بهره‌گیری از فناوری های نوین در اجرای پروژه‌های راهسازی استان قزوین
*در پروژه های راهسازی استان قزوین استفاده ازفناوری های نوین بهسازی ، بازیافت آسفالت و بتن غلطکی جایگزین روش های سنتی می شود.
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره ‌کل راه و شهرسازی استان قزوین اعلام کرد : بهره گیری از سیستم نوین بازیافت آسفالت در بهسازی محور آبترش – ضیاآباد به طول ۱۸ کیلومتر و بااعتبار ۳۵ میلیارد ریال آغازشد .
جعفر قزوینیان با اشاره به اهمیت موقعیت جغرافیایی این مسیر در کوتاه کردن مسیر آزاد راه های قزوین – رشت، قزوین – زنجان و قزوین – همدان، افزود : در روش بازیافت آسفالت ابتدا سطح آسفالت موجود تراشیده شده و پس از آن با استفاده از طرح اختلاط محاسبه شده و دستگاه های ویژه ، ترکیبی از آهک، مصالح موجود و کف قیر بر روی بستر تثبیت می شود و در پایان هم یک لایه روکش آسفالت اجرا می شود.
به گفته وی در این مسیر فرعی که آسفالت آن به دلیل بارهای ترافیکی غیرمجاز و عمر بالا نیازمند بهسازی است ، استفاده از روش معمول عملیات بهسازی و روکش آسفالت هم زمان بیشتری طلب می کند و هم هزینه ها ی بالاتری را به همراه دارد. مهندس قزوینیان افزود : این روش نوین بازیافت آسفالت برای بکارگیری در راه های فرعی مناسب بوده و می توان در زمانی نسبتا کوتاه و با هزینه ای کمتر به نتیجه مطلوبی دست یافت. علاوه بر این مدت زمان انسداد مسیر برای انجام عملیات راهسازی نیز کوتاهتر می شود.
مدیر ساخت و توسعه راه های استان قزوین یاد آورشد:بااجرای این پروژه لایه های زیرین آسفالت، نیاز به مصالح جدیدنخواهد داشت و از آسیب های جدی به محیط زیست نیز جلوگیری می شود.
وی با اعلام این که برای نخستین بار در استان قزوین محور ورسج به خرمدشت با استفاده از فناوری بتن غلطکی بهسازی و مناسب سازی شده بود ،گفت : آسفالت محور با استفاده از فناوری بتن غلطکی به علت عبور و مرور و توقف خودروهای سنگین مقاومت و کیفیت بیشتری در برابر آسیب دیدگی دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ