گردهمایی پیشکسوتان تاریخ بازار سرمایه ایران
 

پنجمین گردهمایی پیشکسوتان بازار سرمایه و رونمایی از کتاب “تاریخ بازار سرمایه ایران” ، با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونان، جمعی از مدیران سابق سازمان، بزرگان بازار سرمایه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و تاریخ نگاری در بازار سرمایه اظهار داشت: لازم است از افرادی که در شکل گیری بازار نقش موثری داشته اند، تجلیل شود.
سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: بازار سرمایه ایران همواره در حال تحول بوده و هر رخدادی که در این بازار رخ داده است، مانند تشکیل صندوق ها و حاکمیت متقابل کارگران با سازمان ناظر از جمله تحولاتی بوده اند که منجر به گسترش و توسعه بازار سرمایه شده اند.
وی با بیان اینکه در هر تصمیم گیری زوایای تاریکی وجود دارد که در کتب علمی مطرح نشده است، تصریح کرد: پیشکسوتان بازار سرمایه، با شناختی که با تجربه خود کسب کرده اند، راه گشای جوانب تاریک تصمیم گیری ها خواهند بود.دکتر محمدی اضافه کرد: محدودیت های موجود به سبب برخی احتیاط ها ایجاد شده است و اکنون لازم است این محدودیت ها برای رشد و توسعه بازار سرمایه برداشته شود.همچنین دکتر سعیدی معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری گردهمایی پیشکسوتان بازار سرمایه اظهار داشت: این مراسم افزون بر تجلیل از بزرگان بازار سرمایه و ترویج فرهنگ ارج نهادن، فرصت مغتنمی برای تبادل نظر و انتقال تجربیات است.
این مقام مسوول ایجاد انجمن پیشکسوتان را فضایی امن و مناسب برای استفاده از تجربیات پیشکسوتان بازار سرمایه تلقی کرد و ادامه داد: در این زمینه لازم است انجمن پیشکسوتان تاسیس شود تا امکان بهره مند شدن از دانش و تجربیات این بزرگان به صورت نظام مند فراهم شود.سپس دکتر علی صالح آبادی رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار هم با اشاره به زحمات پیشکسوتان و لزوم تجلیل از آنان ابراز داشت: بازار سرمایه ای که ما امروز شاهد آن هستیم، سنگ بنای آن، محصول زحمات گروهی این بزرگان بوده است.
در ادامه این نشست، تریبون در اختیار پیشکسوتان قرار داده شد و رجایی سلماسی دبیر کل سابق سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران، ضمن اظهار خوشحالی از تداوم این گردهمایی، انتشار کتاب “تاریخ بازار سرمایه ایران” را حافظه تاریخی بورس در ایران خواند و خاطر نشان کرد: این کتاب دربرگیرنده نخستین گام برای تاسیس بورس از سال های ۱۳۱۵ در جامعه اقتصادی ایران تا تصویب قانون بورس در سال ۱۳۴۵ و همچنین جایگاه بورس تهران از تاسیس آن تا سال ۱۳۶۷ است.
این مدیر ارشد اسبق، با اشاره با اینکه اکنون بازار سرمایه رقیب قدرتمندی برای بازار پولی است، اظهار داشت:در بازار سرمایه قابلیت هایی وجود دارد که می تواند سبب رشد و رونق در اقتصاد شود.
دکتر علی نقی فرمانفرمائیان از مدیران سابق بانک صنایع، با اشاره به بزرگ ترین چالش برای مدیران سازمان بورس و شرکت های تابعه آن گفت:در سال های تاسیس بورس، مهم ترین چالش پیش رو،ایجاد اعتبار برای سهام های بورسی و ایجاد اطمینان در سرمایه‌گذاران برای یک سرمایه گذاری درآمدزا بود.در ادامه این نشست،شمار دیگری از بزرگان بازار سرمایه به بیان خاطرات خود و همچنین برخی از انتقادات و پیشنهادها از جمله اهمیت فرهنگ سازی در بازار سرمایه پرداختند.خبر دیگر اینکه مدیر عامل مرکز مالی ایران از آغاز به کار پروژه آزاد سازی آماده سازی “دانشنامه فارسی مالی” در این مرکز خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر نقوی در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۷) گفت: زیرساخت های لازم برای پروژه دانشنامه فارسی مالی آماده شده و انتظار داریم که این دانشنامه همزمان با آغاز سال تحصیلی ۹۶ به بازار عرضه شود. وی همچنین مذاکره و ارتباط نزدیک با مرکز مالی فرانکفورت را از دیگر برنامه هایی دانست که این مرکز در سال ۹۶ عملیاتی خواهد کرد.
مدیر عامل مرکز مالی ایران سپس به تشریح برنامه های این مرکز در سال گذشته پرداخت و گفت: تدوین نقشه راه و برنامه های سه ساله، برگزاری نشست های تخصصی مشتقه و طراحی محصولات نوآورانه از جمله اپلیکیشن موبایل برای در اختیار گذاشتن اطلاعات بصورت یک جا از برنامه های سال ۹۵ بود که در سال جدید نیز تقویت و تکمیل خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ