آل سعود؛ صاحب تاج و تختی بحران زا
 

عربستان سعودی پس از به تخت نشستن «سلمان بن عبدالعزیز» دستخوش تغییراتی ملموس به خصوص در عرصه سیاست خارجی شد و الگوی رفتار سیاست خارجی ریاض از بازیگری محافظه کار و خواهان حفظ وضع موجود به سمت بازیگری تهاجمی با رفتارهای واکنشی تغییر کرد. به گزارش ایرنا، بیش از دو سال از به تخت نشستن سلمان بن عبدالعزیز می گذرد. وی پس از مرگ عبدالله برادر ناتنی‌اش برتخت پادشاهی عربستان سعودی تکیه زد و این کشور را دستخوش دگرگونی‌های بسیاری در داخل و خارج کرد. این دو سال در حالی سپری شد که عربستان انبوهی از تجارب و اتفاقات تلخ و بحرانی را پشت سر نهاد؛ رخدادهایی چون جنگ فرسایشی و بی نتیجه با یمن، فاجعه کشته شدن صدها حاجی در منا، تضعیف شبه نظامیان مخالف دولت سوریه و تثبیت موقعیت دولت این کشور، موفقیت‌های دیپلماتیک و افزایش نقش منطقه‌ای ایران و در ادامه قطع روابط دیپلماتیک با تهران. بسیاری از کارشناسان مسائل خاورمیانه معتقدند که اقدام عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با ایران گرچه در پی حمله غیرقانونی به سفارت این کشور در تهران صورت گرفت اما دلیل اصلی آن خشم عربستان از تحول در موقعیت منطقه‌ای ایران بود. با هدف بررسی بیشتر وضعیت عربستان سعودی در عرصه‌های سیاست داخلی و خارجی در دوران ملک سلمان، گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، با «کامران کرمی» تحلیلگر مسائل خلیج فارس، گفت و گویی انجام داده که متن کامل آن به شرح زیر است؛
- بیشتر از دو سال از روی کار آمدن ملک سلمان می گذرد. به نظر می آید سیاست‌های عربستان سعودی در این مدت بسیار تندتر و رادیکال‌تر از گذشته شده است؟ نظر شما در این باره چیست و چه تفاوتی بین دوره ملک عبدالله و ملک سلمان می بینید؟
* این مسئله را باید در دو متغیر ادراکی و محیطی مورد نظر قرار داد. بدین معنی که ذهنیت زمامداران و تصمیم گیرندگان جدید عربستان سعودی از روند تحولات و تغییرات پیرامونی چند سال اخیر که به تضعیف متحدان این کشور، ظهور عناصر بحران ساز و برتری ایران به عنوان رقیب اصلی عربستان در منطقه انجامیده، وارد فرآیندهای درگیرساز برای مهار و مدیریت آشوب منطقه‌ای شده است. در چنین فضایی، طبیعی است که الگوی رفتار سیاست خارجی عربستان سعودی از بازیگری محافظه کار و خواهان حفظ وضع موجود به سمت بازیگری تهاجمی با رفتارهای واکنشی هدایت شود. نقطه آغاز این رفتار، از فردای تحولات بهار عربی در سال ۲۰۱۱ آغاز و پس از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان و تیم سیاسی امنیتی او با پندار مبتنی بر تهدید بیشتر در ابتدای سال ۲۰۱۵ روند جهشی به خود گرفته است.
- در حال حاضر اوضاع عربستان از نظر سیاست داخلی چگونه است؟ رضایت شهروندان از خاندان حاکم و سیاست‌های دو سال اخیر در چه سطحی است؟
* مسئله نارضایتی شهروندان و اقلیت‌ها از مشروعیت و کارکرد نظام سیاسی عربستان موضوع تازه‌ای نیست و در برهه‌های مختلف شاهد بروز آن در محیط سیاسی- اجتماعی این کشور بوده‌ایم که دولت نیز متاثر از چنین فضایی با ترکیبی از کنترل پلیسی و تزریق پول، این مطالبات و شکاف‌ها را مدیریت و کنترل می کند. منتهی موضوع جدید در دو سال اخیر که از پادشاهی ملک سلمان می‌گذرد، به کاهش درآمدهای نفتی از یکسو و افزایش ماجراجویی‌های عربستان در منطقه از سوی دیگر بر می گردد که این مسئله با وضعیت مردم عربستان که دهه‌ها به شرایط ثبات سیاسی و اقتصادی عادت کرده‌اند، تناقض دارد. اگرچه در دو سال اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی در داخل نبوده‌ایم، اما تراکم مطالبات سیاسی در فضای بی‌ثبات اقتصادی می‌تواند زمینه ساز طرح دوباره آنها شود، هرچند بدلایلی چون فقدان سازماندهی اجتماعی و کنترل پلیسی، این وضعیت پتانسیل تغییرات گسترده را در دل خود ندارد.
- اقتصاد عربستان در چه موقعیتی قرار دارد؟ گفته می شود عربستان با کسری بودجه بی‌سابقه دست و پنجه نرم می کند و ناچار به دریافت وام از صندوق‌ بین المللی شده است .
* در شرایط کنونی و متأثر از کاهش قیمت نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون، اقتصاد عربستان دچار کسری بودجه بوده که این کسری هم از سوی وزارت دارایی این کشور و هم نهادهای معتبر چون صندوق بین المللی پول مورد تایید قرار گرفته است. استقراض از بانک جهانی و بانک‌های معتبر یکی از راه‌های است که سعودی‌ها آن را در قالب مشارکت در توسعه پروژه‌ها عملیاتی ساخته‌اند. راه‌های دیگری چون ریاضت اقتصادی و فروش سهام ۵ درصدی شرکت نفتی آرامکو نیز در این راستا مورد نظر و اجرا قرار گرفته است.
- خبرهایی مبنی بر اختلافات فراوان و جنگ قدرت در خاندان حاکم بر سر جانشینی ملک سلمان وجود دارد. آیا خاندان حاکم با بحران بر سر جانشینی رو به رو است؟
* جنگ قدرت یا رقابت‌های جانشینی در عربستان سعودی ریشه‌ای تاریخی دارد. یعنی از سال ۱۹۵۴ زمان مرگ ملک عبدالعزیز بنیانگذار دولت سوم سعودی تاکنون به انحای مختلف شاهد این کشمکش‌ها بوده‌ایم، منتهی به دلایلی چون حفظ قدرت در شاخه آل سعود، سنت‌های قوی اجماع و بیعت و بهره‌مندی شاهزادگان و ناراضیان از مواهب نفتی، این کشمکش‌ها فروکش کرده و تبدیل به مسئله حاد نشده است. در مقطع کنونی هم تا حدی این وضعیت حکمفرما است، اما به چند دلیل امکان دارد وضعیت پرچالش شود.
اول؛ حذف عملی منشور عبدالعزیز با انتصاب شاهزادگان نسل سوم همچون محمد بن نایف و محمد بن سلمان در خط جانشینی. فقدان چنین مکانیسم مشروعیت زایی که نزدیک به ۷ دهه، برادران پادشاه را در روند افقی قدرت قرار می داد، در وضعیت موجود و همچنین چشم انداز آینده می‌تواند خطوط جانشینی را با خلا مواجه سازد.
دوم؛ از این زاویه رقابت‌های دو محمد برای رسیدن به پادشاهی خودنمایی می کند. بدین معنی که با مرگ ملک سلمان، محمد بن نایف ولیعهد کنونی جانشین پادشاه خواهد شد و حق عزل و نصب ولیعهد خود را دارد و می تواند به راحتی و بر اساس تجربیات تاریخی، محمد بن سلمان نایب ولیعهد کنونی را عزل کند. تلاش‌های محمد بن سلمان برای خودنمایی و رسیدن به راس قدرت در دربار پادشاهی در ۲ سال اخیر در این راستا بوده است.
سوم؛ به فرض اینکه یکی از دو محمد به قدرت برسد، با توجه به اینکه منشور ملزم کننده‌ای چون منشور عبدالعزیز وجود ندارد، شورای بیعت عملا به یک نهاد صوری تبدیل شده و مکانیسم‌های انتخاباتی نیز در عربستان محلی از اعراب ندارد، زمینه برای موروثی کردن قدرت در یکی از خانواده سلمان و یا نایف وجود دارد.
چهارم؛ چنین تجربه جدیدی در عربستان که مشروعیت و محبوبیتی ندارد و طیف وسیعی از شاهزادگان را عملا از گردونه قدرت حذف می‌کند و اساسا سازگار با سنت‌های بیعت، اجماع و عشیرگی عربستان نیست، می تواند زمینه‌ها را برای چالش جدید و ورود عربستان به یک تجربه سنجش نشده مهیا کند.
- در حال حاضر روابط عربستان با کشورهای شورای همکاری را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا در شورا وحدت نظری درباره سیاست‌های تندروانه عربستان وجود دارد؟
* روابط عربستان با مجموعه دولت‌های شورای همکاری خلیج فارس روابطی چالش زا و با فراز و فرودهای فراوان بوده است. این روابط همواره و در مقطع کنونی نیز متاثر از روند تحولات پیرامونی بوده است. در این میان عربستان در طول این سال‌ها تنها توانسته است بحرین را بطور کامل، امارات را در موضوعات سیاسی و بقیه بازیگران را حول محور اجماع عربی و موضوع ایران هراسی و در چارچوب راهبرد خاورمیانه‌ای آمریکا متحد سازد. خارج از این فضا به دلیل اختلافات مرزی و سرزمینی بین دولت‌های عضو، چگونگی تنظیم سیاست‌ها و مواضع اعلامی و اعلانی اختلاف نظرهای جدی وجود دارد و منجر به نقش مستقل عمان، بازیگری بی طرفانه کویت و کنش متفاوت قطر شده است. اما از آنجا که سعودی نقش برادر بزرگتر را به دلیل توانمندی‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی به نسبت دیگر اعضا ایفا می‌کند، شاهد نوعی از تبعیت از سوی بازیگران عضو در قبال عربستان هستیم. اما در مقطع کنونی که شاهد رفتار تهاجمی و واکنشی عربستان در منطقه و در برخورد با ایران هستیم، سعودی نتوانسته است مانع از نقش کویت برای میانجیگری، تعاملات عمان و قطر با ایران و روابط اقتصادی امارات عربی متحده با تهران شود.
- دو سال از آغاز جنگ یمن می گذرد. آیا عربستان قادر به مدیریت این جنگ و بهتر کردن شرایط است؟ آیا به اهداف خود از این تجاوز دست یافته است؟
* مرور اظهارنظر مقامات سعودی در ابتدای تهاجم نظامی به یمن مبنی بر توفان قاطعیت که بنا داشت در یک برهه زمانی کوتاه، منصور‌هادی را به قدرت بازگرداند و انصارالله و متحدش علی عبدالله صالح را به عقب رانده و متوقف کند، نشان می دهد که عملا این اتفاق صورت نگرفته است، بلکه حوثی‌ها توانسته اند مناطق تحت کنترل سابق را در روند تثبیت قرار داده و به سمت دیگر مناطق که امروز در اختیار ائتلاف عربستان و منصور‌هادی است حرکت کنند. در موضوع بازگرداندن امید نیز عربستان عملا ناموفق بوده است و در عوض بر میزان خسارات و خرابی و کشتار غیر نظامیان افزوده است. حتی اگر عربستان را در تخریب یمن و وارد کردن خسارت‌های زیربنایی به این کشور موفق بدانیم، اما این موفقیت در روند کوتاه مدت منجر به تنش مرزی و ورود سیل آوارگان به مرز عربستان شده و در روند میان مدت نیز، یمن تبدیل به یک بحران در حساس‌ترین منطقه ژئوپلیتیکی برای عربستان خواهد شد.
- در حال حاضر عربستان در بحران‌های خاورمیانه، بخصوص سوریه و عراق چه نقشی ایفا می کند؟ آیا می توان گزارش‌هایی را که از حمایت ریاض از برخی گروه‌های تروریستی وجود دارد به اثبات رساند؟
* نقش عربستان در کانون‌های بحران بخصوص در عراق و سوریه تا حد زیادی منبعث از تحولات اشغال عراق و متعاقب آن خیزش‌های عربی در جهان عرب و در سوریه است؛ دو بحرانی که باعث شد تا زمینه برای نفوذ هر چه بیشتر ایران به عنوان رقیب سعودی‌ها فراهم شود، بنابراین سعودی در یک استراتژی مقابله جویانه با فعال کردن گروه‌های سنی ناراضی حول حزب بعث و گروه‌های شبه نظامی با رویکرد تروریستی زمینه را برای دامن زدن به آشوب در عراق و سوریه در چارچوب یک راهبرد غربی-عربی فراهم کردند.
این نقش حمایتی عربستان امروزه به تایید محافل آکادمیک و راهبردی غرب رسیده و حتی نگرانی‌هایی را نیز برانگیخته است. در واقع نقش امروز سعودی در عراق و سوریه متمرکز بر دو هدف اصلی است؛ نخست ممانعت از نفوذ ایران در شکل دهی به زنجیره‌های مقاومت در سطح منطقه و دوم بازگرداندن بغداد و دمشق در خط عربی. تلاش سعودی‌ها در سوریه این است که با توجه به زمینه‌های بحران، فضا را برای روی کار آوردن یک دولت سنی میانه رو فراهم آورند.
- از سال گذشته و بخصوص پس از اعدام شیخ نمر و ماجرای تعرض خودسرانه عده‌ای به سفارت عربستان در تهران، روابط دو کشور قطع شده است. شما چشم انداز این روابط را چگونه ارزیابی می کنید؟
* چشم انداز روابط تهران و ریاض با توجه به فعال شدن گسل‌های بحران در سطح منطقه، رویکرد تهاجمی عربستان در شکل دهی به اجماع اسلامی-عربی- آفریقایی علیه ایران، همگرا شدن تاکتیک‌های ریاض و تل آویو در خصوص روند تحولات منطقه با تمرکز بر ایران و تیم سیاسی-امنیتی ترامپ و تمایل به محدودسازی نقش تهران در نظام منطقه‌ای خاورمیانه، نشانگان و علائم خوبی از بازگشت روابط ایران و عربستان به وضعیت عادی نیست. به میزان همگرا شدن این ۴ متغیر و از سوی دیگر شکست تلاش‌های میانجی گرایانه کنونی میان تهران و ریاض، می توان گفت که زمینه‌ها برای بحرانی ماندن روابط دو کشور همچنان فراهم خواهد بود.
- آیا سیاست‌های عربستان به خصوص در قبال بحران‌های خاورمیانه، پس از روی کار آمدن ترامپ تغییر محسوسی داشته است؟ با در نظر گرفتن اظهارات وزیر امور خارجه سعودی و اعلام امادگی برای اعزام نیروی نظامی به سوریه چه پاسخی به این پرسش می توان داد؟
*اگرچه الگوی رفتار جدید سیاست خارجی عربستان سعودی پیش از دوران ترامپ و در دوره خیزش‌های عربی در سال ۲۰۱۱ زمینه را برای ورود این کشور به سیاست‌های درگیرساز فراهم آورده بود، اما روی کارآمدن رئیس جمهوری جدید آمریکا با تیم سیاسی-امنیتی نزدیک به عربستان باعث شده تا سعودی با دلگرمی بیشتر سعی در اجماع‌سازی علیه ایران، اعزام نیرو به سوریه و پرداخت هزینه‌های همراهی با آمریکا در چارچوب یادآوری شراکت استراتژیک بنمایند. بنابراین به میزانی که سعودی‌ها بتوانند رویکرد معامله گرایانه دونالد ترامپ را به مهار ایران و راهبرد فعال در قبال سوریه معطوف سازند، می توان گفت که زمینه‌ها برای عبور ریاض و واشنگتن از اختلافات دوران اوباما فراهم خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ