بازار ۳۲۲ هزار میلیارد تومانی بورس
 

مدیر عامل شرکت بورس تهران در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۷) آخرین آمار مرتبط با فعالیت بورس را بیان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، قالیباف با اشاره به ارزش بازار در سال ۹۵ گفت: پارسال ارزش بازار ۳۲۲ هزار میلیارد تومان بود و ارزش اسمی ۱۳۸ هزار میلیارد تومان بود در حالیکه ارزش اسمی بازار در سال ۹۴ معادل ۱۱۷ هزار میلیارد تومان بود که حاکی از رشد ۱۸ درصدی این شاخص در سال ۹۵ دارد.
وی در ادامه افزود: شاخص کل ابتدای سال ۸۰۰۳۸ واحد بود که این آمار انتهای سال با کاهش ۵ر۳ درصدی به ۷۷۲۳۰ واحد رسید شاخص کل هم وزن ابتدای سال ۱۳۹۲ واحد بود که با رشد ۱۹ درصدی ۱۵۷۲۳ واحدی شد.
قالیباف درباره ارزش کل معاملات در پایان سال ۹۵ اظهار داشت: انتهای سال ۹۵ ارزش معاملات ۶۴ میلیارد تومان بود درحالیکه سال قبل از آن ارزش کل معاملات در بورس تهران به ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد ۱۴ درصدی این شاخص در سال ۹۵ بود.
وی با بیان اینکه سهامداران حقیقی مالکیت ۲۰ درصد سهام بازار را در اخیار دارند اظهار داشت: با وجود آنکه یک پنجم سهام بازار در اختیار سهامداران حقیقی است اما ۵۰ درصد معاملات متعلق به سهامداران حقیقی است و از این نظر با سهامداران حقوقی کاملا برابری می کند.
این مقام مسوول اظهار داشت: سال ۹۴ ارزش معاملات بازار بدهی ۸۷۰۰ میلیارد تومان بوده که با رشد ۸ درصدی به ۹۳۰۰ میلیارد تومان رسید و در انتهای سال ارزش بازار بدهی به رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید.
وی یکی از اقدامات مهم در سال ۹۵ را راه اندازی معاملات آپشن خواند و گفت: در پایان سال ۹۵ چهار دارایی پایه امکان اختیار معامله خرید و فروش آنها فراهم شد و به این ترتیب ۳۰ هزار قرارداد آپشن در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفت البته برنامه توسعه ای آپشن در سال جاری به طور جدی مورد توجه شرکت بورس است.
قالیباف درباره کدهای معاملاتی گفت: سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ کدهای معاملاتی رشد ۲۶ درصدی داشت بر این اساس ۱۴۵ هزار کد سال گذشته صادر شد.
سخنگوی شرکت بورس درباره PرE بازار در سال ۹۵ گفت: PرEبازار انتهای سال ۸ر۶ درصد بسته شد.
قالیباف با بیان اینکه هفت شرکت عرضه شده پارسال ۱۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه کرده اند گفت: در سال ۹۵ با درج ۱۱ اوراق بدهی مجموعاً ۱۳ اوراق بدهی در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفتند همچنین پنج صندوق قابل معامله در این سال در بورس تهران درج شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ