ترامپ و پوتین؛ دوست یا دشمن هم؟
 

دولت جدید آمریکا در حالی که موضعی مدافعانه در مقابل ادعاها مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات اخیر این کشور اتخاذ کرده است، اما ترامپ به نظر نمی‌رسد که دیگر برای تحسین همتای خود در کرملین توئیت بنویسد.
به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره آینده روسیه و دولت جدید آمریکا نوشته است: در حالی که کمتر از پنج هفته از روی کارآمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا می‌گذرد شانس‌ها برای ظهور یک بهار در روابط میان واشنگتن و مسکو به گفته مقامات آمریکایی دورتر و دورتر می‌نماید؛ روابطی که با توجه به “رفاقت” میان ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان کمپین سیاسی آمریکا به نظر فرصت بهبودی داشت، اما مشاوران سیاسی خارجی ترامپ این روزها مواضعی سخت‌تر علیه روسیه اتخاذ می‌کنند و به نظر می‌رسد در پی کناره گیری مایکل فلن، اولین مشاور امنیت ملی او در ماه گذشته رویکرد ترامپ درقبال مسکو رو به تغییر و تحول است. مایکل فلن که از حامیان روابط گرم تر با مسکو بود با ژنرال مک‌مستر که مواضعی جنگ طلبانه‌تر در مقابل روسیه دارد و با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا متحد است جایگزین شد. در نشانه دیگر از سخت تر شدن رویکرد دولت آمریکا در قبال روسیه دو تن از مقامات دولتی می‌گویند، دولت فعلی آمریکا سمت مشاوره مسائل روسیه در شورای امنیت ملی را به فیونا هیل، یکی از منتقدان سرسخت پوتین پیشنهاد داده است. کتاب هیل تحت عنوان “آقای پوتین عامل نفوذی کاخ کرملین” کنایه‌ای است از گذشته این رهبر روسی به عنوان افسر آژانس جاسوسی کا گ ب که سرشار از انتقادات علیه پوتین است. با این حال هنوز مشخص نیست که هیل سمت پیشنهادی را پذیرفته یا خیر .علاوه بر این فشارها از سوی هم قطاران جمهوری‌خواه ترامپ در کنگره افزایش پیدا کرده است؛‌ هم قطارانی که فاصله بسیار زیادی با وعده‌های انتخاباتی ترامپ در قبال پوتین دارند. این فشارها را نگرانی متحدان اروپایی نسبت به هر نشانه‌ای که براساس آن ممکن است رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌ها علیه روسیه را پس از الحاق کریمه در حمایت از شورشیان اوکراین تسهیل بخشد، مضاعف می‌کند. تحلیلگران در تحلیل موانع جدید در مسیر ایجاد روابط حسنه با روسیه به وقایعی اشاره می‌کنند که طی چند ماه اخیر جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری، جف سشنز، دادستان کل و سایر اعضای تیم ترامپ را در برگرفته و ادعا می‌کند تیم رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا در جریان و پس از کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری با مقامات روسی در ارتباط بوده‌اند.این تحقیقات رو به گسترش که اکنون بر سشنز و تماس‌های او با سفیر مسکو در واشنگتن تمرکز یافته است از آن طرف درخواست‌ها برای گسترش تحقیقات درباره احتمال مداخله مسکو در انتخابات و تاثیر بر نتایج آن را افزایش داده است.
متیو رویانسکی، یکی از کارشناس مسائل روسیه در اندیشکده ویلسون در این باره می‌گوید، در حال حاضر درباره روسیه تنش بسیاری در ساختار سیاسی آمریکا شکل گرفته است و به همین دلیل ترامپ در این مساله نه راه پیش و نه راه پس دارد.در این میان مقامات کاخ سفید نیز می‌گویند، هیچ ارتباط مهم و نامناسبی میان مقامات آمریکایی و روسی وجود نداشته و روس‌ها نیز هرگونه مداخله در انتخابات را تکذیب می‌کنند.در این میان در حالی که ترامپ هنوز سیاست خود در قبال روسیه را اعلام نکرده است اکثر نشانه‌ها بیان می‌کند که تغییر چندانی در روابط میان این دو کشور که اکنون به پایین ترین سطح خود رسیده است ایجاد نخواهد شد. عمده اختلافات این دو کشور بر سر تحولات سوریه و مسائل رخ داده در اوکراین است.علاوه بر این ماتیس به عنوان وزیر دفاع ترامپ تلاش کرد تا در دیدار ماه گذشته خود با سران اروپایی آنها را مطمئن سازد و خاطرنشان کند که هیچ همکاری نظامی میان آمریکا و روسیه در آینده‌ای نزدیک ممکن نخواهد بود .
در همین حال نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل طی هفته گذشته اقدام روسیه در استفاده از حق وتوی خود برای حفاظت از دولت سوریه در مقابل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را محکوم کرد و همچنین اخیرا تاکید کرده است که سازمان ملل الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد.استقبال ترامپ از روابط نزدیک تر با روسیه و تاکید بر این مساله طی کمپین انتخاباتی‌اش به ویژه در بخش مبارزه با تروریسم در میان مقامات فعلی و سابق آمریکایی این نگرانی را ایجاد کرد که ترامپ شاید منافع آمریکا را درمقابل همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی علیه گروه‌هایی چون داعش مبادله کند.اما اکنون لحن ترامپ در مقابل روسیه نسبت به آنچه که در روزهای کمپین مطرح می‌شد بسیار تغییر کرده است؛ زمانی که او پوتین را به عنوان رهبری قدرتمند تحسین می‌کرد و رئیس‌جمهوری روسیه نیز به تعریف کردن از او می‌پرداخت. ترامپ در کنفرانس خبری اواسط فوریه خود در این باره توضیح داد که “من برای همکاری با روس‌ها بسیار مشتاقم اما ممکن است که نتوانم با پوتین کنار بیایم “.در همین حال طی دو تن از مقامات ارشد اروپایی در حالی که خواستند نامشان فاش نشود به خبرنگاران اطلاع دادند که آنها نیز متوجه تغییر مواضع دولت ترامپ نسبت به روسیه شده‌اند و اکنون به نظر می‌رسد که هیچ تمایلی برای مشارکت در مبادله‌ای بزرگ میان واشنگتن و مسکو وجود ندارد.یکی از این مقامات گفته است مساله‌ای که ما در حال بررسی آن هستیم و برای آن تلاش می‌کنیم این است که هیچ مبادله بزرگی میان آمریکا و روسیه با ایده انجام یک معامله بزرگ در حوزه سیاسی و نظامی مطرح نباشد.یکی دیگر از مقامات ارشد اروپایی نیز در این باره تشریح کرده است: در مقابل روسیه باید صادقانه بگویم که اکنون به نظر می‌رسد تحلیل‌ها و مواضع دولت فعلی آمریکا نسبت به دو یا سه ماه گذشته بسیار به مواضع ما نزدیک‌تر شده است.از آن طرف کرملین اعلام کرد : صبورانه در انتظار اقدامی از سوی دولت ترامپ است تا متوجه آینده روابط میان دو کشور شود.سخنگوی پوتین در این اظهارات به خبرنگاران گفت: تاکنون ما بیانیه‌های متفاوتی را از ترامپ شنیده‌ایم،بنابراین منتظر موضع رسمی این کشور هستیم.در همین حال مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه آمریکایی و عضو کمیته روابط خارجه سنای این کشور طی اظهاراتی نسبت به آینده روابط و توافقات با پوتین به ترامپ هشدار داد.او در این باره گفت: ما پیش از رئیس‌جمهوری فعلی که گمان می‌کند می‌تواند در ارتباط با پوتین دست به اقدامات بیشتری بزند دو رئیس‌جمهوری جمهوریخواه و دموکرات دیگر داشتیم. هر دوی آنها با سر به زمین خوردند چراکه متوجه نبودند که با چه چیزی مواجهند. این امید قلبی من است که رئیس‌جمهوری فعلی ما اشتباه مشابهی را مرتکب نشود.
اروپا نگران از پوپولیست‌های ساکن کاخ سفید
اوضاع اروپا پس از رای به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و راهیابی «دونالد ترامپ» به کاخ سفید با نوعی بدبینی همراه شده است. روزنامه «الوطن» سوریه در تازه ترین گزارش خود به چالش‌های روابط واشنگتن و کشورهای اروپایی پرداخت و قدرت یابی پوپولیست‌ها را برای کشورهای اتحادیه اروپا نگران کننده برشمرد.به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، الوطن در گزارشی به قلم «قحطان السیوفی» به تحلیل روابط میان آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا در دوره «دونالد ترامپ» پرداخت و آینده سختی را برای کشورهای اروپایی پیش بینی کرد. به نوشته الوطن، در مدت شش دهه گذشته آمریکا از پیشرفت اروپا پشتیبانی می‌کرد. اکنون ترامپ رئیس جمهوری این کشور می خواهد برخلاف این سیاست عمل کند. او بر این باور است که خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا آغاز فروپاشی طرح اروپایی است. این اقدام در شرایطی است که پدیده پوپولیسم و کابوس تروریسم هم برای اروپا تهدید تلقی می شوند. «تدمالوک» سفیر پیشنهادی ترامپ در اتحادیه اروپا گفت : ارز واحد یورو در مدت ۱۸ ماه آینده در معرض خطر فروپاشی است. انگلیس با وجود دولت «ترزامی» پس از خروج از اتحادیه اروپا بزرگترین ناآرامی در عرصه سیاسی و اقتصادی را شاهد خواهد بود. رهبران انگلیس که روابط با واشنگتن را از ستون‌های امنیت ملی به شمار می‌آورند از برقراری ارتباط با ترامپ احساس نگرانی می کنند. با وجود اینکه ترامپ وعده برقراری روابط بازرگانی را داده است اما این مساله نیاز به چاپلوسی و شاید تحقیر انگلیسی‌ها دارد. الوطن به نقل از «فایننشال تایمز» نوشت : به طور کلی به نظر می رسد که احساسات سیاسی در اروپا گویا در شمال به سوی دولت‌های اسکاندیناوی گرایش دارد. به طوری که باید نمایندگان دولت فروتن و صادق باشند.
تحلیلگر الوطن در فرانسه می افزاید : آیا مردم می توانند شیفته مال و ثروت بوده و نسبت به تروریسم دغدغه داشته باشند؟ فرانسه جامعه متفاوتی است. در این زمینه می توان به این موضوع که «فرانسوا فیون» نامزد ریاست جمهوری فرانسه که همسر و دو نفر از فرزندان خود را به عنوان دستیاران پارلمانی خود طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ میلادی انتخاب کرده و مبالغ بسیاری را از بودجه کشور به آنان داده است، پی برد. این مساله به معنی آن است که متهم شدن فیون در پیروزی «مارین لوپن» رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه در انتخابات کمک می کند. این نتیجه خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا و رسیدن ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا است. به دلیل گرایش‌های پوپولیستی و ترس از تروریسم گزینه‌های دیگری غیر از لوپن و فیون وجود دارند. «آلن ژوپه» نخست‌وزیر پیشین فرانسه فردی است که در انتخابات اصلی درون حزبی در رتبه دوم قرار گرفت. «امانوئل ماکرون» وزیر اقتصاد پیشین به عنوان نامزد مستقل نیز نمونه دیگری است. این نیز از نتیجه خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا و پیروزی ترامپ در آمریکا است. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم بدبین است. مساله پناهجویان از یک طرف و مشکلات و چالش‌های دیگر از سوی دیگر او را احاطه کرده است. لهستان و مجارستان از آلمان می ترسند. در شمال هم انگلیس از اتحادیه اروپا جدا شده است. در جنوب هم ایتالیا و یونان به خاطر مشکلات اقتصادی که از آن رنج می برند، آلمان را سرزنش می کنند. در دوره ترامپ دیگر برای آلمان امکان پذیر نیست که بر آمریکا تکیه کند. ترامپ به طور آشکار مرکل را تحقیر می کند تا در این شرایط ناگوار اتحادیه اروپا بتواند هزینه تعهدهای ناتو را بر دوش این اتحادیه افزایش دهد. شک و بدبینی بر توافق‌های بازرگانی و سرمایه گذاری آمریکا و اتحادیه اروپا از راه اقیانوس آتلانتیک سایه افکنده است. اتحادیه اروپا نیاز به اصلاح حوزه یورو دارد تا بخشی جدایی ناپذیر از هر گونه اتحاد سیاسی پایدار باشد. آیا ترامپ می خواهد اتحادیه اروپا را ویران کند؟ رییس جمهوری آمریکا در برخورد با همپیمانان از حس تاریخی برخوردار نیست. زیرا او نه تاریخ را مطالعه کرده و نه از تاریخ هیچ گونه آگاهی دارد. بلکه به وسیله ثروت خود به دوران فناوری‌های دیجیتال پرش کرده است. پیام‌هایی که ترامپ ارسال کرده تهدیدهایی است که کشورهای اروپایی باید آن را جدی بگیرند.بیشتر فرانسوی‌ها و کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری بر این اعتقادند که مواضع ژنرال «مارشال دوگل» رئیس جمهوری اسبق فرانسه هنگامی که می گفت نباید به آمریکایی‌ها اعتماد کرد، درست بود.
دوگل براین اعتقاد بود که کشورهای اروپایی باید سرنوشت خود را با دستان خود رقم زنند. تحرک حزب‌های ملی و عوام گرا در انتخابات پررنگ خواهد بود. اگر لوپن پیروز شود کابوس آلمان به اوج خود خواهد رسید و مرکل بدبین تر خواهد بود و همانطوری که سخنگوی کمیسر اروپا گفته است اتحادیه اروپا از هم فرو خواهد پاشید.
ترامپ و جهانی شدن !
سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برخلاف هنجارهای رایج درعرصه بین الملل تقویت ساختارهای داخلی، شکل‌هایی از انزواگرایی و نفی اصول جهانی سازی را دنبال می کند.به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» در دوره رقابت‌های انتخاباتی به اندازه ای سخنان شگفت آور و ناهمخوان با مسائل داخلی و بین المللی بر زبانش جاری کرد که بسیاری انتخاب وی را امری غیرممکن می دانستند. با این حال انتخاب غیرقابل پیش بینی وی بسیاری از برآوردهای جهانی را بر هم زد. در دوره ای که کشورهای جهان راهکارهای همکاری جویانه را دنبال می کنند، بدون تردید پیگیری رویه‌های ملی گرایانه و سخن گفتن از انزوا و تقابل با هنجارهای قرن بیست و یکم سخنی تازه و یادآور رویکردهای فاشیستی نیمه نخست قرن بیستم است.ایجاد محدودیت در سفرهای مهاجرتی یا برخورد با مهاجران و سخن گفتن از مقابله با اقلیت‌های قومی و مذهبی، نفرت افکنی و بیان صریح خط مشی‌های نژادپرستانه با تعامل گرایی جهانی و روندهای تمدنی و فرهنگی هیچ وجه اشتراکی ندارد. از نشانه‌های خود بزرگ پنداری رییس جمهوری جدید آمریکا همین بس که ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی تاکید می‌کرد که آمریکا را به دوران بزرگی و قدرت پیشین باز می‌گرداند. این امر در کنار سخن گفتن از درون‌گرایی اقتصادی، نشان دهنده نگاه تقابلی وی با دیگران است. ترامپ نشان داد که رشد کشورها را در ساختار سلسله مراتبی کنونی نمی پسندد. این نگاه نمونه بارز رشد و نمو دیدگاه تقابل گرایانه با هنجارهای جهان است که اصول مسلم و نگاه‌های فرهنگی متفاوت با خواسته قدرت‌ها را پذیرا نیست. سخنانی که ترامپ در مورد آمریکا و بزرگی این کشور بر زبانش جاری کرد تنها کارکرد داخلی دارد. از این رو بسیاری وی را نماد «پوپولیسم» نوین می‌دانند که با فرهنگ و جامعه آمریکایی عجین شده است. ترامپ اکنون از سوی بسیاری از تحلیل‌گران نمونه آشکار پوپولیسم آمریکایی شناخته می شود. تارنمای نشریه «تورنتوسان» پدیده پوپولیسم ترامپی را تهدیدی جدی برای کشورهای دیگر تفسیر کرد و نوشت شعار«آمریکا را دوباره بزرگ بسازیم» با نام ترامپ همراه شده است. گرچه این سخن باعث پیروزی وی در انتخابات شد اما برای دیگر کشورها بسیار خطرناک است. از این رو ترامپ در کمتر از دوماهی که در راس قدرت در کاخ سفید نشسته است با انبوهی از مخالفت‌ها و انتقادها در داخل و خارج ایالات متحده روبرو شده است.ترامپ اکنون با سخن و فکر تازه به میدان آمده است. وی تنها به رییس جمهوری پیشین آمریکا انتقاد نمی کند بلکه همه اصول حاکم بر بنیادهای سیاست خارجی و داخلی آمریکا را در دولت‌های حاکم بر کاخ سفید به باد انتقاد گرفته است. برای وی حزب دموکرات یا جمهوریخواه تفاوتی ندارد ترامپ خواستار رویه‌های جدیدی در ایالات متحده برای پرداختن به خود است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ