نخست وزیر انگلیس در اقدامی ناگهانی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد
سرویس خارجی: نخست وزیر انگلیس در اقدامی غیرمنتظره در سخنانی خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شد. «ترزا می»، در این سخنان مردم را به برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ ? ژوئن آتی دعوت کرد.
ترزا می در سخنرانی خود به مناسبت آغاز روند رسمی خروج از اتحادیه اروپا «بریگزیت»، گفت: ما به دنبال بهترین توافق با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه هستیم و حاضر نیستیم که از حقوق کشور خود و مردم خود کوتاه بیاییم. خروج از اتحادیه اروپا و چگونگی آن در سیاست و تمامی جوانب زندگی در کشور ما تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل بسیار حائز اهمیت است. نخست وزیر انگلیس ادامه داد: بر خلاف آنچه که پیشتر مطرح بود، من پیشنهاد جلو افتادن انتخابات را دادم و این موضوع برای بررسی به مجلس عوام برده خواهد شد تا براساس قانون اساسی کشور نمایندگان مردم به آن رای دهند. ما در مقابل رای پارلمان و مردم خود نمی‌ایستیم.ترزا می گفت: ما می‌دانیم با برگزاری این انتخابات و نیز خروج مناسب از اتحادیه اروپا، انگلیس از همیشه قوی تر خواهد شد. اینکه ما متحد باشیم و برای خروج از اتحادیه اروپا به مذاکره بنشینیم و صدایی واحد داشته باشیم، به قدرت کشور ما می‌افزاید.می افزود: دیگر احزاب بریتانیا و مجلس اعیان هنوز مخالف برگزیت هستند. به این نتیجه رسیده‌ام که تنها راه تضمین قطعیت و امنیت سال‌های پیش رو برگزاری این انتخابات است.می تصریح کرد اجازه نمی‌دهد احزاب رقیب محافظه‌کاران، موقعیت دولت را در مذاکرات تضعیف کنند. طبق قوانین انگلیس، نخست‌وزیر زمانی می‌تواند انتخابات زودهنگام برگزار کند که دو سوم نمایندگان به آن رای مثبت داده باشند. جرمی کوربین،‌ رهبر حزب اپوزیسیون کارگر انگلیس با استقبال از تصمیم ترزا می برای برگزاری انتخابات زودهنگام گفت حزبش از او برای برگزاری این انتخابات حمایت لازم را به عمل می‌آورد. در خبری دیگر، دادستان کل انگلیس اعلام کرد از تلاش‌ها برای به دادگاه کشاندن نخست‌وزیر پیشین این کشور، به دلیل تجاوز نظامی سال ???? به عراق جلوگیری می‌کند.
* فرانسه
مخالفان نامزد حزب راست افراطی (جبهه ملی) فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ این کشور بار دیگر در حاشیه برگزاری نشست انتخاباتی «مارین لوپن» در پاریس با مأموران امنیتی درگیر شدند. حدود یکصد نفر از مخالفان حزب جبهه ملی که بنا به فراخوان انجمن‌های ضدفاشیست و چپ افراطی در شمالی شرقی پاریس گردهم آمده بودند، به احاطه شمار زیادی از نیروهای امنیتی درآمدند و در پی تلاش شماری از آنها برای ورود به پارک نزدیک محل برگزاری نشست انتخاباتی مارین لوپن و ممانعت پلیس از ورود آنها با نیروهای امنیتی مستقر در این محل درگیر شدند.
از سوی دیگر، تازه‌ترین نظرسنجی در فرانسه در فاصله ۵ روز باقیمانده تا آغاز انتخابات ریاست جمهوری این کشور از صدرنشینی وزیر اقتصاد سابق فرانسه در نظرسنجی‌های انتخاباتی و پیشتازی وی بر رقبای خود حکایت دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ