پوتین: روسیه به حمایت از اسد و تمامیت ارضی سوریه ادامه می‌دهد
سرویس خارجی: رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که مسکو حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ادامه خواهد داد. ولادیمیر پوتین تاکید کرد که موضع مسکو در حمایت از حل مسالمت آمیز بحران سوریه و اتحاد تمامی گروه‌های سوری برای مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داشت.
پوتین با ارسال پیامی برای بشار اسد همتای سوری خود ضمن تبریک روز استقلال سوریه و خروج آخرین سرباز فرانسوی از این کشور در سال ۱۹۴۶، بر ادامه پشتیبانی کشورش از حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد. خبر دیگر اینکه وزیر خارجه قزاقستان گفت که مسئله مشارکت قطر و عربستان در نشست آستانه را با کشورهای تضمین کننده آتش‌بس در سوریه بررسی کرده است. وی گفت که افزایش تعداد کشورهایی که در نشست آستانه مشارکت می‌کنند برای ما مهم است.
حمله به البوکمال
۱۵آواره در حمله جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا به شهر البوکمال در حومه دیر الزور سوریه کشته و ده‌ها تن نیز زخمی شدند. منابع محلی گفتند که ۱۵غیرنظامی از جمله شماری زن و کودک در حمله جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به شهر البوکمال در نزدیکی مرزهای عراق کشته شدند.این منابع افزودند: در این حملات خانه‌های مسکونی در منطقه “دوار المصریه” شهر البوکمال،‌ شهر السکریه و اطراف میدان نفتی الاحمر در حومه البوکمال هدف قرار گرفتند.بیشتر کشته‌ها از آوارگان عراقی بودند.از طرفی جنگنده‌های ارتش سوریه حملات خود به مواضع تروریست‌های جبهه النصره در محله القابون در شمال شرقی پایتخت را ازسرگرفتند و همزمان گروه‌های تروریستی به هلاکت «ماهر المیدانی» سرکرده گروه تروریستی جیش‌الاسلام در درگیری با نیروهای ارتش در جریان نبرد القابون اعتراف کردند. در این حال دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که حمله اخیر آمریکا به مسجد الجینه در استان حلب سوریه جنایت جنگی بود. دید‌بان حقوق بشر اعلام کرد: ادعای مسئولان نظامی آمریکا بعد از حمله ۱۶ مارس ۲۰۱۷ (۲۵ اسفند ۱۳۹۵) به مسجد الجینه در استان حلب به این مسئله اشاره دارد که آن‌ها اظهار بی اطلاعی می‌کنند که ساختمان هدف قرار گرفته شده مسجد باشد و این درحالی است که در این مسجد نماز در آستانه برگزاری بود و سخنرانی مذهبی نیز در زمان این حمله در حال ایراد بود. خبر دیگر اینکه روزنامه الاخبار لبنان از احتمال دست داشتن عربستان سعودی در کشتار اخیر شیعیان فوعه و کفریا در سوریه به دست تروریست ها خبر داد. الاخبار با اشاره به انفجار تروریستی شنبه گذشته در میان اتوبوس های حامل مردم کفریا و فوعه در منطقه «الراشدین» حلب که به شهادت ۱۲۰ تن انجامید، نوشت: با وجود اینکه هیچ گروهی مسئولیت انفجار مذکور را بر عهده نگرفته است اما شواهد و قرائن، وقوع چنین اتفاقی بدون وجود یک دستور اطلاعاتی را بعید می‌سازد. این روزنامه افزود: شک و تردیدهایی درباره مسئولیت سعودی در این قضیه مطرح شده است با توجه به اینکه توافق شهرهای چهارگانه (کفریا و فوعه در مقابل مضایا و زبدانی) با ضمانت قطر انجام گرفت که نشان از بازگشت دوحه به صحنه بازی سوریه دارد. به نوشته الاخبار، رقابت بین بازیگران منطقه‌ای حامی معارضان سوری باعث بروز تحولات و رویدادهای زیادی در سوریه از جمله جنگ و درگیری بین خود همین گروه های مسلح شده است. این در حالی است که عربستان سعودی پس از گذشت چند روز از حادثه «الراشدین» حلب؛ این انفجار تروریستی را محکوم کرد. در خبری دیگر صدها سوری ساکن شهر مسعده جولان اشغالی در سالگرد استقلال سوریه، علیه رژیم صهیونیستی تظاهرات کرده و شعارهایی علیه اشغالگری اسرائیل سر دادند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ