صنعت حلال در معادله اقتصادی کشورهای جهان
 

با افزایش رشد صنعت گردشگری و پدیده جهانی شدن، افزایش جمعیت مسلمانان جهان و گسترش فرهنگ و مولفه های موثر بر زندگی (کوتاه مدت یا بلند مدت) راحت تر اقشار مختلف از جمله مسلمانان در نقاط گوناگون جهان، دسترسی راحت تر به محصولات حلال هم با اهمیت تر جلوه می کند.
به گزارش ایرنا، استفاده جمعیت گسترده مسلمانان جهان از اصول اسلامی خود برای استفاده از محصولات حلال ، کشورهای مختلف جهان را بر آن داشته است به منظور رفع نیاز مسلمانان دست به اقدام تولید و توزیع محصولات حلال بزنند که نیاز آنها را برآورده سازد.
مالزی که بیش از ۶۰ درصد از جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، از جمله کشورهایی است که به دلیل ترکیب جمعیتی و فعالیت سازماندهی شده خود تاکنون توانسته از مزایای بازار حلال جهان منتفع شد.
اما گستردگی این بازار و رشد فزاینده آن حتی کشورهای غیر اسلامی از قبیل تایلند، ژاپن، ویتنام، کره جنوبی و … را بر آن داشته است با ورود به این بازار از مزایای آن برای توسعه اقتصادی خود بهره گیری کنند.
نگاهی به جمعیت مسلمانان جهان که حدود یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می دهند و پیش بینی می شود این رقم در دهه های آینده رشد قابل توجهی داشته باشد، نشان می دهد حتی شرکت های تولید مواد غذایی خارجی با روی آوردن به افتتاح شعبه های ارائه دهنده غذای حلال از این شرایط استفاده کنند.
افزایش آگاهی از صنعت حلال که مورد توجه غیر مسلمان هم قرار گرفته است باعث شده علاوه بر مسلمانان، غیرمسلمانان هم به دلیل مسائل مرتبط با سلامت به این قبیل محصولات روی بیاورند.
به عنوان مثال برخی گزارش ها نشان می دهد حدود ۱۵ درصد از کل گوشت فروخته شده در انگلستان (۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار) مربوط به گوشت های حلال بوده است که در مقایسه با جمعیت پنج درصدی مسلمانان انگلستان رقم بسیار بالاتری است.از این رو می توان دریافت صنعت حلال که علاوه بر غذا، شامل محصولات مراقبت سلامت، آرایشی و بهداشتی، دارویی، گردشگری و پوشاک هم می شود، در آینده بیش از پیش مورد توجه جمعیت جهان قرار گیرد.
اما بازار این صنعت در شرایط فعلی از جایگاه مهمی در قاره آسیا برخوردار است. این قاره که حدود یک میلیارد تن از مسلمانان جهان که حدود دو سوم از کل جمعیت مسلمانان جهان می شود را در خود جای داده است، از پیشروترین مناطق توسعه صنعت حلال محسوب می شود.
هند، مالزی، پاکستان، اندونزی و چین از جمله کشورهایی هستند که تاکنون توانسته اند از مزایایی بازار آسیا به خوبی برخوردار شوند.
به عنوان مثال اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین
کشور اسلامی در سال ۲۰۱۳ بازار ۱۰ میلیارد دلاری صنعت حلال را پیش بینی و اعلام کرد که این رقم در سال های پیش رو سالانه ۷ تا ۱۰ درصد رشد می کند.
ارزش بازار حلال مالزی هم که در سال ۲۰۱۳ حدود ۲ میلیارد دلار پیش بینی شده بود، با رشد قابل توجهی که داشته قرار است سهم دو درصدی خود را در تامین تولید ناخالص داخلی این کشور تا سال ۲۰۲۰ به حدود ۶ درصد افزایش دهد.
از دیگر کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا که پیشرفت های قابل توجهی در صنعت حلال داشته می‌توان به تایلند اشاره کرد؛ براساس برخی گزارش‌ها
پنجمین تولیدکننده غذای حلال در جهان به شمار می‌رود و توانسته با بیش از ۵ میلیارد دلار حدود ۶ درصد از بازار غذای حلال جهان را از آن خود کند. به رغم این قبیل پیشرفت ها و وجود ظرفیت هایی که برای توسعه صنعت حلال وجود دارد، اما چالش‌های اساسی هم در مسیر دستیابی به موفقیت در این عرصه بر سر راه فعالان این حوزه قرار دارد.
نبود استاندارد حلال جهانی واحد، نوآوری برای رفع نیازهای نسل جوان مسلمان، زنجیره تولید، حمل و نقل و ذخیره محصولات حلال و نبود نیروی کار انسانی ماهر در این صنعت از این قبیل چالش ها هستند. البته با وجود این قبیل چالش ها، کشورهای مختلف با پی بردن به اهمیت صنعت حلال تلاش می کنند از مزایای این بازار سودآور در توسعه اقتصادی خود بهره مند شوند.
گستردگی نمایشگاه بین المللی حلال مالزی که امسال چهاردهمین دوره آن برگزار می شود، نشان دهنده نگاه عمیق بسیاری از کشورها به این بازار پرسود است.
در این نمایشگاه حدود ۵۵۰ شرکت از ۳۰ کشور محصولات خود را در بخش های مختلف به فعالان تجاری این حوزه عرضه کردند، تنها ۲ شرکت ایرانی با محصولات یکنواخت پسته، کشمش، خرما و خشکبار در این نمایشگاه حضور پیدا کردند که با توجه به اهمیت بازار حلال جهان به نظر می رسد شرکت های ایرانی باید توجه بیشتر و دقیقی به این بازار داشته باشند .

Email this page

نسخه مناسب چاپ