محک
اولین فرمان نظامی‌ترامپ
ابوالقاسم قاسم زاده
ماجرای انفجار بمب‌های شیمیایی در سوریه که منجر به کشته شدن کودکان و شهروندان سوری گردید در پوششی خبری ـ تصویری بصورت شوک خبری در رسانه‌های غربی چنان انعکاسی یافت که موجی از نفرت را در سراسر جهان ایجاد کرد. دولت سوریه با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی‌اظهار داشت این انفجارها ناشی از بمباران‌های هوایی سوریه نبوده و اصابت بمب‌ها در عملیات هوایی به انبارهای گروه‌های تروریستی که بمب‌های شیمیایی را جاسازی کرده بودند موجب انفجار بمب‌های شیمیایی شده است. «ادلب» سوریه در محاصره گروه‌های تروریستی مخالف بشار اسد است و پس از انفجار شیمیایی گزارش‌های تصویری متعددی از این فاجعه انسانی تهیه و به سرعت به سراسر شبکه‌های تلویزیونی در ترکیه، اسرائیل، عربستان، کشورهای اروپایی و آمریکا ارسال شد. مرحله اول بسترسازی علیه ارتش سوریه با موفقیت کامل چنان انجام گرفت که بلافاصله همه کشورها در برابر آن اعلام مواضع کردند و ضمن محکوم کردن این حادثه فجیع خواهان تشکیل فوری کمیته حقیقت‌یاب با نظارت مستقیم سازمان ملل شدند. آمریکا و اسرائیل اسد را مسئول فاجعه بکارگیری سلاح‌های شیمیایی معرفی کردند در حالی که بسیاری از دولت‌ها، حادثه را اقدامی‌مشکوک و نیازمند رسیدگی فوری و کشف حقیقت دانستند. تقاضای تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل به انجام رسید و آمریکا قطعنامه‌ای که در آن دولت بشار اسد را مسئول مستقیم بمباران شیمیایی در «ادلب» معرفی کرده بود برای رأی‌گیری در جلسه شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرد. قطعنامه آمریکا از سوی روسیه با پیشنهاد نیاز به بررسی میدانی از سوی سازمان ملل، وتو شد و نماینده روسیه طرح پیشنهادی برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را ارائه کرد. اما بار دیگر قدرت رسانه‌ای صهیونیست‌ها در آمریکا با ایجاد امواج خبری پاسخ سریع و فوری دولت ترامپ را تبلیغ کرد. ترامپ که خود را گرفتار مشکلات متعدد داخلی می‌دید، در ملاقات با شاه اردن در برابر کاخ سفید، از کشتار کودکان در فاجعه انفجار بمب‌های شیمیایی با ارائه ادبیات بشردوستانه اظهار تأسف کرد و گفت: به زودی به این اقدام شرم‌آور و ضد بشری دولت بشار اسد پاسخ خواهد داد.
حمله موشکی آمریکا از ناو آمریکایی مستقر در دریای مدیترانه به پایگاه نظامی‌سوریه در «شیعرات» استان «حمص» با شلیک ۵۹ موشک «کروز» انجام گرفت.
ترامپ اولین فرمان نظامی‌خود را در شلیک موشک و بمباران پایگاه هوایی ـ نظامی‌سوریه در شیعرات صادر کرد.
سعودی‌ها و نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بلافاصله ضمن تأئید اقدام نظامی‌آمریکا آن را هشدار جدی به دیگر کشورها بخصوص ایران نامیدند. چند رسانه غربی از جمله سی.ان.ان، فاکس نیوز و بی.‌بی.‌سی در حالیکه پوشش خبری فوری و گسترده به فرمان نظامی‌ترامپ دادند، در گزارش‌های خبری خود آن را به مقدمه تهدید نظامی‌آمریکا علیه ایران و حزب‌الله لبنان تعبیر کردند و با تکرار آن در بخش‌های متعدد خبری، خط سیاسی تهدید ایران از سوی آمریکا را برجسته‌سازی کردند. خطی که در دستور کار سیاسی اسرائیل و سعودی‌ها قرار دارد. در این میان، اردوغان رئیس جمهور ترکیه، ضمن تشکر از ترامپ، خواهان تشکیل منطقه پرواز ممنوع و «ناحیه امن» در سوریه از سوی آمریکا شد.
در حالیکه دولت‌های انگلیس و فرانسه حمله موشکی آمریکا را تأئید کردند، اما دیگر دولت‌های اروپایی از جمله آلمان نسبت به آن مواضع محتاطانه گرفتند. مرکل صدراعظم آلمان گفت: «این حمله با توجه به گستردگی جنایت‌های جنگی در سوریه و رنج کشیدن مردم بی‌گناه قابل درک است.»
روحانی رئیس جمهوری گفت: «رئیس جمهوری جدید آمریکا که مدعی مبارزه با تروریسم است در اولین اقدام خود بدون مجوز سازمان ملل متحد و حتی کنگره آمریکا با حمله به سوریه به تروریست‌ها کمک کرد و حامی‌آنها شد.»
داعش و النصره دو تشکل اصلی و برجسته تروریسم در سوریه و عراق از حمله موشکی آمریکا و فرمان ترامپ حمایت کردند و آن را ستودند! روسیه بعد از عملیات نظامی‌آمریکا اعلام کرد که «توافق هماهنگی عملیات هوایی با آمریکا را لغو کرده است.»
پوتین اجرای عملیات نظامی‌آمریکا در خاک سوریه را خلاف قوانین بین‌الملل نامید و آن را ابلهانه خواند. حزب‌الله لبنان و بشار اسد نیز حمله موشکی به دستور ترامپ را اقدامی‌نابخردانه نامیده‌اند.
نماینده دولت بولیوی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل خطاب به نماینده ترامپ گفت:‌«روزی کالین پاول روی همین صندلی شورای امنیت نشست و درباره عراق و اینکه سلاح کشتار جمعی دارد به ما دروغ گفت.»
والت، نظریه‌پرداز مشهور روابط بین‌الملل در نقد فرمان نظامی‌ترامپ اظهار کرد «زیاد طول نکشید که ترامپ همچون کلینتون، بوش و اوباما بیاموزد که حمله هوایی راهی ساده برای قدرتمند به نظر رسیدن است بدون اینکه چیزی درست شود.»
خلاصه آنچه که تاکنون از اولین فرمان نظامی‌ترامپ و حمله موشکی به پایگاه هوایی ارتش سوریه اظهار شده عبارت است از:
۱ـ این عملیات فاقد ارزش نظامی‌بوده و تاثیر عمده در قدرت نظامی‌ هوایی ارتش سوریه نداشته است.
۲ـ برای ترامپ با برنامه‌ریزی رسانه‌ها از سوی لابی صهیونیست‌ها در آمریکا، فضای تبلیغاتی و قدرت‌نمایی را به نمایش در آورده است.
۳ـ روابط پوتین ـ ترامپ را دگرگون و آشفته کرده و انتظار حل اختلاف‌های واشنگتن ـ مسکو را کور و سخت نموده است.
۴ـ سوریه همچنان بعد از ۶ سال جنگ در دایره بحران، دورنمای روشنی ندارد و معلوم نیست که انجام این عملیات چه تأثیری بر مذاکرات سیاسی برای حل بحران در سوریه برجای خواهد گذاشت.
۵ـ اگرچه وزیر خارجه آمریکا رسماً اعلام کرده است، انجام عملیات موشکی موردی بوده و فعلاً ادامه نخواهد داشت، اما نادیده گرفتن جایگاه سازمان ملل از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا (ترامپ) زنگ خطر بزرگی را در فضای روابط بین‌الملل به صدا در آورده است.
۶ـ دولت‌های سعودی و رژیم صهیونیستی انتظار دارند تا بعد از عملیات موشکی آمریکا، معادلات سیاسی درباره سوریه و دیگر بحران‌ها در خاورمیانه تغییر پیدا کند.
۷ـ گروه‌های معارض بشار اسد، همچنین تشکل‌های تروریستی در سوریه از انجام فرمان نظامی‌ترامپ جان تازه گرفته‌اند و خود را در تغییر محاسبه‌های نظامی‌ سیاسی جدید در سوریه کامیاب می‌بینند.
۸ـ ترامپ با فرمان نظامی، مشکلات درونی و مسائل سیاست خارجی را برای خود مضاعف کرده است.
۹ـ جنبه‌های تبلیغاتی این عملیات در قدرت‌نمایی ترامپ، چندان دوام پیدا نخواهد کرد و در عمل آمریکا همچنان در حال بحران فراگیر تروریسم در خاورمیانه، اروپا و غرب ناتوان دیده خواهد شد، به ویژه که هرگونه تعامل فوری ترامپ با پوتین دچار تلاطم شده است.
۱۰ـ فرمان نظامی‌ترامپ، در حالی که رئیس جمهوری چین، مهمان او در ضیافت شام بود به اجرا درآمد. اما چین رسماً ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح شیمیایی، عملیات موشکی آمریکا را بی‌نتیجه و افزایش‌دهنده بحران در خاورمیانه دانست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ