مقایسه ای میان اوباما و ترامپ؛ مردم آمریکا قضاوت می‌کنند
مترجم:عقیق باذری ـ منبع :هافینگتون پست
 

اشاره:نشریه‌هافینگتون پست که بارها به سیاست‌های ترامپ تاخته است،این بار نیز در مقاله‌ای جالب به بررسی مقابله‌ای عملکرد‌ها و سیاست‌های رئیس‌جمهوری کنونی و پیشین آمریکا پرداخته است.نگارنده این مطلب بر آن است تا با مقایسه کارنامه رفتاری ترامپ و اوباما نمایی کلی از اوضاع آمریکای اوباما و آمریکای ترامپ را به خوانندگانش ارائه دهد.در ادامه بخش‌هایی از این مقاله را می‌خوانیم:
***
اگر کسی به شما واقعیت را نشان داد، باورش کنید.
دونالد ترامپ در طول زندگی اش به عنوان یک دلال ملکی بانفوذ فرصت‌های بی شماری را به ما داد که به قلب مفهوم «تکه‌های درایت» که پیشتر توسط «مایا آنجلو» بیان شده بود، برسیم.
او بیش از ۴۰ سال از عمر کاری خود را در انظار عمومی سپری کرد و در این مدت تمامی تلاش خود را به کار گرفت تا بلکه بتواند با استفاده از برخی مهارت‌ها و البته لفاظی‌ها جایگاهش را بهبود بخشد.در طول این راه نقش‌های را که او پذیرفته بود به عنوان یک تاجر بی پروا، یک بازیگر کمدی و مجری برنامه‌های سرگرم کننده، نمایی روشن و واضح از آنچه او در ذهن دارد را به منصه ظهور گذاشت. نمایش‌های ترامپ برای او هم باعث احترام شد و هم سرزنش و توهین.احتمالا اکنون شما اظهارنظرهای جنجالی او درباره زنان یا لاتین تبارها را درک می کنید. البته بعضی‌ها به خاطر همین اظهارات به ترامپ عشق می‌ورزند و برخی نیز از او نفرت دارند.
حال فارغ از احساس شما نسبت به ترامپ این موضوع اظهر من الشمس است که ترامپ طی این مدت شخصیت خود را به نمایش گذاشت؛ موضوعی که هیچگاه در مرتبه‌ای مثل ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا وجود نداشته است.آبرومندی، ایمان و وقار مهمترین موضاعات مجمع اخیر ملی دموکرات‌ها بود و چرا این یک راز نیست؟ دموکرات‌ها بر این باورند که این موارد مولفه‌های پیروزی هستند و همین شاخصه‌ها وجه تمایز میان ترامپ و هیلاری کلینتون یا هر فرد دیگری که تلاش کرده که به بالاترین سمت در آمریکا برسد، محسوب می‌شوند.جدای ار آنچه شما درباره قد و قواره ترامپ برای نشستن در اتاق بیضوی شکل کاخ سفید می‌اندیشید، واضح است او نتوانسته است مردم آمریکا را قانع کند که می تواند یک رئیس جمهوری با ملاحظه، دلسوز و پایبند به وظایف خطیر خود در کشوری مثل آمریکا باشد. برای درک بهتر و درست‌تر فقط کافی است به مقایسه‌ای اجمالی میان ترامپ در تلاش برای پرکردن جای سلف خود توجه کنیم. مطالبی که در ادامه بیان می‌شوند منحصرا تفاوت دیدگاه‌های دو رئیس جمهوری درباره سیاست‌های خاص را نشان نمی‌دهند بلکه چهره ای کاملا متضاد در همه شق‌های شخصیتی و سیاسی را به نمایش می گذارند.
یکی صریح الهجه، متفکر با دقت و ملاحظه که برای رشد تمامی اضلاع فرهنگی آمریکا اهتمام می‌ورزید و دیگری ….. خوب اجازه بدهید سخنرانی‌هایش اینها را بگویند.
اوباما و دخترانش و زیبایی
اوباما در مصاحبه‌ای با نشریه تایمز در اوایل سال جاری میلادی نظرات خود را در مورد استانداردهای نامتعارف زیبایی زنان بیان کرد و گفت: چگونه او و همسرش میشل به عنوان والدین دو فرزند دختر به این موضوع پرداخته اند. اوباما در این مصاحبه از فشاری که به زنان در جامعه برای تبعیت از الگویی خاص که شاید به عنوان استاندارد زیبایی توسط برخی و با اهداف مشخص تعریف شده است، به صورت تلویحی انتقاد کرد. وی گفت: من فکر می‌کنم این فشار به طور تاریخی بر زنان آمریکایی آفریقایی تبار آمریکا وارد شده است. من و میشل همیشه مراقب این رفتارها هستیم .
این در حالی است که،ترامپ نظراتی کاملا متفاوت را درباره دختران خودش بیان می‌کند که بعضا شرم‌آورند.ترامپ گفت:اگر ایوانکا دخترمن نبود، شاید من با او قرار می‌گذاشتم! .این وحشتناک نیست ؟
نظر اوباما درباره همسر و شریک زندگی‌اش
اوباما در گردهمایی سال ۲۰۱۴ از مشکلات زوج‌هایی که می خواهند با ایجاد تعادل در زندگی شخصی و محیط کار به موفقیت برسند سخن گفت. او گفت: پیشتر در مورد فشارهای موجود بر خانواده‌هایی که هم پدر و هم مادر شاغلند و فرزندان خردسال در منزل دارند صحبت کرده‌ایم. می خواهم کاملا روشن بگویم که میشل مسئولیتی سنگین و خطیرتراز من برعهده دارد.اما فکر می کنم او نیز قبول دارد که من عاشق پدر بودن هستم.
وقتی مردان شغلی ندارند این احساس بد به آنها دست می‌دهد که نمی‌توانند از خانواده خود حمایت کنند و اینجاست که آنها انزوا را برمی‌گزینند. در این زمان فرزندان نبود یک مرد را در منزل حس می‌کنند و مهم نیست که مادر تا چه اندازه قهرمانانه رفتار کند؛ فشارها بر مادر افزایش می‌یابند.بخشی از چالش در اینجاست که به مردان جوان بگوییم مسئولیت فرزندانتان را بپذیرد.اما قسمتی از آن این است که بتوانیم اقتصاد پویایی را فراهم کنیم که مردان بتوانند به شغل خودامیدوار باشند و خرجی خانه را تامین کنند.
نظر ترامپ درباره همسر و شریک زندگی‌اش
ترامپ نوشت: اغلب به دوستان خود می‌گویم از همسرانی که دائما در حال غر زدن درباره این و آن هستند جدا شوید و به این خسران پایان دهید. او ادامه می‌دهد:من بر این باور نیستم که همیشه باید برای حل تمامی مشکلات تلاش کرد. زیرا شاید این مهم همیشه اتفاق نیفتد. مرد برای موفقیت نیازمند حمایت از سوی منزل است مانند پدرم که از طرف مادرم حمایت می شد نه زنانی که همیشه سخت میگیرند وغرولند می‌کنند. وقتی مردی، زنی را تحمل می‌کند که او حامی‌اش نیست، او خیلی موفق نخواهد بود مگر آنکه ارتباطش را با آن زن قطع کند.
نظر اوباما درباره سیاهپوستان در آمریکا
در سال ۲۰۱۳، کمی بعد از اینکه هیات منصفه، «جرج زمرمان» را در قتل «تراین مارتین» ۱۷ ساله تبرئه کردند، اوباما در اظهارات صریحی درباره تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان در آمریکا سخن گفت.
شمار بسیار کمی از آمریکایی‌های آفریقایی تبار در این کشور هستند که حس تعقیب شدن را هنگام خرید از یک فروشگاه بزرگ، تجربه نکرده باشند.من هم از این قاعده مستثنی نبودم. انگشت شمارند سیاهپوستانی که تجربه راه رفتن در خیابان و شنیدن صدای قفل در اتومبیل یا منازل را نداشته باشند. برای من هم اتفاق افتاده است؛ دست کم قبل از اینکه سناتور شوم.
تعداد بسیار کمی از آمریکایی‌های آفریقایی تبار هستند که تجربه پا گذاشتن در آسانسور و دیدن اینکه خانمی کیف پولش را هراسان بغل کرده و نفس را تا وقتی که او شانسی برای پیاده شدن پیدا نکند، در سینه حبس کرده، نداشته باشند. قصد اغراق ندارم، اما این مجموعه تجارب نشان می‌دهند که چگونه جامعه آمریکایی آفریقایی تبار آمریکا حادثه فلوریدا را تعبیر و تفسیر می کند. جامعه آمریکایی آفریقایی تبار آگاه است که یک تاریخ از اختلاف نژادی در درخواست‌های کیفری وجود دارد – هر چیزی از مجازات مرگ گرفته تا قوانین مواد مخدر. -
نظر ترامپ درباره سیاهپوستان در آمریکا
ترامپ در برنامه‌ای در سال ۱۹۸۹ از شبکه ان بی سی پخش شد، به کنایه گفت:یک تحصیلکرده سیاه برتری فوق‌العاده‌ای بر یک تحصیلکرده سفید در بازار کار دارد. من فکر می کنم گاهی اوقات یک سیاهپوست ممکن است فکر کند برتری در جامعه ندارد. من در یک مناسبت حتی در مورد خودم هم گفته ام اگر امروز کمک به آغاز کاری کرده ام دوست دارم که یک تحصیلکرده سیاه باشم، زیرا معتقدم آنها امروز برتری واقعی دارند.
نظراوباما درباره هنر
اوباما در سخنرانی اوایل امسال خود در ویتنام با سوالی از یک خواننده مشهور درباره نقش هنر و فرهنگ در پیشرفت یک ملت مواجه شد. هنر بسیار مهم است و بیان هنرمندانه نیز همینطور.این چیزیست که من به فیلمسازان درباره داستانهایی که ما به هم می گوییم گفته ام.موسیقی و شعر شکل زندگی ما را به نمایش می‌گذارند و می‌گویند که زندگانی چگونه باید باشد.زندگی ترکیبی از مولفه‌ای واقعی است .شما که می خورید شما که کار می کنید راه می‌سازید و مطمئن می‌شوید که بعضی از سدها یک جامعه را تخریب نمی کنند. اما روحی که در داخل ما وجود دارد چگونه بیان می‌شود و چگونه می توانیم با یکدیگر رفتار کنیم و یکی از مهمترین چیزها در مورد هنر این است که به شما یاد می دهد فقط به خودتان فکر نکنید.از این رو شما درد و امیدهای دیگران را می فهمید و درک می کنید که ما اشتراکات بیشتری داریم. بنابراین اگر رمانی که توسط شخصی در آفریقا نوشته شده است را خواندم بیشتر می فهمم که چه قدر ما به هم شبیه هستیم و اگر به یک آواز ویتنامی گوش می دهم با آن ارتباط برقرار و احساسش میکنم حالا احساس نزدیکی بیشتر با یک کشور در قسمت دیگر جهان دارم و اینکه ما چگونه به این درک می رسیم .
نظر ترامپ درباره هنر
به نظر نمی رسد هیچکس مانند ترامپ به این موضوع فکر کرده باشد.ترامپ گفته است، من معلم موسیقی‌ام را با مشت زدم چون فکر نمی کنم چیزی درباره موسیقی می‌دانست و اینطور بود که من اخراج شدم . او – یا کسانی که بجای او می‌نویسند- در سال ۱۹۸۷ کتاب هنر تجارت را نوشته بود.
نظر اوباما درباره ارتش
در بحبوحه کمپین انتخاباتی سال ۲۰۰۸، اوباما که در ارتش خدمت نکرده، این نقطه نظرات را در مراسم روز یادبود در «لاس کروسس» نیومکزیکوبیان داشت: من امروز با شما با نهایت تواضع صحبت می کنم. پدر بزرگ من در زمان «جرج پتن»رژه رفته است اما نمی دانم که چگونه باید وارد میدان جنگ شد. مادربزرگم در خط مونتاژ هواپیماهای بمب افکن کار می‌کرد، اما من نمی توانم بفهمم که چگونه برای یک خانواده فداکاری کنم ؛ حال که بسیاری از شما می‌دانید. من پدر دو دختر جوان هستم و نمی توانم تصور کنم چگونه یک کودک را از دست می‌دهند. قلبم برای خانواده‌هایی که یکی از عشقانشان را از دست داده اند به درد می‌آید. اینها چیزهایی است که من نمیدانم. البته بعضی چیزها هم هستند که می‌دانم . من میدانم که اندوه امروز ما با افتخار عجین شده است؛از آنهایی که از دست داده ایم با ملت قدرشناسمان یاد خواهیم کرد و حضور ما در اینجا امروز فقط به خاطر عشق شما امکان پذیر شد. وطن پرستان آمریکایی راضی به دادن جانشان برای دفاع از کشورمان شدند.
نظرترامپ درباره ارتش
ترامپ نیز مانند اوباما هرگز در ارتش خدمت نکرده است اما با توجه به کتاب حقایق درباره ترامپ از «مایکل دی آنتونیو» او مکررا این دروغ را تکرار کرده که چگونه از جنگ جهانی ویتنام دوری کرده است. ترامپ در یک برنامه تلویزیونی در سال ۲۰۱۱ گفت: من واقعا خوش شانس بودم چون قرعه برای شرکت اجباری در جنگ ویتنام به نامم نیفتاد.اما ترامپ اصرار دارد که به طور واقعی زندگی نظامی را میشناسد. او در یک گفتگو جداگانه گفت: من همیشه فکر می کردم در ارتش بودم. او گفت:در دانشکده آمادگی پیش از ورود به دانشگاه بیشتر از هر سرباز واقعی دیگری مهارت‌های نظامی را فراگرفته است و او تحت فرمان فرماندهانی مثل «تد دوبیاس» بوده است. ترامپ اضافه کرد:احساس می‌کردم به معنای واقعی در ارتش بودم زیرا با مردم سروکار داشتم.
نظر اوباما درباره کتاب و کتاب خواندن
اوباما در سال ۲۰۰۵ به عنوان یک سناتور جوان ایالات متحده از ایلینوی از کنفرانس سالانه انجمن کتابخانه‌های آمریکا درخواست کرد مسیر را برای افزایش سطح علمی کودکان و دسترسی آنها به کتاب تسهیل کنند .او گفت:در آغاز قرن بیست و یکم جایی که دانش به معنای واقعی کلمه قدرت دارد،جایی که در آن دروازه‌های موفقیت و فرصت باز می شوند،همه ما مسئولیت‌هایی به عنوان والدین، کتابدار، مربی، سیاستمدار و به عنوان شهروند بر عهده داریم تا به فرزندانمان یاد دهیم کتاب بخوانند.آنها باید بدانند که با خواندن کتاب می‌توانند به رویا‌هایشان برسند.
نظر ترامپ درباره کتاب و کتاب خواندن
بنا بر شواهد موجود ترامپ طرفدار کتاب نبوده و نیست.وی در مصاحبه با گزارشگر‌هالیوود در اوایل سال جاری گفت:کتابی را خوانده که نوشته یکی دشمنان کلینتون بوده است.او گفت من کتاب اد کلوین هیلاری کلینتون را خواندم و کتاب ریچارد نیکسون را خواندم خوب بود.به شما اطلاعات دقیقی خواهم داد کتابی که قبلا خوانده ام یکی از کتاب‌های مورد علاقه من است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ