استاندار آذر بایجان شرقی:برخی ها در باره موضوع سیل مغرضانه اظهار نظر می کنند
 

تبریز- خبرنگار اطلاعات: برآوردهای اولیه از خسارات سیل در۱۲ شهرستان آذربایجان شرقی ۳۰۰۰ میلیارد ریال است .
اسماعیل جبارزاده استاندار آذر‌بایجان شرقی در نشست مشترک اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مدیریت بحران استان در تبریز اظهار نظرو تلاش برخی ها برای مشوش کردن افکار عمومی در این حادثه را بی انصافی دانست و افزود: اطلاع رسانی برای همه آزاد است ولی اطلاع رسانی غلط و پریشان کردن افکار عمومی اقدام ناپسندی است.
جبارزاده خطاب به اعضای کمیسیون عمران مجلس گفت:
جمع بندی این جلسه در قالب مصوبات مجلس و تصمیماتی که درقوه مقننه گرفته می شود ، راهگشای بخش عمده مشکلات مشابه بوده و از وقوع چنین مشکلاتی پیشگیری خواهدکرد.
وی یادآور شد: همکاران هواشناسی از روز چهارشنبه احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی ها را اعلام کرده بودند و اگر چنین نبود، میزان تلفات وآسیب ها خیلی بیش از این بود.
او با اشاره به انعکاس نادرست علت وقوع حادثه پل آذرشهر در برخی از رسانه ها،افزود: در آن روز مسئولان محلی با اطلاع از احتمال وقوع سیل، با تاکید از رانندگان خودروهای متوقف در محل می خواستند که آنجا را ترک کنند.
استاندار آذر بایجان شرقی در ادامه از اعضای کمیسیون عمران مجلس خواست در خانه ملت، مصوبه و ماده واحده ای گذرانده شود که در طول برنامه ششم خانه های ساخته شده در حریم رودخانه ها و مسیرهای عبوری از زیر پل ها اصلاح شوند تا در آینده شاهد وقوع این قبیل حوادث ناگوار نباشیم.
وی همچنین با اشاره به تلاش معاونت عمرانی استانداری آذربایجان شرقی برای برگزاری منظم دوره های آموزشی مدیریت بحران در استان ،گفت: تاکنون سه دوره از این آموزش ها برای فرمانداران و بخشداران برگزار شده است که در کاهش خسارات ناشی از سیل اخیر موثر بود.
به گفته جبارزاده در سیل اخیر ۱۲ شهرستان آذر بایجان شرقی درگیر بودند و از بین ۴۰۰ روستای در این شهرستانها فقط یک روستا دچار آسیب شد.
وی با اشاره به حجم آب ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره شده در پشت سدهای استان در بارندگی اخیر ،تاکید کرد: اگر تمهیدات لازم اتخاذ نمی شد، قطعا جاری شدن ۱۴۰ متر مکعب آب در ثانیه می توانست خسارات بیشتری وارد کند.
استاندار آذر بایجان شرقی یاد آورشد : یکی از نمایندگان مجلس بر ضرورت راه اندازی سامانه مونیتورینگ در مدیریت بحران استان تاکید داشتند و ما نیز خواستارآن هستیم ولی باید زیرساخت ها و اعتبارات لازم نیز تامین شود.جبارزاده همچنین با بیان این درخواست از نمایندگان مجلس که یک ماده واحده برای بحث بحران و پیشگیری از حوادث غیرمترقبه در نظر بگیرند،گفت: مدیریت ارشد آذربایجان شرقی هر گونه قصور احتمالی را که متوجه بخش های اجرایی استان باشد، با نهایت شهامت می پذیرد.
بارش بی سابقه باران در مناطق مختلف آذربایجان شرقی در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته موجب جاری شدن سیل شد که خسارات جانی آن در آذرشهر و عجب شیر بیشتر از دیگر شهرستان ها بود.
در این حادثه ۴۲ نفراز هموطنانمان جان خود را از دست دادند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ