متجاوزان صهیونیست به خاک این کشور تاکید کرد وگفت که در صورت تکرار این اقدامات با تمامی ابزارهای ممکن به آن پاسخ مستقیم خواهد داد.در این حال سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در اقدامی کم سابقه به حملات جنگنده‌های این رژیم به پایگاه‌های ارتش سوریه اذعان کرد. براساس گزارش رادیو رژیم صهیونیستی سامانه‌های ضد موشک سوریه نیز در مقابل چندین موشک را به سمت جنگنده‌های اسرائیلی شلیک کردند. سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اذعان کرد که جنگنده‌های این رژیم پایگاه‌هایی را در سوریه هدف قرار دادند. این نخستین بار است که رژیم صهیونیستی اذعان می‌کند اهدافی را در سوریه بمباران کرده است.
در چنین شرایطی منابع آگاه از شهادت یکی از فرماندهان مقاومت لبنان در قنیطره سوریه خبر دادند. منابع آگاه اعلام کردند که بدیع جمیل حمیه، از فرماندهان حزب الله لبنان در قنیطره سوریه به شهادت رسید. به گفته این منابع، اخبار منتشر شده مبنی بر شهادت این فرمانده حزب الله در حملات رژیم صهیونیستی به سوریه صحت ندارد. در خبری دیگر از سوریه دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ۴۲ تن و زخمی شدن ۷۰ تن دیگر در حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی به مسجدی در حومه شهر حلب واقع در شمال غرب سوریه خبر داد. این مسجد هنگام برگزاری نماز عشاء در روستای الجینه واقع در حومه غربی حلب هدف حمله قرار گرفت. ارتش آمریکا به حمله به شمال غرب سوریه که طی آن ۴۲ نمازگزار کشته شدند، اذعان کرد. پنتاگون حمله به تروریستها در چند کیلومتری ادلب را تائید اما بمباران مسجد را انکار کرده است. با این وجود، گزارش سازمانها و فعالان حقوق بشر سوریه حاکی از آن است که حمله به مسجد نیز توسط هواپیماهای آمریکایی صورت گرفته است. گزارشهایی نیز از فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا منتشر شده که بمباران مناطقی نزدیک به این مسجد را تائید می کند.
از طرفی دولت سوریه از دبیرکل سازمان ملل خواست با متوقف کردن عملیات‌ نظامی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا و هدف قرار گرفتن دو سد فرات و تشرین، مانع از وقوع فاجعه‌ در اطراف این دو سد شود. معاون نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: ساکنان مناطق واقع در طول رودخانه فرات در سوریه در معرض تخریب هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده تاسیسات زیربنایی این کشور قرار دارند و تخریب کامل دو سد فرات و تشرین در حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش شهرها و روستاهای ما در اطراف رودخانه فرات را به زیر آب برده و جان صدها هزار تن از ساکنان این منطقه را به خطر خواهد انداخت. در رویدادی دیگر تراژدی مشهور پیکر بی‌جان «آلان» سوری در سواحل ترکیه، که به نمادی برای درد و رنج کودکان سوریه تبدیل شده، همچنان در حال تکرار شدن است و این بار نیروهای ارتش لبنان پیکر بی‌جان «رسول ممدوح شحاده» کودک خردسال سوری را در ساحل دریا در العبده واقع در منطقه العکار شمال لبنان یافتند. عکس مشهور پیکر بی‌جان «آلان» سوری در سواحل ترکیه، که به نمادی برای درد و رنج کودکان سوریه تبدیل شده، همچنان در حال تکرار شدن است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ