خطای راهبردی آمریکا و خطر بروز جنگ در شبه جزیره کره
 

همزمان با تشدید برنامه‌های نظامیگری آمریکا و خطاهای راهبردی کاخ سفید در شبه جزیره کره، خطر درگیری و رویارویی نظامی این کشور با کره شمالی بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران منطقه شرق آسیا و همچنین گزارش‌های رسانه‌ای بر این موضوع تاکید دارند که حضور ناوهای هواپیمابر و هسته ای آمریکا در اطراف شبه‌جزیره کره می تواند باعث تحرک و تحریک نظامی کره شمالی شود. رسانه‌های گروهی چین از جمله شین هوا و گلوبال تایمز در این مورد هشدارهای جدی داده اند و بار دیگر انجام گفتگو میان طرف‌های درگیر در منطقه را خواستار شده اند.کره جنوبی هم که به شدت وضعیت را نگران کننده می داند، تلاش دارد تا از شروع یک جنگ جلوگیری کند و وزارت وحدت این کشور در بیانیه‌ای خواستار حل صلح آمیز مساله شده است. در همین حال «وو داوی» فرستاده ویژه هسته ای چین نیز در کره جنوبی با «کیم هوانگ کیون» همتای خود دیدار و با وی در باره حل مساله هسته ای کره شمالی گفت وگو کرده است.روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ هم نوشته است که خطر جنگ میان آمریکا و کره شمالی به خوبی احساس می شود و همه طرف‌ها می گویند برای دفاع از خود آماده اند.به نظر می‌رسد که‌ آمریکا هم یک بازی با استاندارد دوگانه همیشگی را آغاز کرده است و رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور که گفته بود همه گزینه‌ها از جمله نظامی برای حل مساله روی میز است حالا از احتمال مذاکره سخن به میان آورده است.او یک ماه قبل در سفرش به ژاپن گفت که دو دهه دیپلماسی برای حل مساله هسته ای شبه جزیره کره نتیجه بخش نبوده است و کشورش گزینه نظامی را منتفی نمی داند.
اما خبرگزاری یونهاپ از قول وی نوشت که اگر کره شمالی برنامه هسته ای تسلیحاتی را متوقف کند و آزمایش موشکی انجام ندهد؛ آمریکا می تواند نظاره گر گشایش راه گفت وگو میان طرفین باشد.او حتی در اظهاراتی بسیار تعجب بر انگیز گفته است که هدف آمریکا فقط توقف برنامه هسته ای تسلیحاتی کره شمالی است و به دنبال تغییر حکومت در این کشور نیست.به نظر می رسد که با این اظهارات، دولت ترامپ سیاست دوگانه «چماق و هویچ» را در برابر کره شمالی در دستور کار قرار داده است .ناظران اعتقاد دارند که در این شرایط هیچ یک از کشورهای منطقه نباید خطایی راهبردی انجام دهند و دچار سوء تحلیل شوند زیرا این می تواند یک جنگ بزرگ را با جرقه این خطای کوچک آغاز کند.بعید است که کره شمالی و آمریکا فعلا برای یک جنگ پا پیش بگذارند و چین هم تلاش دارد تا طرفین را به خویشتنداری دعوت کند اما اشتباهات راهبردی می تواند شرایط را کاملا به سمت درگیری پیش ببرد.«چویی جی اینگ» استاد دانشگاه «تونگ جی» چین می گوید : چین در حال نظارت از نزدیک بر شرایط منطقه است اما بتدریج اگر لازم بداند باید توان نظامی خود را برای حراست از امنیت کشور در این منطقه تقویت کند. تحلیلگران بر این باورند که اگر آمریکا درک و اطلاعات درستی از برنامه هسته ای کره شمالی نداشته باشد و دست به اقدامی پیشدستانه علیه این کشور بزند آن زمان پیونگ یانگ با موشک‌های اتمی خود پایگاه‌های آمریکا را در کره جنوبی و ژاپن هدف قرار خواهد گرفت.
نبرد کره‌شمالی و آمریکا چگونه خواهد بود؟
با افزایش تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ، ناوگروهی قدرتمند از نیروی دریایی آمریکا به همراه ناو هواپیمابر “کارل وینسون” عازم سواحل کره جنوبی شده است. به گزارش العالم، پس از حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه، کارشناسان نگران هستند که دونالد ترامپ تصمیم بگیرد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را نیز مجازات کند، اما ارتش کره شمالی امکانات تهاجمی خطرناکی در اختیار دارد و می تواند پاسخ دهد. دیمیتری کورنیف موسس پایگاه “Military Russia” گفت: کره شمالی در صورت وقوع حمله، برای مقاومت و بسیج کردن یک ارتش عظیم آمادگی دارد. اگر سخن از سناریوی جنگی گسترده است، باید گفت که پس از حمله‌ای از جانب آمریکا یا متحدانش، می بایست از پیونگ یانگ انتظار داشته باشیم که به کره جنوبی حمله کند که احتمال می رود موفقیت آمیز هم باشد. کره شمالی در سلاح‌های کشتار جمعی و تعداد نظامیان برتری دارد و بنا به احتمالات مختلف، تعداد نظامیان کره شمالی از ۶۹۰ هزار تا ۱٫۲ میلیون نفر است. این کارشناس در گفتگو با روسیا الیوم اظهار داشت: با این وجود به سرعت شانس به پیونگ یانگ پشت خواهد کرد زیرا هیچ کسی از آن حمایت نخواهد کرد و به نظر می رسد که چین و روسیه موضعی بی طرف اتخاذ خواهند کرد. آمریکا نیز به کره جنوبی کمک خواهد کرد. اقتصاد بسیار ضعیف، فرصت‌های کره شمالی را که حتی در زمان صلح نیز نمی تواند به ساکنان خود غذا بدهد، تضعیف خواهد کرد. کورنیف خاطرنشان کرد: پیونگ یانگ با شکستی قریب الوقوع روبروست. اما امریکا ناچار خواهد شد تا نیروهای زمینی خود را مشارکت دهد که به صورت عملیات هوایی زمینی خواهد بود همان چیزی که در افغانستان و عراق شاهد بودیم. در واقع این عملیات یک تفریح نخواهد بود، زیرا برای تخریب نیروهای کره شمالی به حدود شش ماه زمان نیاز است. وی افزود: کره‌شمالی به شدت مقاومت خواهد کرد و دست به اقدامات مخرب و ویرانگر خواهد زد و برای یک سانتیمتر خاک خواهد جنگید و عدم حمایت مالی را با اقدامات قهرمانانه دسته جمعی جبران خواهد کرد. این کارشناس نظامی اظهار داشت: پیونگ یانگ عواقب جنگ را خوب می داند و به تشدید اوضاع وقعی نمی نهد. کورنیف توضیح داد: گمان نمی کنم که قدرت‌های بزرگ از جمله آمریکا به صورت جدی برای مقابله مسلحانه در شبه جزیره کره آمادگی داشته باشند. زیرا این امر به درگیری‌های خونینی خواهد انجامید که از جنگ جهانی دوم تاکنون بی سابقه بوده است.
ترامپ به دنبال اهداف بلندپروازانه نظامی
بعد از حمله موشکی به سوریه، این خطر وجود دارد که آمریکا از این سناریو برای حل مشکلات خود با کره شمالی هم استفاده کند و دخالت نظامی باردیگر به عرصه سیاست آمریکا بازگردد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت» در تحلیلی می نویسد: بعد از حمله موشکی به سوریه، آمریکا گروه ضربت نیروی دریایی خود را به سواحل شبه جزایر کره نزدیکتر کرد. افزایش حضور نظامی در پاسخ به آزمایش موشکهای بین قاره‌ای کره شمالی، در حالی است که اظهاراتی نیز در مورد آمادگی آمریکا برای اقدامات قاطع در برابر کشورهایی مانند سوریه و کره شمالی ، که «امنیت بین المللی» را در معرض تهدید قرار می دهند، شنیده می شود. تمایل آمریکا برای دخالت نظامی در سایر کشورها این خطر را در پی دارد که جهان به دوره جورج بوش پسر بازگردد که مهمترین حادثه آن، حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق بود. موضع گیری‌های مسکو و واشنگتن بشدت با یکدیگر تناقض دارد. برای نخستین بار از زمان آغاز عملیات نظامی-هوایی روسیه در سوریه است که آمریکا عزم راسخ خود برای جلو افتادن از روسیه در ابتکارعمل نظامی-دیپلماتیک در منطقه خاورمیانه را نشان می دهد.
آمریکا با حمله به سوریه، در فکر کره شمالی بود
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سعی دارد سرسختانه بودن اقدامات خود در عرصه سیاست خارجی را نشان دهد. به دنبال حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص سوریه در خاورمیانه، واشنگتن سعی دارد در جهتگیری مهم و راهبردی دیگری، یعنی شرق دور نیز فعالتر عمل کند. به گفته مقامات نظامی آمریکایی، گروه ضربت نیروی دریایی این کشور در اقیانوس آرام که در آب‌های ساحلی سنگاپور مستقر بود، مسیر خویش را به سمت آبهای ساحلی شبه جزایر کره در پیش گرفته است. در ترکیب این گروه دو ناوشکن حامل موشکهای کروز نیز دیده می شوند.
تصمیم در این خصوص در آخرین لحظات اتخاذ شد، برای اینکه گروه ضربت نیروی دریایی آمریکا پیش از این قصد داشت از سنگاپور به سمت استرالیا حرکت کند. به گفته مقامات نظامی آمریکا، ضرورت این اقدام، به منظور تامین امنیت بیشتر و تقویت حضور نظامی این کشور در مناطق غربی اقیانوس آرام بود. لازم به یادآوری است که در تاریخ ۶ آوریل و در آستانه دیدار روسای جمهوری آمریکا و چین، کره شمالی آزمایش موشک بالستیک جدیدی را انجام داد. طی یکی دو هفته آینده کره شمالی دو سالگرد مهم را گرامی می‌دارد: این کشور در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۰۵-مین تولد موسس این کشور “کیم ایل سونگ”، رهبر بزرگ کره شمالی و در تاریخ ۲۵ آوریل نیز هشتادو پنجمین سالگرد ایجاد نیروهای نظامی کره شمالی، را جشن می گیرد. بطور مرسوم این قبیل مراسم در پیونگ یانگ، با نمایش قدرت نظامی این کشور همراه خواهد بود و همین مسئله مقامات کاخ سفید را بر آن داشته تا پیش دستی کرده و به مقامات کره شمالی در مورد امکان استفاده از سناریوی تحقق یافته در سوریه، هشدار دهد.
سوریه، آغاز خط مشی جدید نظامی آمریکا
دونالد ترامپ با «آغاز به کار در سوریه» ممکن است خواسته تا خط مشی دولت جدید آمریکا برای حل و فصل نظامی سایر مناقشات بین المللی را به جهان نشان دهد. البته تصمیم کاخ سفید برای استفاده از توان نظامی در سوریه، بدون مشورت با متحدانش و کنگره آمریکا، جامعه جهانی را در مقابل یک حقیقت تلخ قرار داده است: اگر حمله موشکی به یک پایگاه هوایی در خاک سوریه، بیشتر جنبه سمبلیک داشته، ولی اقدام مشابه در سایر نقاط جهان، می تواند عواقب جدی منفی به دنبال داشته باشد.یکی از این مناطق داغ، کره شمالی است که دارای برنامه فعال هسته‌ای و موشکی است و رهبر جوان آن، بشدت تندرو بوده و ممکن است هر اقدام تحریک آمیز واشنگتن را به سخت‌ترین شکل پاسخ دهد. ولادیمیر سوتنیکوف کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی در آکادمی علوم روسیه به خبرنگار «کامرسانت» توضیح داده است: «حمله موشکی به سوریه در واقع یک اقدام نمایشی از سوی دونالد ترامپ برای رئیس جمهوری چین بود تا به او ثابت کند که واشنگتن آمادگی حل و فصل قاطع مشکلات بین‌المللی را داشته و در این راه منافع قدرتهای بزرگی مانند روسیه و چین را هم درنظر نخواهد گرفت. سوتنیکوف افزود: «اگر در مورد حمله به سوریه، این روابط آمریکا و روسیه بود که آسیب جدی دید، ولی بحران پیرامون برنامه هسته ای-موشکی کره شمالی، روابط واشنگتن و پکن را در معرض خطر قرار خواهد داد. پیام ترامپ برای همتای چینی خود این بود: اگر شما نتوانید تاثیری بر اقدامات پیونگ یانگ بگذارید، عملیات نظامی گروه ضربت نیروی دریایی آمریکا علیه کره شمالی ممکن است آغاز شود.
ترامپ پا جای پای جورج بوش می‌گذارد
نشان دادن زور و بازوی نظامی آمریکا در اقیانوس آرام، همراه با موفقیت دیپلماتیک این کشور در عرصه بین المللی هم بود و این سیاست به کاخ سفید اجازه داد تا نه تنها دولت بشار اسد را به زعم خود تنبیه کند، بلکه حمایت بسیاری از بازیگران اصلی جهانی را در خط مشی انتخابی خود نیز به‌دست آورد.مقامات آمریکایی هشدار داده اند که حمله به سوریه ممکن است محدودیت نداشته باشد،برای اینکه بنا بر ادعای کاخ سفید حل و فصل دیپلماتیک بحران در سوریه تا زمانی که بشار اسد در این کشور قدرت را در دست دارد، ممکن نیست. این هشدار ارسال علامتی برای ایجاد ائتلاف جدیدی علیه دمشق است که بعد از آغاز عملیات نظامی-هوایی روسیه در سوریه و همکاری روس‌ها با نیروهای دولتی و همچنین برگزاری رایزنی‌های آستانه، برای مدتی مفهوم خود را تا حدودی از دست داده بود. ولی این حمله گویای آغاز دور تازه‌ای از اعمال فشارهای فزاینده کشورهای غربی بر روسیه در رابطه با سوریه است و از جمله نخستین نتایج آن نیز لغو سفر “بوریس جانسون” وزیر امور خارجه انگلیس به مسکو است که علت آن از سوی لندن، «تغییر اساسی اوضاع در سوریه» توضیح داده شد .
در حالی که دمشق هیچ رابطه ای با حمله شمیایی در خان شیخون ندارد، این مسئله تنها بهانه ای برای دولت ترامپ قرار گرفته تا نقش رهبری جهانی آمریکا را به رهبران سایر کشورها یادآوری کند. لازم به یادآوری است که سالها قبل “جورج بوش پسر” رئیس جمهوری سابق آمریکا هم دقیقا همین برخورد را داشته و با مطرح کردن نظریه «محور شرارت» اقدام به حمله به عراق نمود.
مسکو و تهران همچنان از دمشق حمایت می‌کنند
در مورد حمله موشکی به سوریه، چین که متحد راهبردی روسیه به‌ شمار می رود هم از آمریکا انتقاد نکرد و “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه و “حسن روحانی” رئیس جمهوری ایران، تنها رهبران جهانی بودند که اقدام آمریکا در سوریه را محکوم کردند. این در حالی است که “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه آمریکا ، از مقامات مسکو و تهران خواسته است تا دست از حمایت خویش از رژیم بشار اسد دست بردارند. او همچنین مسکو را به تلاش برای پنهان کردن حقیقت استفاده ارتش سوریه از گازهای سمی علیه مردم این کشور، متهم کرده است. سپهبد “یوگنی بوژینسکی” رئیس شورای «مرکز تحقیقات سیاسی» روسیه به این روزنامه گفته است: «با وجودی که اوضاع در سوریه بطور جدی وخیم شده، ولی رئیس جمهوری بشار اسد تا زمانی که از حمایت روسیه و ایران برخوردار است، متحمل شکست نخواهد شد. این مسئله بعد از اعلام مقامات مسکو در مورد تصمیم آنها برای تقویت بیشتر توانایی دفاعی ارتش سوریه، بعد از حمله موشکی آمریکا، کاملا واضح شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ